Connect with us

Polecane

Różnice pomiędzy komornikiem a przedstawicielem firmy windykacyjnej

Opublikowano

on

Nietrafna inwestycja, utrata pracy, kradzież, nieopłacone rachunki, te i wiele innych powodów sprawiają, że w długi może wpaść każdy. Jednak wszystkie zobowiązanie finansowe należy spłacić. Zwykle problem rozwiązywany jest polubownie, a należność rozkładana na raty i spłacana z biegiem czasu. Zdarzają się jednak osoby, które nie starają się pokryć swoich długów,są bierni, pasywni i nieodpowiedzialni. Z takimi ludźmi prędzej czy później skontaktuje się windykator lub komornik.

Przedstawiciel państwa – komornik

W sytuacji kryzysowej, gdy dłużnik notorycznie zwleka z opłatami, sprawa zadłużenia zostaje przekazana komornikowi sądowemu. Komornik jest funkcjonariuszem publicznym działającym we współpracy z sądem rejonowym. Ma on za zadanie przeprowadzić spis inwentarza, sporządzić protokół stanu faktycznego, a przede wszystkim odzyskać zaległe należności za pomocą przymusowej egzekucji. Nadzorowany jest jedynie przez sąd rejonowy, z którym współpracuje. Czyli np. Komornik Sądowy w Tarnowie jest przedstawicielem państwowym, nadzorowanym przez sąd rejonowy w Tarnowie.

Osoba prywatna – windykator

Zdarzają się sytuacje, w których zaległości finansowe przechodzą w ręce firmy windykacyjnej. Współpracujący z nią indykator ma prawo rozpocząć windykację, czyli proces mający na celu dochodzenie roszczeń i własności, za pomocą środków określonych w obowiązujących przepisach. Windykacja dzieli się na polubowną i sądową. W pierwszej, zadaniem windykatora jest monitorowanie dłużnika, by ten terminowo spłacał należności. W drugiej windykator ma prawo złożyć pozew o wszczęcie postępowania sądowego, którego celem jest uzyskanie nakazu spłaty za pomocą egzekucji komorniczej.

Możliwości prawne windykatora i komornika

Komornik i windykator pełnią podobną funkcję, jednak różnią się uprawnieniami. Zadaniem windykatora jest doprowadzenie do polubownej spłaty należności i monitorowanie jej przebiegu. Jednak windykator jest osobą prywatną, która nie posiada uprawnień do przeprowadzenia egzekucji komorniczej. Nie ma prawa do zajmowania i spisu majątku, wchodzenia do mieszkania dłużnika, zajmowania wynagrodzenia, zagarniania majątku, ani naruszania dóbr osobistych. Komornik zaś jest funkcjonariuszem publicznym, którego obowiązkiem jest odzyskanie zaległych należności. W tym celu może wykorzystać szereg uprawnień. Ma on prawo wtargnąć do mieszkania, zmusić do wyjawienia majątku, zająć dobra osobiste oraz konto bankowe i wynagrodzenie.

Windykator i komornik mają podobne zadanie. Ich celem jest doprowadzenie do uregulowania zaległości finansowych dłużnika. Jednak różnica tkwi w uprawnieniach. Windykator może jedynie zachęcić do spłaty i monitorować jej przebieg. Komornik zaś może zmusić dłużnika do regulacji zobowiązań poprzez zajęcie wszelkich dóbr materialnych. Działania komornika sądowego są ostatecznością. Występują jedynie w przypadku trudnych i nieodpowiedzialnych dłużników.

Czytaj Dalej
Wciśnij aby skomentować

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Polecane

Ustalenie strategii cenowej – dlaczego jest tak ważne?

Opublikowano

on

ceny

Wiele firm i sklepów często lekceważy stworzenie strategii cenowej, ustalając ceny za swoje towary czy usługi „na chybił trafił”. To duży błąd, który może skończyć się poważnymi kłopotami finansowymi przedsiębiorstwa. Sprawdź zatem, dlaczego strategia cenowa to konieczne rozwiązanie dla firm. (więcej…)

Czytaj Dalej

Polecane

Drzwi antywłamaniowe a wymiana zamków?

Opublikowano

on

zamek

Najlepsze drzwi antywłamaniowe to takie, które zostały specjalnie zaprojektowane i zainstalowane, aby wytrzymać każdą formę ataku. Nie wystarczy, że drzwi są solidne i dobrze skonstruowane, muszą one także posiadać szereg innych cech, takich jak wzmocnione zamki i zawiasy, szyby odporne na uderzenia, mocne mechanizmy blokujące, np. wkładki bębenkowe ze stalowymi wzmocnieniami. (więcej…)

Czytaj Dalej

Polecane

Jak przygotować szybką sprzedaż mieszkania?

Opublikowano

on

sprzedaz nieruchomosci

Szybka sprzedaż mieszkania to jak się okazuje, może być poważny problem szczególnie dla amatorów. Pierwszy raz stajesz wobec takiego wyzwania? Możliwe, że akurat mieliśmy szczęście dostać mieszkanie w spadku, ale nie jest ono nam do niczego potrzebne i chcemy się go ekspresowo pozbyć. Jakie wówczas mamy pole manewru? Czy skup nieruchomości można zrealizować na własną rękę, czy raczej skorzystać ze specjalistów? Mnóstwo będzie tu zawsze zagadnień do przeanalizowania, a przede wszystkim musimy się skoncentrować na kwestiach formalnych, a także technicznych. W końcu mieszkanie musi przedstawiać jakąś wartość. Czy więc nie jest dobrze skorzystać z dobrego biura nieruchomości?

(więcej…)

Czytaj Dalej
Reklama

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.