Connect with us

Firma

Konto oszczędnościowe – wygodny sposób na oszczędzanie

Opublikowano

on

Konto oszczędnościowe to produkt bankowy, który łączy zalety lokaty i rachunku bieżącego. Pozwala zarobić na odsetkach, a przy tym zapewnia swobodny dostęp do zgromadzonych na nim środków. Takim kontem powinien zainteresować się każdy, kto chce w wygodny i efektywny sposób pomnażać swoje oszczędności.

Akcje, obligacje skarbowe i korporacyjne, fundusze inwestycyjne, lokaty terminowe, polisolokaty, czy wreszcie konta oszczędnościowe. To tylko przykłady produktów finansowych, które dają możliwość lokowania lub inwestowania pieniędzy. Choć każdy z nich może generować zyski, nie każdy sprawdza się w roli instrumentu oszczędnościowego. W praktyce, jedynie konta oszczędnościowe pozwalają klientom budować swój kapitał w sposób zarówno bezpieczny, jak i elastyczny.

Co to jest konto oszczędnościowe?

To specyficzny rodzaj konta bankowego, które kierowane jest do osób zainteresowanych bezpiecznym lokowaniem środków, przy zachowaniu wysokiej płynności finansowej. Podobnie jak tradycyjny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR), konto oszczędnościowe ma swój własny numer, pozwala robić przelewy, a niekiedy można do niego nawet podpiąć kartę płatniczą. Należy jednak zaznaczyć, że stanowi ono rozwiązanie, które służy przede wszystkim oszczędzaniu, więc banki zazwyczaj pozwalają bezpłatnie dokonać wypłaty środków czy przelewu, jedynie raz w miesiącu. Samo zaś prowadzenie konta nie wiąże się z żadnymi opłatami.

Bezpieczny zysk

Obecnie, oprocentowanie kont oszczędnościowych jest znacznie wyższe od oprocentowania rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych i bardzo zbliżone do tego, które gwarantują lokaty terminowe. Co więcej, odsetki naliczane są na ogół codziennie lub raz w miesiącu i nawet zlecenie wypłaty środków – bez względu na moment wydania dyspozycji – nie powoduje ich utraty. Ponadto, kapitał zgromadzony na kontach oszczędnościowych, podobnie jak ten trzymany na ROR-ach i lokatach terminowych, objęty jest gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Oznacza to, że klienci otrzymają wypłatę pieniędzy nawet w przypadku wystąpienia tak mało prawdopodobnej sytuacji jak bankructwo danego banku.

Zmienne oprocentowanie

Konta oszczędnościowe podlegają zmiennemu oprocentowaniu, co sprawia, że wysokość generowanego przez nie zysku jest uzależniona od sytuacji panującej w danym okresie na rynku. Z jednej strony oznacza to, że gdy wzrasta poziom stóp procentowych, wzrasta także oprocentowanie konta. Z drugiej strony, spadek stóp procentowych przekłada się na niższe oprocentowanie oszczędności. Dzięki takiemu mechanizmowi działania, klienci mogą wpłacać i wypłacać środki w momencie, gdy jest to dla nich najbardziej korzystne. Co więcej, banki muszą informować o każdej planowanej obniżce oprocentowania z wyprzedzeniem, zwykle jedno- lub trzymiesięcznym, co znacznie ułatwia klientom podejmowanie decyzji inwestycyjnych.

Elektroniczna skarbonka

W odróżnieniu od lokat, konta oszczędnościowe nie mają żadnych ograniczeń dotyczących minimalnej kwoty, od której można zacząć oszczędzać. W praktyce pełnią one funkcję elektronicznej skarbonki, na którą można przelać każdą pojawiającą się nadwyżkę finansową – niezależnie od tego, czy będzie to 10 zł, 1000 zł, czy jakakolwiek inna kwota. Warto przy tym zaznaczyć, że wpłacone pieniądze już od pierwszego dnia zaczynają procentować.

Łatwe zarządzanie oszczędnościami

Banki zapewniają swobodny dostęp do kont oszczędnościowych przez Internet. Pozwala to klientom na bieżąco kontrolować stan zgromadzonych środków, sprawdzić historię przeprowadzonych transakcji, wykonać przelew, a także wpłacić/wypłacić pieniądze. Co więcej, dziś spotyka się konta oszczędnościowe, które można obsługiwać przy wykorzystaniu tabletu lub smartfonu. O tym, że takie rozwiązanie może być nie tylko wygodne, ale również opłacalne, można się przekonać wybierając ofertę banku SMART, który oferuje mobilne konto-skarbonkę oprocentowane 3% w skali roku, a więc wyżej niż większość lokat terminowych.

Klienci powinni również rozważyć otwarcie kilku kont oszczędnościowych, które można przeznaczyć na różne cele finansowe. Część banków umożliwia też nadawanie etykiet poszczególnym rachunkom, co ułatwia zarządzanie zgromadzonymi oszczędnościami i pozwala w prosty sposób kontrolować, ile pieniędzy udało się odłożyć na dany cel.

Jak otworzyć konto oszczędnościowe?

Aby skorzystać z wybranej oferty konta oszczędnościowego, zazwyczaj trzeba założyć w banku tradycyjny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Nie jest to jednak regułą i część banków daje możliwość otwarcia konta bez konieczności wiązania go z żadnym innym produktem.

