Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych lub w formie stawki liniowej, zobowiązani są do prowadzenia księgi przychodów i rozchodów. Na jej podstawie wyliczana jest bowiem podstawa opodatkowania oraz obowiązująca właściciela działalności stawka oprocentowania. Warto jednak wiedzieć, jakie są zasady prowadzenia KPiR, a także co powinno się w niej znajdować. Odpowiedzi na te zagadnienia przedstawiamy w artykule!
Czym jest księga przychodów i rozchodów?
Księga przychodów i rozchodów to nic innego, jak forma uproszczonej ewidencji księgowej przedsiębiorstwa. Jej zawartość ujmuje wszelkie przychody firmy pochodzące np. ze sprzedaży towarów lub usług, a także koszty wynikające z prowadzenia działalności, takie jak:
- wynajem lokalu firmy,
- opłaty, np. za prąd czy Internet,
- leasing firmowego samochodu,
- opłacanie wynagrodzenia pracowników.
W KPiR przedsiębiorca może również zawrzeć wszystkie wydatki związane z zakupem materiałów, sprzętów, szkoleń oraz innych rzeczy niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania firmy. Prowadzenie księgowości uproszczonej nie jest skomplikowane, jednak wymaga zachowania kilku zasad.
W jaki sposób należy prowadzić KPiR?
Jeśli nie chcesz martwić się o wynik ewentualnej kontroli Twojej firmy, powinieneś znać zasady prowadzenia KPiR. Przede wszystkim powinna być ona prowadzona w sposób jasny, przejrzysty i rzetelny, by znalezienie w niej potrzebnych informacji było łatwe oraz przebiegało sprawnie. Wszystkie koszty i przychody powinny być wpisane w odpowiednich miejscach do tabeli, a także opisane wymaganymi danymi.
Co więcej, uwzględnione w księdze kwoty muszą być poparte posiadanymi dokumentami w postaci faktur (kosztowych, a także dokumentujących pensje pracowników, opłaty za media, szkolenia czy zakup materiałów). Pamiętaj, że zawarte faktury kosztowe powinny być uzasadnione rodzajem prowadzonej działalności – nie wszystkie koszty mogą być bowiem uwzględniane w KPiR.
Kiedy KPiR jest wymagana?
Niezależnie od rodzaju działalności oraz sposobu prowadzenia księgowości, warto nawiązać współpracę z biurem usług księgowych, takim jak np. Biuro Duet. Wówczas będziesz mieć pewność, że wszystkie koszty i przychody są poprawne oraz wpisane do księgi we właściwy sposób.
KPiR jest obowiązkowa w przypadku podatników rozliczających się na zasadach ogólnych lub podatku liniowego. Zasada ta obowiązuje zarówno JDG, jak i spółki jawne, partnerskie oraz cywilne. Ponadto księga przychodów i rozchodów dotyczy podmiotów, których przychody netto w ubiegłym roku podatkowym nie przekroczyły 2 000 000 euro.