Connect with us

Polecane

Różnice pomiędzy komornikiem a przedstawicielem firmy windykacyjnej

Opublikowano

on

Nietrafna inwestycja, utrata pracy, kradzież, nieopłacone rachunki, te i wiele innych powodów sprawiają, że w długi może wpaść każdy. Jednak wszystkie zobowiązanie finansowe należy spłacić. Zwykle problem rozwiązywany jest polubownie, a należność rozkładana na raty i spłacana z biegiem czasu. Zdarzają się jednak osoby, które nie starają się pokryć swoich długów,są bierni, pasywni i nieodpowiedzialni. Z takimi ludźmi prędzej czy później skontaktuje się windykator lub komornik.

Przedstawiciel państwa – komornik

W sytuacji kryzysowej, gdy dłużnik notorycznie zwleka z opłatami, sprawa zadłużenia zostaje przekazana komornikowi sądowemu. Komornik jest funkcjonariuszem publicznym działającym we współpracy z sądem rejonowym. Ma on za zadanie przeprowadzić spis inwentarza, sporządzić protokół stanu faktycznego, a przede wszystkim odzyskać zaległe należności za pomocą przymusowej egzekucji. Nadzorowany jest jedynie przez sąd rejonowy, z którym współpracuje. Czyli np. Komornik Sądowy w Tarnowie jest przedstawicielem państwowym, nadzorowanym przez sąd rejonowy w Tarnowie.

Osoba prywatna – windykator

Zdarzają się sytuacje, w których zaległości finansowe przechodzą w ręce firmy windykacyjnej. Współpracujący z nią indykator ma prawo rozpocząć windykację, czyli proces mający na celu dochodzenie roszczeń i własności, za pomocą środków określonych w obowiązujących przepisach. Windykacja dzieli się na polubowną i sądową. W pierwszej, zadaniem windykatora jest monitorowanie dłużnika, by ten terminowo spłacał należności. W drugiej windykator ma prawo złożyć pozew o wszczęcie postępowania sądowego, którego celem jest uzyskanie nakazu spłaty za pomocą egzekucji komorniczej.

Możliwości prawne windykatora i komornika

Komornik i windykator pełnią podobną funkcję, jednak różnią się uprawnieniami. Zadaniem windykatora jest doprowadzenie do polubownej spłaty należności i monitorowanie jej przebiegu. Jednak windykator jest osobą prywatną, która nie posiada uprawnień do przeprowadzenia egzekucji komorniczej. Nie ma prawa do zajmowania i spisu majątku, wchodzenia do mieszkania dłużnika, zajmowania wynagrodzenia, zagarniania majątku, ani naruszania dóbr osobistych. Komornik zaś jest funkcjonariuszem publicznym, którego obowiązkiem jest odzyskanie zaległych należności. W tym celu może wykorzystać szereg uprawnień. Ma on prawo wtargnąć do mieszkania, zmusić do wyjawienia majątku, zająć dobra osobiste oraz konto bankowe i wynagrodzenie.

Windykator i komornik mają podobne zadanie. Ich celem jest doprowadzenie do uregulowania zaległości finansowych dłużnika. Jednak różnica tkwi w uprawnieniach. Windykator może jedynie zachęcić do spłaty i monitorować jej przebieg. Komornik zaś może zmusić dłużnika do regulacji zobowiązań poprzez zajęcie wszelkich dóbr materialnych. Działania komornika sądowego są ostatecznością. Występują jedynie w przypadku trudnych i nieodpowiedzialnych dłużników.

Czytaj Dalej
Wciśnij aby skomentować

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Polecane

Na Fixly znajdziesz specjalistów w swoim fachu

Opublikowano

on

fixly

Jako klienci zawsze chcemy, by nasze usługi wykonywali sprawdzeni w swoim fachu specjaliści. Znalezienie takich wykonawców wcale nie musi być trudne. Wystarczy wiedzieć, gdzie szukać.

(więcej…)

Czytaj Dalej

Polecane

Najpierw logo czy produkt

Opublikowano

on

Podczas tworzenia i promowania marki niezwykle ważne są jej znaki rozpoznawcze, takie jak chociażby logo. Biorąc pod uwagę, że większość komunikacji międzyludzkiej ma charakter niewerbalny, aspekty wizualne marki mają dużą moc oddziaływania na potencjalnych klientów. Logo dla firmy jest łatwiej zauważalne i lepiej zapamiętywane od przekazu słownego.

(więcej…)

Czytaj Dalej

Firma

Kiedy skorzystać z faktoringu?

Opublikowano

on

faktoring

Niespodziewane wydatki, zawieszone płatność, niezrealizowane zobowiązania? Zastój finansowy i pustki nie pozwalające nam załatać dziury w budżecie to koszmar wielu przedsiębiorców. Kroplą przelewającą te czarę goryczy są niezrealizowane faktury, na których spłatę czekamy często tygodniami. Co robić w takich przypadkach? Rozwiązań jest wiele, lecz niewiele z nich daje nam tyle co faktoring – usługa finansowania faktur.

(więcej…)

Czytaj Dalej
Reklama

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.