Niektóre instytucje pozwalają wprawdzie złożyć wniosek o założenie konta drogą elektroniczną, jednak samo zawarcie umowy wymaga już jednorazowej wizyty w oddziale. W pozostałych przypadkach cały proces odbywa się w całości przez Internet, z poziomu systemu transakcyjnego banku. W takim wypadku wystarczy kilka kliknięć i zgromadzone oszczędności mogą zacząć zarabiać.

Czytaj Dalej
1 Comment

1 Comment

  1. Wojciech

    23 lutego 2016 at 12:18

    Z pewnością z kontem oszczędnościowym jest mniej zachodu niż z lokatą, nie ma także ograniczeń kwotowych – ciężko znaleźć dobra lokatę (naprawdę atrakcyjnie oprocentowaną) dla kwot powyżej 10 tysięcy złotych. Dla kogoś kto ma sporo środków, a nie zna się za bardzo na inwestowaniu (albo nie ma to czasu), konto oszczędnościowe to chyba najlepsze wyjście.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Firma

Faktoring a biała lista podatników VAT

Opublikowano

on

W 2019 roku została wprowadzona biała lista podatników VAT. Jej celem jest ułatwienie weryfikacji kontrahentów pod względem aktualności ich danych. Jednak przedsiębiorstwa, które chciałaby korzystać z faktoringu, często mają w związku z nią wiele wątpliwości. Czym dokładnie jest biała lista podatników VAT i jak wpływa na faktoring? Podpowiadamy.

Czym jest biała lista podatków VAT?

Biała lista podatników VAT została wprowadzona 1 września 2019 roku. Jest to wykaz, który dostępny jest na stronie internetowej Ministerstwa Finansów, a także CIDG. Jej celem jest uszczelnienie systemu podatkowego VAT, a także zlikwidowanie oszustw podatkowych. Każda firma przed dokonaniem jakiejkolwiek płatności zobowiązana jest do sprawdzenia, czy jej kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT.

Na liście tej można znaleźć numer rachunku firmowego podatnika, a także inne dane dotyczące przedsiębiorstwa, takie jak nazwa firmy, NIP, REGON, KRS, adres siedziby, dane wspólników i osób wchodzących w skład zarządu spółki, daty rejestracji, wykreślenia i przywrócenia do rejestru i wiele innych. Zgodnie z ustawą przedsiębiorstwo jest zobowiązane do uiszczenia płatności wyłącznie na rachunek kontrahenta, który widnieje w tym rejestrze.

Faktoring a biała lista

Faktoring a biała lista – wiele osób zadaje sobie pytanie, co trzeba w tej kwestii wiedzieć. W przypadku faktoringu jawnego i odwrotnego biała lista podatników VAT nie wpłynęła w znaczący sposób na realizację tej usługi. Jednak przedsiębiorcy zobowiązani są do weryfikacji rachunków, na które przelewają środki. W przypadku stałej współpracy z danym kontrahentem nie można umieścić jego numeru w systemie księgowym, tylko przed każdym dokonaniem płatności, należy go ponownie zweryfikować.

W przypadku faktoringu jawnego firma przelewa środki finansowe na rachunek kontrahenta, który widnieje na białej liście podatników. Klient przedsiębiorstwa faktoringowego nie musi jednak sprawdzać jego numeru, ponieważ dokonuje on zapłaty na rachunek firmy faktoringowej i to ona musi zweryfikować na białej liście numer, na który zostaną przelane środki.

Istotne zmiany zaszły natomiast w przypadku faktoringu cichego. Jego istota polega na tym, że płatnik nie jest informowany o tym, że płatności są objęte faktoringiem. Po wprowadzeniu białej listy udzielenie faktoringu niejawnego na podstawie rachunku cesyjnego nie jest już możliwe. Z tego powodu funkcjonuje ono na innych zasadach. Między firmą faktoringową, a faktorantem zachodzą więc ustalenia zgodnie z którymi zobowiązuje się on do spłaty zobowiązania na numer rachunku faktora, zaraz po otrzymaniu płatności od swojego kontrahenta.

Czytaj Dalej

Firma

Nadanie paczki: e-commerce i usługi indywidualne

Opublikowano

on

przesylki

przesylkiBranża e-commerce w ostatnich latach rozwija się bardzo szybko. Ogromny wpływ miała na to pandemia koronawirusa, która sprawiła, że konsumenci zaczęli zamawiać coraz więcej rzeczy online. Wśród aspektów, na które klienci zwracają uwagę, wybierając sklep internetowy, są m.in. oferowane metody dostawy. Dla konsumenta ważne jest, by paczka dotarła do niego przede szybko, a jej wysyłka nie kosztowała zbyt wiele. W artykule wyjaśniamy, jak zorganizować wysyłkę w sklepie internetowym. (więcej…)

Czytaj Dalej

Firma

Handel elektroniczny – jak zacząć?

Opublikowano

on

zamowienia

Dostępność globalnej sieci ułatwia i pozwala na działanie przedsiębiorstw różnej wielkości, wprowadzając ich działalność na zupełnie nowy poziom pracy z klientem. Handel elektroniczny stał się w pełni konkurencyjny dla sprzedaży stacjonarnej zarówno z perspektywy klienta, jak i przedsiębiorcy. Rozpoczęcie sprzedaży internetowej to całkiem prosty proces, który może okazać się problematyczny dopiero jakiś czas od startu, kiedy działalność trzeba utrzymać na rynku przy stosunkowo stabilnych przychodach, ciągłym rozwoju i poszerzającej się bazie klientów. (więcej…)

Czytaj Dalej
Reklama

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.