Connect with us

Firma

Zasady prowadzenia księgi przychodów i rozchodów

Opublikowano

on

ksiega przychodow i rozchodow

Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych lub w formie stawki liniowej, zobowiązani są do prowadzenia księgi przychodów i rozchodów. Na jej podstawie wyliczana jest bowiem podstawa opodatkowania oraz obowiązująca właściciela działalności stawka oprocentowania. Warto jednak wiedzieć, jakie są zasady prowadzenia KPiR, a także co powinno się w niej znajdować. Odpowiedzi na te zagadnienia przedstawiamy w artykule!

Czym jest księga przychodów i rozchodów?

Księga przychodów i rozchodów to nic innego, jak forma uproszczonej ewidencji księgowej przedsiębiorstwa. Jej zawartość ujmuje wszelkie przychody firmy pochodzące np. ze sprzedaży towarów lub usług, a także koszty wynikające z prowadzenia działalności, takie jak:

  • wynajem lokalu firmy,
  • opłaty, np. za prąd czy Internet,
  • leasing firmowego samochodu,
  • opłacanie wynagrodzenia pracowników.

W KPiR przedsiębiorca może również zawrzeć wszystkie wydatki związane z zakupem materiałów, sprzętów, szkoleń oraz innych rzeczy niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania firmy. Prowadzenie księgowości uproszczonej nie jest skomplikowane, jednak wymaga zachowania kilku zasad.

W jaki sposób należy prowadzić KPiR?

Jeśli nie chcesz martwić się o wynik ewentualnej kontroli Twojej firmy, powinieneś znać zasady prowadzenia KPiR. Przede wszystkim powinna być ona prowadzona w sposób jasny, przejrzysty i rzetelny, by znalezienie w niej potrzebnych informacji było łatwe oraz przebiegało sprawnie. Wszystkie koszty i przychody powinny być wpisane w odpowiednich miejscach do tabeli, a także opisane wymaganymi danymi.

Co więcej, uwzględnione w księdze kwoty muszą być poparte posiadanymi dokumentami w postaci faktur (kosztowych, a także dokumentujących pensje pracowników, opłaty za media, szkolenia czy zakup materiałów). Pamiętaj, że zawarte faktury kosztowe powinny być uzasadnione rodzajem prowadzonej działalności – nie wszystkie koszty mogą być bowiem uwzględniane w KPiR.

Kiedy KPiR jest wymagana?

Niezależnie od rodzaju działalności oraz sposobu prowadzenia księgowości, warto nawiązać współpracę z biurem usług księgowych, takim jak np. Biuro Duet. Wówczas będziesz mieć pewność, że wszystkie koszty i przychody są poprawne oraz wpisane do księgi we właściwy sposób.

KPiR jest obowiązkowa w przypadku podatników rozliczających się na zasadach ogólnych lub podatku liniowego. Zasada ta obowiązuje zarówno JDG, jak i spółki jawne, partnerskie oraz cywilne. Ponadto księga przychodów i rozchodów dotyczy podmiotów, których przychody netto w ubiegłym roku podatkowym nie przekroczyły 2 000 000 euro.

Czytaj Dalej
Wciśnij aby skomentować

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Firma

Procedury bhp – dlaczego należy ich przestrzegać?

Opublikowano

on

bezpieczenstwo i higiena pracy

Procedury bhp są bardzo ważne z wielu różnorodnych względów. Dzięki nim można przede wszystkim zyskać wiele korzyści, które wpływają na wydajność pracy. Dlaczego należy ich przestrzegać? Fachowcy informują. (więcej…)

Czytaj Dalej

Firma

Faktoring a biała lista podatników VAT

Opublikowano

on

W 2019 roku została wprowadzona biała lista podatników VAT. Jej celem jest ułatwienie weryfikacji kontrahentów pod względem aktualności ich danych. Jednak przedsiębiorstwa, które chciałaby korzystać z faktoringu, często mają w związku z nią wiele wątpliwości. Czym dokładnie jest biała lista podatników VAT i jak wpływa na faktoring? Podpowiadamy.

Czym jest biała lista podatków VAT?

Biała lista podatników VAT została wprowadzona 1 września 2019 roku. Jest to wykaz, który dostępny jest na stronie internetowej Ministerstwa Finansów, a także CIDG. Jej celem jest uszczelnienie systemu podatkowego VAT, a także zlikwidowanie oszustw podatkowych. Każda firma przed dokonaniem jakiejkolwiek płatności zobowiązana jest do sprawdzenia, czy jej kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT.

Na liście tej można znaleźć numer rachunku firmowego podatnika, a także inne dane dotyczące przedsiębiorstwa, takie jak nazwa firmy, NIP, REGON, KRS, adres siedziby, dane wspólników i osób wchodzących w skład zarządu spółki, daty rejestracji, wykreślenia i przywrócenia do rejestru i wiele innych. Zgodnie z ustawą przedsiębiorstwo jest zobowiązane do uiszczenia płatności wyłącznie na rachunek kontrahenta, który widnieje w tym rejestrze.

Faktoring a biała lista

Faktoring a biała lista – wiele osób zadaje sobie pytanie, co trzeba w tej kwestii wiedzieć. W przypadku faktoringu jawnego i odwrotnego biała lista podatników VAT nie wpłynęła w znaczący sposób na realizację tej usługi. Jednak przedsiębiorcy zobowiązani są do weryfikacji rachunków, na które przelewają środki. W przypadku stałej współpracy z danym kontrahentem nie można umieścić jego numeru w systemie księgowym, tylko przed każdym dokonaniem płatności, należy go ponownie zweryfikować.

W przypadku faktoringu jawnego firma przelewa środki finansowe na rachunek kontrahenta, który widnieje na białej liście podatników. Klient przedsiębiorstwa faktoringowego nie musi jednak sprawdzać jego numeru, ponieważ dokonuje on zapłaty na rachunek firmy faktoringowej i to ona musi zweryfikować na białej liście numer, na który zostaną przelane środki.

Istotne zmiany zaszły natomiast w przypadku faktoringu cichego. Jego istota polega na tym, że płatnik nie jest informowany o tym, że płatności są objęte faktoringiem. Po wprowadzeniu białej listy udzielenie faktoringu niejawnego na podstawie rachunku cesyjnego nie jest już możliwe. Z tego powodu funkcjonuje ono na innych zasadach. Między firmą faktoringową, a faktorantem zachodzą więc ustalenia zgodnie z którymi zobowiązuje się on do spłaty zobowiązania na numer rachunku faktora, zaraz po otrzymaniu płatności od swojego kontrahenta.

Czytaj Dalej

Firma

Nadanie paczki: e-commerce i usługi indywidualne

Opublikowano

on

przesylki

przesylkiBranża e-commerce w ostatnich latach rozwija się bardzo szybko. Ogromny wpływ miała na to pandemia koronawirusa, która sprawiła, że konsumenci zaczęli zamawiać coraz więcej rzeczy online. Wśród aspektów, na które klienci zwracają uwagę, wybierając sklep internetowy, są m.in. oferowane metody dostawy. Dla konsumenta ważne jest, by paczka dotarła do niego przede szybko, a jej wysyłka nie kosztowała zbyt wiele. W artykule wyjaśniamy, jak zorganizować wysyłkę w sklepie internetowym. (więcej…)

Czytaj Dalej

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.