Connect with us

Polecane

Różnice pomiędzy komornikiem a przedstawicielem firmy windykacyjnej

Opublikowano

on

Nietrafna inwestycja, utrata pracy, kradzież, nieopłacone rachunki, te i wiele innych powodów sprawiają, że w długi może wpaść każdy. Jednak wszystkie zobowiązanie finansowe należy spłacić. Zwykle problem rozwiązywany jest polubownie, a należność rozkładana na raty i spłacana z biegiem czasu. Zdarzają się jednak osoby, które nie starają się pokryć swoich długów,są bierni, pasywni i nieodpowiedzialni. Z takimi ludźmi prędzej czy później skontaktuje się windykator lub komornik.

Przedstawiciel państwa – komornik

W sytuacji kryzysowej, gdy dłużnik notorycznie zwleka z opłatami, sprawa zadłużenia zostaje przekazana komornikowi sądowemu. Komornik jest funkcjonariuszem publicznym działającym we współpracy z sądem rejonowym. Ma on za zadanie przeprowadzić spis inwentarza, sporządzić protokół stanu faktycznego, a przede wszystkim odzyskać zaległe należności za pomocą przymusowej egzekucji. Nadzorowany jest jedynie przez sąd rejonowy, z którym współpracuje. Czyli np. Komornik Sądowy w Tarnowie jest przedstawicielem państwowym, nadzorowanym przez sąd rejonowy w Tarnowie.

Osoba prywatna – windykator

Zdarzają się sytuacje, w których zaległości finansowe przechodzą w ręce firmy windykacyjnej. Współpracujący z nią indykator ma prawo rozpocząć windykację, czyli proces mający na celu dochodzenie roszczeń i własności, za pomocą środków określonych w obowiązujących przepisach. Windykacja dzieli się na polubowną i sądową. W pierwszej, zadaniem windykatora jest monitorowanie dłużnika, by ten terminowo spłacał należności. W drugiej windykator ma prawo złożyć pozew o wszczęcie postępowania sądowego, którego celem jest uzyskanie nakazu spłaty za pomocą egzekucji komorniczej.

Możliwości prawne windykatora i komornika

Komornik i windykator pełnią podobną funkcję, jednak różnią się uprawnieniami. Zadaniem windykatora jest doprowadzenie do polubownej spłaty należności i monitorowanie jej przebiegu. Jednak windykator jest osobą prywatną, która nie posiada uprawnień do przeprowadzenia egzekucji komorniczej. Nie ma prawa do zajmowania i spisu majątku, wchodzenia do mieszkania dłużnika, zajmowania wynagrodzenia, zagarniania majątku, ani naruszania dóbr osobistych. Komornik zaś jest funkcjonariuszem publicznym, którego obowiązkiem jest odzyskanie zaległych należności. W tym celu może wykorzystać szereg uprawnień. Ma on prawo wtargnąć do mieszkania, zmusić do wyjawienia majątku, zająć dobra osobiste oraz konto bankowe i wynagrodzenie.

Windykator i komornik mają podobne zadanie. Ich celem jest doprowadzenie do uregulowania zaległości finansowych dłużnika. Jednak różnica tkwi w uprawnieniach. Windykator może jedynie zachęcić do spłaty i monitorować jej przebieg. Komornik zaś może zmusić dłużnika do regulacji zobowiązań poprzez zajęcie wszelkich dóbr materialnych. Działania komornika sądowego są ostatecznością. Występują jedynie w przypadku trudnych i nieodpowiedzialnych dłużników.

Czytaj Dalej
Wciśnij aby skomentować

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Polecane

Co brać pod uwagę przy negocjowaniu warunków z hurtownią piwa?

Opublikowano

on

hurtownia piwa

Negocjacje z hurtownią piwa to kluczowy element sukcesu dla właścicieli lokali gastronomicznych czy sklepów. Odpowiednie warunki zakupu mogą wpłynąć na rentowność biznesu i zadowolenie klientów. Przy negocjowaniu warto skupić się na kilku kluczowych aspektach, które bezpośrednio wpływają na opłacalność współpracy. (więcej…)

Czytaj Dalej

Polecane

Jakie są najczęstsze problemy z rozliczaniem podatków?

Opublikowano

on

rozliczanie podatkow najczestsze problemy

Rozliczanie podatków to obowiązek każdego obywatela i przedsiębiorcy, który budzi często wiele emocji. Złożoność systemu podatkowego, zmieniające się przepisy i konieczność dokładnego raportowania dochodów sprawiają, że proces ten może być trudny i czasochłonny. Choć dla wielu osób może wydawać się to skomplikowane, istnieje kilka problemów, które pojawiają się najczęściej podczas rozliczania podatków. Poniższy artykuł omawia te zagadnienia, aby pomóc zrozumieć, na co należy zwracać szczególną uwagę podczas składania deklaracji podatkowych. (więcej…)

Czytaj Dalej

Polecane

Jakie są podstawowe zadania obsługi płacowej?

Opublikowano

on

obsluga placowa

Efektywna obsługa płacowa jest fundamentem prawidłowego funkcjonowania każdej organizacji. Zapewnienie terminowych i zgodnych z przepisami wypłat wynagrodzeń pracownikom nie tylko wpływa na ich zadowolenie, ale również na stabilność finansową firmy. W obliczu skomplikowanych przepisów prawnych oraz różnorodnych obowiązków administracyjnych, zrozumienie podstawowych zadań związanych z obsługą płacową staje się kluczowe dla każdej firmy, która pragnie działać w sposób przejrzysty i odpowiedzialny. (więcej…)

Czytaj Dalej

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.