Connect with us

Firma

Zasady prowadzenia księgi przychodów i rozchodów

Opublikowano

on

ksiega przychodow i rozchodow

Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych lub w formie stawki liniowej, zobowiązani są do prowadzenia księgi przychodów i rozchodów. Na jej podstawie wyliczana jest bowiem podstawa opodatkowania oraz obowiązująca właściciela działalności stawka oprocentowania. Warto jednak wiedzieć, jakie są zasady prowadzenia KPiR, a także co powinno się w niej znajdować. Odpowiedzi na te zagadnienia przedstawiamy w artykule!

Czym jest księga przychodów i rozchodów?

Księga przychodów i rozchodów to nic innego, jak forma uproszczonej ewidencji księgowej przedsiębiorstwa. Jej zawartość ujmuje wszelkie przychody firmy pochodzące np. ze sprzedaży towarów lub usług, a także koszty wynikające z prowadzenia działalności, takie jak:

  • wynajem lokalu firmy,
  • opłaty, np. za prąd czy Internet,
  • leasing firmowego samochodu,
  • opłacanie wynagrodzenia pracowników.

W KPiR przedsiębiorca może również zawrzeć wszystkie wydatki związane z zakupem materiałów, sprzętów, szkoleń oraz innych rzeczy niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania firmy. Prowadzenie księgowości uproszczonej nie jest skomplikowane, jednak wymaga zachowania kilku zasad.

W jaki sposób należy prowadzić KPiR?

Jeśli nie chcesz martwić się o wynik ewentualnej kontroli Twojej firmy, powinieneś znać zasady prowadzenia KPiR. Przede wszystkim powinna być ona prowadzona w sposób jasny, przejrzysty i rzetelny, by znalezienie w niej potrzebnych informacji było łatwe oraz przebiegało sprawnie. Wszystkie koszty i przychody powinny być wpisane w odpowiednich miejscach do tabeli, a także opisane wymaganymi danymi.

Co więcej, uwzględnione w księdze kwoty muszą być poparte posiadanymi dokumentami w postaci faktur (kosztowych, a także dokumentujących pensje pracowników, opłaty za media, szkolenia czy zakup materiałów). Pamiętaj, że zawarte faktury kosztowe powinny być uzasadnione rodzajem prowadzonej działalności – nie wszystkie koszty mogą być bowiem uwzględniane w KPiR.

Kiedy KPiR jest wymagana?

Niezależnie od rodzaju działalności oraz sposobu prowadzenia księgowości, warto nawiązać współpracę z biurem usług księgowych, takim jak np. Biuro Duet. Wówczas będziesz mieć pewność, że wszystkie koszty i przychody są poprawne oraz wpisane do księgi we właściwy sposób.

KPiR jest obowiązkowa w przypadku podatników rozliczających się na zasadach ogólnych lub podatku liniowego. Zasada ta obowiązuje zarówno JDG, jak i spółki jawne, partnerskie oraz cywilne. Ponadto księga przychodów i rozchodów dotyczy podmiotów, których przychody netto w ubiegłym roku podatkowym nie przekroczyły 2 000 000 euro.

Czytaj Dalej
Wciśnij aby skomentować

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Firma

Usługi rachunkowe – kiedy warto z nich skorzystać?

Opublikowano

on

kiedy skorzystac z uslug rachunkowych

W dzisiejszych czasach prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z wieloma obowiązkami, z których jednym z najważniejszych jest prowadzenie rachunkowości. Każda firma, niezależnie od wielkości, musi spełniać określone wymagania finansowe i podatkowe. Prowadzenie księgowości wymaga nie tylko wiedzy, ale także czasu i dokładności. Dlatego coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na skorzystanie z usług profesjonalnych biur rachunkowych. (więcej…)

Czytaj Dalej

Firma

Zalety wdrożenia BNPL dla klientów biznesowych

Opublikowano

on

klient biznesowy

Odroczone płatności z roku na rok zyskują coraz większe grono miłośników – zarówno po stronie konsumentów, jak i przedsiębiorców, którzy mają możliwość wdrożenia takiego rozwiązania u siebie. Nie wszyscy jednak do końca wiedzą, na czym ta usługa polega i jakie korzyści dla przedsiębiorcy wynikają z takiego modelu sprzedaży. Sprawdźmy czym dokładnie jest BNPL i co nam daje. (więcej…)

Czytaj Dalej

Firma

Jak przebiega proces wdrożenia outsourcingu magazynowego w firmie?

Opublikowano

on

outsourcing magazynowy wdrozenie w firmie

Outsourcing magazynowy to coraz popularniejsze rozwiązanie, które pozwala firmom na skupienie się na swoich kluczowych kompetencjach, jednocześnie powierzając zarządzanie logistyką i magazynowaniem zewnętrznym dostawcom. Proces ten oferuje wiele korzyści, w tym redukcję kosztów, zwiększenie efektywności operacyjnej oraz dostęp do zaawansowanych technologii i ekspertyzy. Wdrożenie outsourcingu magazynowego wymaga jednak starannego planowania i realizacji w kilku kluczowych etapach, aby zapewnić płynność operacji i spełnienie oczekiwań obu stron. (więcej…)

Czytaj Dalej

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.