Connect with us

Firma

Konto oszczędnościowe – wygodny sposób na oszczędzanie

Opublikowano

on

Konto oszczędnościowe to produkt bankowy, który łączy zalety lokaty i rachunku bieżącego. Pozwala zarobić na odsetkach, a przy tym zapewnia swobodny dostęp do zgromadzonych na nim środków. Takim kontem powinien zainteresować się każdy, kto chce w wygodny i efektywny sposób pomnażać swoje oszczędności.

Akcje, obligacje skarbowe i korporacyjne, fundusze inwestycyjne, lokaty terminowe, polisolokaty, czy wreszcie konta oszczędnościowe. To tylko przykłady produktów finansowych, które dają możliwość lokowania lub inwestowania pieniędzy. Choć każdy z nich może generować zyski, nie każdy sprawdza się w roli instrumentu oszczędnościowego. W praktyce, jedynie konta oszczędnościowe pozwalają klientom budować swój kapitał w sposób zarówno bezpieczny, jak i elastyczny.

Co to jest konto oszczędnościowe?

To specyficzny rodzaj konta bankowego, które kierowane jest do osób zainteresowanych bezpiecznym lokowaniem środków, przy zachowaniu wysokiej płynności finansowej. Podobnie jak tradycyjny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR), konto oszczędnościowe ma swój własny numer, pozwala robić przelewy, a niekiedy można do niego nawet podpiąć kartę płatniczą. Należy jednak zaznaczyć, że stanowi ono rozwiązanie, które służy przede wszystkim oszczędzaniu, więc banki zazwyczaj pozwalają bezpłatnie dokonać wypłaty środków czy przelewu, jedynie raz w miesiącu. Samo zaś prowadzenie konta nie wiąże się z żadnymi opłatami.

Bezpieczny zysk

Obecnie, oprocentowanie kont oszczędnościowych jest znacznie wyższe od oprocentowania rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych i bardzo zbliżone do tego, które gwarantują lokaty terminowe. Co więcej, odsetki naliczane są na ogół codziennie lub raz w miesiącu i nawet zlecenie wypłaty środków – bez względu na moment wydania dyspozycji – nie powoduje ich utraty. Ponadto, kapitał zgromadzony na kontach oszczędnościowych, podobnie jak ten trzymany na ROR-ach i lokatach terminowych, objęty jest gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Oznacza to, że klienci otrzymają wypłatę pieniędzy nawet w przypadku wystąpienia tak mało prawdopodobnej sytuacji jak bankructwo danego banku.

Zmienne oprocentowanie

Konta oszczędnościowe podlegają zmiennemu oprocentowaniu, co sprawia, że wysokość generowanego przez nie zysku jest uzależniona od sytuacji panującej w danym okresie na rynku. Z jednej strony oznacza to, że gdy wzrasta poziom stóp procentowych, wzrasta także oprocentowanie konta. Z drugiej strony, spadek stóp procentowych przekłada się na niższe oprocentowanie oszczędności. Dzięki takiemu mechanizmowi działania, klienci mogą wpłacać i wypłacać środki w momencie, gdy jest to dla nich najbardziej korzystne. Co więcej, banki muszą informować o każdej planowanej obniżce oprocentowania z wyprzedzeniem, zwykle jedno- lub trzymiesięcznym, co znacznie ułatwia klientom podejmowanie decyzji inwestycyjnych.

Elektroniczna skarbonka

W odróżnieniu od lokat, konta oszczędnościowe nie mają żadnych ograniczeń dotyczących minimalnej kwoty, od której można zacząć oszczędzać. W praktyce pełnią one funkcję elektronicznej skarbonki, na którą można przelać każdą pojawiającą się nadwyżkę finansową – niezależnie od tego, czy będzie to 10 zł, 1000 zł, czy jakakolwiek inna kwota. Warto przy tym zaznaczyć, że wpłacone pieniądze już od pierwszego dnia zaczynają procentować.

