Connect with us

Polecane

Różnice pomiędzy komornikiem a przedstawicielem firmy windykacyjnej

Opublikowano

on

Nietrafna inwestycja, utrata pracy, kradzież, nieopłacone rachunki, te i wiele innych powodów sprawiają, że w długi może wpaść każdy. Jednak wszystkie zobowiązanie finansowe należy spłacić. Zwykle problem rozwiązywany jest polubownie, a należność rozkładana na raty i spłacana z biegiem czasu. Zdarzają się jednak osoby, które nie starają się pokryć swoich długów,są bierni, pasywni i nieodpowiedzialni. Z takimi ludźmi prędzej czy później skontaktuje się windykator lub komornik.

Przedstawiciel państwa – komornik

W sytuacji kryzysowej, gdy dłużnik notorycznie zwleka z opłatami, sprawa zadłużenia zostaje przekazana komornikowi sądowemu. Komornik jest funkcjonariuszem publicznym działającym we współpracy z sądem rejonowym. Ma on za zadanie przeprowadzić spis inwentarza, sporządzić protokół stanu faktycznego, a przede wszystkim odzyskać zaległe należności za pomocą przymusowej egzekucji. Nadzorowany jest jedynie przez sąd rejonowy, z którym współpracuje. Czyli np. Komornik Sądowy w Tarnowie jest przedstawicielem państwowym, nadzorowanym przez sąd rejonowy w Tarnowie.

Osoba prywatna – windykator

Zdarzają się sytuacje, w których zaległości finansowe przechodzą w ręce firmy windykacyjnej. Współpracujący z nią indykator ma prawo rozpocząć windykację, czyli proces mający na celu dochodzenie roszczeń i własności, za pomocą środków określonych w obowiązujących przepisach. Windykacja dzieli się na polubowną i sądową. W pierwszej, zadaniem windykatora jest monitorowanie dłużnika, by ten terminowo spłacał należności. W drugiej windykator ma prawo złożyć pozew o wszczęcie postępowania sądowego, którego celem jest uzyskanie nakazu spłaty za pomocą egzekucji komorniczej.

Możliwości prawne windykatora i komornika

Komornik i windykator pełnią podobną funkcję, jednak różnią się uprawnieniami. Zadaniem windykatora jest doprowadzenie do polubownej spłaty należności i monitorowanie jej przebiegu. Jednak windykator jest osobą prywatną, która nie posiada uprawnień do przeprowadzenia egzekucji komorniczej. Nie ma prawa do zajmowania i spisu majątku, wchodzenia do mieszkania dłużnika, zajmowania wynagrodzenia, zagarniania majątku, ani naruszania dóbr osobistych. Komornik zaś jest funkcjonariuszem publicznym, którego obowiązkiem jest odzyskanie zaległych należności. W tym celu może wykorzystać szereg uprawnień. Ma on prawo wtargnąć do mieszkania, zmusić do wyjawienia majątku, zająć dobra osobiste oraz konto bankowe i wynagrodzenie.

Windykator i komornik mają podobne zadanie. Ich celem jest doprowadzenie do uregulowania zaległości finansowych dłużnika. Jednak różnica tkwi w uprawnieniach. Windykator może jedynie zachęcić do spłaty i monitorować jej przebieg. Komornik zaś może zmusić dłużnika do regulacji zobowiązań poprzez zajęcie wszelkich dóbr materialnych. Działania komornika sądowego są ostatecznością. Występują jedynie w przypadku trudnych i nieodpowiedzialnych dłużników.

Czytaj Dalej
Wciśnij aby skomentować

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Polecane

Obsługa sklepów internetowych – o czym warto pamiętać?

Opublikowano

on

sklepy internetowe

Sklepy internetowe stały się niezwykle popularne w ostatnich latach, umożliwiając klientom wygodne i szybkie zakupy online. Jednak sukces prowadzenia sklepu internetowego zależy nie tylko od atrakcyjnej oferty produktów, ale także od właściwej obsługi i zarządzania.  (więcej…)

Czytaj Dalej

Polecane

Obsługa księgowa spółek – dlaczego warto się na nią zdecydować?

Opublikowano

on

ksiegowa obsluga firm

Obsługa księgowa spółek odgrywa kluczową rolę we współczesnym świecie biznesu. Właściwe prowadzenie i zarządzanie finansami jest niezwykle istotne dla każdej organizacji, bez względu na jej rozmiar czy branżę. (więcej…)

Czytaj Dalej

Polecane

Na czym polega profesjonalna pomoc prawna?

Opublikowano

on

pomoc prawna

Profesjonalna pomoc prawna jest niezbędna w wielu sytuacjach, zwłaszcza gdy chodzi o ochronę naszych praw i interesów. Kancelarie prawne oferują szeroki zakres usług, począwszy od porad prawnych, aż do reprezentowania klientów przed sądami. W tym artykule omówimy na czym polega profesjonalna pomoc prawna oraz jakie korzyści wynikają z jej skorzystania. (więcej…)

Czytaj Dalej

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.