Connect with us

Osoba Prywatna

Emerytury w Polsce – czy jest się czego obawiać?

Opublikowano

on

jak wm emerytalny w polsceyglada syste

Wiele osób często narzeka na swoje zawodowe obowiązki i z utęsknieniem czeka na moment przejścia na emeryturę. Nie ma w tym oczywiście nic złego – jesień życia to okres odpoczynku dla każdego z nas, a przynajmniej w teorii. W praktyce świadczenia emerytalne mogą się okazać niewielkie i tym samym niewystarczające do zaspokojenia wszystkich naszych potrzeb. Czy należy się obawiać przejścia na emeryturę w naszym kraju? Jak w tej kwestii mogą pomóc nam ubezpieczenia na życie?

Emerytura w Polsce – ile wynosi minimalna emerytura?

Zanim przejdziemy do kwestii finansowego zabezpieczenia na przyszłość w formie ubezpieczenia na życie, należy zastanowić się, jak w ogóle wygląda sytuacja emerytów w Polsce. Niestety może wyglądać różnie i chociaż wiele poprawiło się w tym zakresie na przestrzeni ostatnich lat, to nadal świadczenia emerytalne otrzymywane w naszym kraju mogą się okazać niewystarczające do spełnienia wszystkich naszych codziennych potrzeb.

Minimalna emerytura w naszym kraju wynosi około 1200 złotych. W dobie pędzącej inflacji jest to niestety niska kwota. Musimy pamiętać także o tym, że do jej otrzymania uprawnia nas wcześniejsze przepracowanie określonej liczby lat bez których nie będziemy mogli liczyć na kwotę minimalnego świadczenia.

Jak się zabezpieczyć na okres emerytury?

Chociaż nikomu tego nie życzymy, kwota świadczeń emerytalnych może być na tyle niewielka, że będziemy mogli mieć problemy z utrzymaniem odpowiedniego standardu życia. Zdecydowanie warto o tym pomyśleć i odpowiednio zabezpieczyć się na wypadek takiego scenariusza. Na całe szczęście mamy tutaj wiele ciekawych opcji do wyboru – lokaty, inwestycje, czy nawet ubezpieczenia na życie.

Podstawą odpowiedniego zadbania o swoją finansową przyszłość zawsze powinno być jednak regularne oszczędzanie i redukowanie niepotrzebnych kosztów. Bez tych dwóch rzeczy ciężko będzie nam zadbać o odpowiednią ilość kapitału, aby móc go potem ulokować czy zainwestować. Wiele zależy w tym zakresie od naszej indywidualnej sytuacji, więc ciężko udzielić tutaj jakichś uniwersalnych wskazówek, jednak bez wyrobienia właściwych finansowych nawyków może nam być trudno stworzyć odpowiednią poduszkę bezpieczeństwa na czas emerytury.

Ubezpieczenia na życie i emerytura

Co w sytuacji, kiedy ktoś nie może wyrobić w sobie nawyku oszczędzania pieniędzy? W takiej sytuacji warto sięgnąć po ubezpieczenia na życie, które także mogą nam zapewnić lepszy byt na jesień życia. Mowa tutaj o konkretnym rodzaju polis, czyli ubezpieczeniach z opcją oszczędzania. Jak one działają?

Część pieniędzy z każdej składki trafia na pokrycie kosztów związanych z polisą, jednak druga część jest lokowana na specjalnym koncie oszczędnościowym. Ta opcja ma bardzo dużo zalet – pomijając już oczywisty aspekt dwóch funkcji w jednym produkcie (lokata i polisa), warto zwrócić uwagę na to, że zgromadzone w ten sposób oszczędności nie podlegają podatkowi od odsetek kapitałowych i mogą zostać odziedziczone przez naszych najbliższych. To możliwość, która może uczynić z naszej polisy zabezpieczenie nie tylko dla nas, ale także dla naszej rodziny.

Czytaj Dalej
Wciśnij aby skomentować

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Osoba Prywatna

IKZE a IKE – podobieństwa i różnice

Opublikowano

on

fundusze

Zarówno Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) jak i Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) to elementy trzeciego filaru planu emerytalnego. W założeniu oba te produkty mogą być suplementem do emerytury państwowej, jednak ich specyfika jest nieco inna. IKZE i IKE – jakie są między nimi podobieństwa, a gdzie znajdziemy różnice?

(więcej…)

Czytaj Dalej

Osoba Prywatna

Ubezpieczenie na życie z opcją oszczędzania – 3 sytuacje, kiedy może się okazać przydatne

Opublikowano

on

ubezpieczenia

Chociaż ubezpieczenie na życie to jedna z najczęściej wybieranych polis w Polsce, to wiele osób nie wie, że można ją rozszerzyć o dodatkowe opcje. Jedną z nich jest polisa na życie z opcją oszczędzania na przyszłość. Jest to produkt, który łączy w sobie wszystkie zalety lokaty, jednocześnie nie tracąc nic z funkcjonalności klasycznego ubezpieczenia. Zastanówmy się – w jakich konkretnych sytuacjach może się przydać taka polisa?

(więcej…)

Czytaj Dalej

Osoba Prywatna

Jak bezpiecznie korzystać z bankowości?

Opublikowano

on

Jak bezpiecznie korzystać z bankowości?

Wyobraź sobie, że pewnego dnia wchodzisz na swoje konto bankowe i… nie znajdujesz na nim nawet złotówki. Albo próbujesz zapłacić kartą i nie możesz zrealizować tej operacji z powodu braku środków. Jeśli nie jest to błąd bankowy (a takie również się zdarzają) to możliwe, że właśnie padłeś ofiarą cyberataku. Jak się przed nim ustrzec i jak bezpiecznie korzystać z bankowości internetowej? Tego dowiesz się z poniższego artykułu!

(więcej…)

Czytaj Dalej

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.