Łatwe zarządzanie oszczędnościami

Banki zapewniają swobodny dostęp do kont oszczędnościowych przez Internet. Pozwala to klientom na bieżąco kontrolować stan zgromadzonych środków, sprawdzić historię przeprowadzonych transakcji, wykonać przelew, a także wpłacić/wypłacić pieniądze. Co więcej, dziś spotyka się konta oszczędnościowe, które można obsługiwać przy wykorzystaniu tabletu lub smartfonu. O tym, że takie rozwiązanie może być nie tylko wygodne, ale również opłacalne, można się przekonać wybierając ofertę banku SMART, który oferuje mobilne konto-skarbonkę oprocentowane 3% w skali roku, a więc wyżej niż większość lokat terminowych.

Klienci powinni również rozważyć otwarcie kilku kont oszczędnościowych, które można przeznaczyć na różne cele finansowe. Część banków umożliwia też nadawanie etykiet poszczególnym rachunkom, co ułatwia zarządzanie zgromadzonymi oszczędnościami i pozwala w prosty sposób kontrolować, ile pieniędzy udało się odłożyć na dany cel.

Jak otworzyć konto oszczędnościowe?

Aby skorzystać z wybranej oferty konta oszczędnościowego, zazwyczaj trzeba założyć w banku tradycyjny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Nie jest to jednak regułą i część banków daje możliwość otwarcia konta bez konieczności wiązania go z żadnym innym produktem.

Niektóre instytucje pozwalają wprawdzie złożyć wniosek o założenie konta drogą elektroniczną, jednak samo zawarcie umowy wymaga już jednorazowej wizyty w oddziale. W pozostałych przypadkach cały proces odbywa się w całości przez Internet, z poziomu systemu transakcyjnego banku. W takim wypadku wystarczy kilka kliknięć i zgromadzone oszczędności mogą zacząć zarabiać.

Czytaj Dalej
1 Comment

1 Comments

  1. Wojciech

    23 lutego 2016 at 12:18

    Z pewnością z kontem oszczędnościowym jest mniej zachodu niż z lokatą, nie ma także ograniczeń kwotowych – ciężko znaleźć dobra lokatę (naprawdę atrakcyjnie oprocentowaną) dla kwot powyżej 10 tysięcy złotych. Dla kogoś kto ma sporo środków, a nie zna się za bardzo na inwestowaniu (albo nie ma to czasu), konto oszczędnościowe to chyba najlepsze wyjście.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Firma

Usługi rachunkowe – kiedy warto z nich skorzystać?

Opublikowano

on

kiedy skorzystac z uslug rachunkowych

W dzisiejszych czasach prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z wieloma obowiązkami, z których jednym z najważniejszych jest prowadzenie rachunkowości. Każda firma, niezależnie od wielkości, musi spełniać określone wymagania finansowe i podatkowe. Prowadzenie księgowości wymaga nie tylko wiedzy, ale także czasu i dokładności. Dlatego coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na skorzystanie z usług profesjonalnych biur rachunkowych. (więcej…)

Czytaj Dalej

Firma

Zalety wdrożenia BNPL dla klientów biznesowych

Opublikowano

on

klient biznesowy

Odroczone płatności z roku na rok zyskują coraz większe grono miłośników – zarówno po stronie konsumentów, jak i przedsiębiorców, którzy mają możliwość wdrożenia takiego rozwiązania u siebie. Nie wszyscy jednak do końca wiedzą, na czym ta usługa polega i jakie korzyści dla przedsiębiorcy wynikają z takiego modelu sprzedaży. Sprawdźmy czym dokładnie jest BNPL i co nam daje. (więcej…)

Czytaj Dalej

Firma

Jak przebiega proces wdrożenia outsourcingu magazynowego w firmie?

Opublikowano

on

outsourcing magazynowy wdrozenie w firmie

Outsourcing magazynowy to coraz popularniejsze rozwiązanie, które pozwala firmom na skupienie się na swoich kluczowych kompetencjach, jednocześnie powierzając zarządzanie logistyką i magazynowaniem zewnętrznym dostawcom. Proces ten oferuje wiele korzyści, w tym redukcję kosztów, zwiększenie efektywności operacyjnej oraz dostęp do zaawansowanych technologii i ekspertyzy. Wdrożenie outsourcingu magazynowego wymaga jednak starannego planowania i realizacji w kilku kluczowych etapach, aby zapewnić płynność operacji i spełnienie oczekiwań obu stron. (więcej…)

Czytaj Dalej

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.