Ogłoszenie upadłości konsumenckiej pozwala wyjść z pętli zadłużenia i odzyskać płynność finansową. Procedura ta skutkuje częściowym lub pełnym oddłużeniem konsumenta przy jednoczesnym zaspokojeniu roszczeń wierzycieli. Jednak wiąże się z utratą zgromadzonego dotąd majątku, który staje się masą upadłości, przeznaczoną do spłaty długów oraz kosztów postępowania upadłościowego. Sprawdź, czy tylko konsument może ogłosić upadłość konsumencką!
Kto może ogłosić upadłość konsumencką?
Upadłość konsumencka to postępowanie sądowe skierowane dla osób prywatnych, które nie prowadzą działalności. Może ona być ogłoszona tylko przez osoby fizyczne, które mają zdolność prawną (ma ją każdy człowiek od chwili urodzenia, aż do śmierci). Z upadłości konsumenckiej mogą skorzystać osoby niewypłacalne, których miesięczne wynagrodzenie jest zbyt niskie, aby pokryć wydatki związane z utrzymaniem oraz spłatą długów.
Upadłości konsumenckiej nie mogą ogłosić osoby prawne, czyli przedsiębiorstwa, spółki z o.o. i inne podmioty mające osobowość prawną. Przedsiębiorca może ogłosić upadłość konsumencką tylko pod warunkiem zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej – podkreśla radca prawny z Kancelarii Legal Liability z Łodzi.
Jest to zatem duża szansa na rozwiązanie problemów finansowych dla osób, które są gotowe zamknąć działalność gospodarczą, a także dla osób, które nie mają środków pieniężnych na regulowanie swoich zobowiązań (od co najmniej 3 miesięcy).
Do niedawna z procedury tej mogli skorzystać tylko dłużnicy w trudnej sytuacji finansowej spowodowanej utratą pracy, zdrowia lub innych zdarzeń losowych. Dziś z upadłości konsumenckiej mogą skorzystać nawet dłużnicy, którzy doprowadzili do swojej niewypłacalności w sposób umyślny lub wskutek nieodpowiedzialnych zachowań.
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej przez przedsiębiorcę
Upadłość konsumencka różni się od upadłości przedsiębiorcy, a jej głównym celem jest oddłużenie, które może polegać na zaspokojeniu wierzycieli z majątku dłużnika czy umorzeniu części lub całości długów. Jak było wcześniej powiedziane, mogą z niej skorzystać przede wszystkim konsumenci. Nie oznacza to jednak, że ta droga jest całkowicie zamknięta dla przedsiębiorców. Aby móc ogłosić upadłość konsumencką, przedsiębiorca musi dokonać wykreślenia wpisu z CEiDG, a nie jedynie zawiesić działalność, czy zaprzestać jej faktycznego wykonywania. W istocie o upadłość konsumencką może postarać się już nie przedsiębiorca, a były przedsiębiorca. Jeśli zadłużenie byłego przedsiębiorcy powstało w związku z prowadzeniem działalności – nie stanowi to przeszkody do ogłoszenia upadłości konsumenckiej.