Connect with us

Firma

Zasady prowadzenia księgi przychodów i rozchodów

Opublikowano

on

ksiega przychodow i rozchodow

Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych lub w formie stawki liniowej, zobowiązani są do prowadzenia księgi przychodów i rozchodów. Na jej podstawie wyliczana jest bowiem podstawa opodatkowania oraz obowiązująca właściciela działalności stawka oprocentowania. Warto jednak wiedzieć, jakie są zasady prowadzenia KPiR, a także co powinno się w niej znajdować. Odpowiedzi na te zagadnienia przedstawiamy w artykule!

Czym jest księga przychodów i rozchodów?

Księga przychodów i rozchodów to nic innego, jak forma uproszczonej ewidencji księgowej przedsiębiorstwa. Jej zawartość ujmuje wszelkie przychody firmy pochodzące np. ze sprzedaży towarów lub usług, a także koszty wynikające z prowadzenia działalności, takie jak:

  • wynajem lokalu firmy,
  • opłaty, np. za prąd czy Internet,
  • leasing firmowego samochodu,
  • opłacanie wynagrodzenia pracowników.

W KPiR przedsiębiorca może również zawrzeć wszystkie wydatki związane z zakupem materiałów, sprzętów, szkoleń oraz innych rzeczy niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania firmy. Prowadzenie księgowości uproszczonej nie jest skomplikowane, jednak wymaga zachowania kilku zasad.

W jaki sposób należy prowadzić KPiR?

Jeśli nie chcesz martwić się o wynik ewentualnej kontroli Twojej firmy, powinieneś znać zasady prowadzenia KPiR. Przede wszystkim powinna być ona prowadzona w sposób jasny, przejrzysty i rzetelny, by znalezienie w niej potrzebnych informacji było łatwe oraz przebiegało sprawnie. Wszystkie koszty i przychody powinny być wpisane w odpowiednich miejscach do tabeli, a także opisane wymaganymi danymi.

Co więcej, uwzględnione w księdze kwoty muszą być poparte posiadanymi dokumentami w postaci faktur (kosztowych, a także dokumentujących pensje pracowników, opłaty za media, szkolenia czy zakup materiałów). Pamiętaj, że zawarte faktury kosztowe powinny być uzasadnione rodzajem prowadzonej działalności – nie wszystkie koszty mogą być bowiem uwzględniane w KPiR.

Kiedy KPiR jest wymagana?

Niezależnie od rodzaju działalności oraz sposobu prowadzenia księgowości, warto nawiązać współpracę z biurem usług księgowych, takim jak np. Biuro Duet. Wówczas będziesz mieć pewność, że wszystkie koszty i przychody są poprawne oraz wpisane do księgi we właściwy sposób.

KPiR jest obowiązkowa w przypadku podatników rozliczających się na zasadach ogólnych lub podatku liniowego. Zasada ta obowiązuje zarówno JDG, jak i spółki jawne, partnerskie oraz cywilne. Ponadto księga przychodów i rozchodów dotyczy podmiotów, których przychody netto w ubiegłym roku podatkowym nie przekroczyły 2 000 000 euro.

Czytaj Dalej
Wciśnij aby skomentować

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Firma

Jakie są kluczowe kryteria przy wyborze lokalu do prowadzenia działalności?

Opublikowano

on

szukanie lokalu pod dzialalnosc

W prowadzeniu działalności gospodarczej jednym z kluczowych elementów sukcesu jest odpowiedni wybór lokalizacji. Wybór odpowiedniego lokalu to decyzja, która może znacząco wpłynąć na rozwój firmy. Istnieje wiele czynników, które warto wziąć pod uwagę, aby zmaksymalizować szanse na osiągnięcie sukcesu w biznesie. W poniższym artykule przyjrzymy się kluczowym kryteriom, które warto rozważyć przy wyborze lokalu do prowadzenia działalności. (więcej…)

Czytaj Dalej

Firma

Jakich specjalistów zatrudnia biuro rachunkowe?

Opublikowano

on

zatrudnienie przez biuro rachunkowe

Biura rachunkowe są kluczowymi instytucjami w świecie biznesu, zapewniającymi kompleksową obsługę finansową dla różnych rodzajów firm. Współpracując z biurem rachunkowym, przedsiębiorcy mogą skoncentrować się na rozwoju swojej działalności, mając pewność, że aspekty finansowe są w najlepszych rękach. Jednak, aby biuro rachunkowe mogło świadczyć usługi na najwyższym poziomie, musi zatrudniać odpowiednich specjalistów. W tym artykule przyjrzymy się, jakich specjalistów zazwyczaj zatrudniają biura rachunkowe oraz jakie role pełnią w obszarze rachunkowości i finansów. (więcej…)

Czytaj Dalej

Firma

Księgowy — jakie są jego obowiązki w firmie?

Opublikowano

on

prowadzenie firmy

W obecnych czasach, księgowy to znacznie więcej niż tylko liczby na papierze. To kluczowa postać w funkcjonowaniu każdej firmy, dbająca o jej finanse i rachunkowość. Księgowy to profesjonalista, który ma na swoich barkach liczne obowiązki, mające istotny wpływ na stabilność i rozwój przedsiębiorstwa. (więcej…)

Czytaj Dalej

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.