Connect with us

Pożyczki

Czy oprocentowanie kredytu może ulec zmianie?

Opublikowano

on

oprocentowanie kredytu

Oprocentowanie kredytu składa się z części stałej, czyli marży banku zdefiniowanej w umowie oraz części zmiennej, czyli wskaźnika WIBOR. Jest to stopa procentowa, po jakiej banki komercyjne udzielają sobie pożyczek. WIBOR w znacznej mierze zależny jest od stóp referencyjnych ustalanych przez Narodowy Bank Polski. Oprocentowanie kredytu może zatem ulec zmianie w momencie, gdy wzrosną stopy procentowe.

Dlaczego rata kredytu rośnie?

Zdecydowana większość kredytów udzielanych w Polsce opiera się na zmiennym oprocentowaniu, co oznacza, że rata może zmieniać się w czasie, czyli wzrastać lub spadać. Czysto hipotetycznie — jeśli marża banku wynosi 1,5%, a WIBOR 3% to oprocentowanie kredytu jest równe 4,5%. Jeśli jednak wskaźnik WIBOR ulegnie zmianie, to oprocentowanie kredytu może wzrosnąć lub zmaleć. A więc wysokość raty w znacznym stopniu uzależniona jest do stopy referencyjnej NBP.

WIBOR ustalany jest codziennie przez największe banki w Polsce i należy go rozumieć jako średnią arytmetyczną propozycji banków dotyczących oprocentowania, po jakim będą skłonne udzielać sobie pożyczek z odrzuceniem propozycji skrajnych. A więc WIBOR nie jest zależny od jednego banku i ma charakter odgórny. Wart podkreślenia jest fakt, że kierunek i dynamika zmian WIBOR zależna jest od wysokości stopy procentowej, którą ustala NBP.

Kredyt ze stałym czy zmiennym oprocentowaniem?

Decydując się na kredyt, warto porównać oferty kilku banków i przeanalizować kredyty ze stałym i zmiennym oprocentowaniem. Pośrednik kredytowy dFinance.pl współpracuje z największymi bankami w Polsce, dzięki czemu jest w stanie zaoferować preferencyjne warunki. Przy stałym oprocentowaniu rata kredytu będzie miała taką sama wysokość przez określony czas, niezależnie od stawki referencyjnej NPB i wskaźnika WIBOR. Rata kredytu nie zmieni się również wtedy, gdy stopy procentowe zaczną maleć. Oprocentowanie zmienne z kolei niesie większe ryzyko, ponieważ raty mogą diametralnie wzrosnąć na skutek decyzji NBP.

Jak zmniejszyć ratę kredytu?

Kredyt konsolidacyjny to oferta kierowana do osób, które mają kilka różnych zobowiązań. Zmniejszenie raty kredytu polega na zaciągnięciu jednej większej pożyczki na poczet spłaty posiadanych długów. Oznacza to możliwość otrzymania jednolitych warunków i niższej marży banku. Okres spłaty zaciągniętych pożyczek zostaje rozciągnięty na dłuższy czas. Wówczas miesięczna rata staje się niższa niż suma rat z zaciągniętych kredytów hipotecznych, konsumpcyjnych i inwestycyjnych.

Czytaj Dalej
Wciśnij aby skomentować

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Pożyczki

Wcześniejsza spłata pożyczki pod zastaw samochodu – czy to możliwe?

Opublikowano

on

splata pozyczki

Nadpłata pożyczki pod zastaw samochodu jest możliwa, ponieważ pożyczkę taką można spłacić w dowolnym momencie bez żadnych dodatkowych kosztów. Czy nadpłata kredytu pod zastaw samochodu to dobre rozwiązanie? W jakich przypadkach może ono okazać się konieczne? Przeczytaj o tym, czy możliwość wcześniejszej spłaty pożyczki to rozwiązanie dla Ciebie. (więcej…)

Czytaj Dalej

Pożyczki

Pomoc frankowiczom – jak unieważnić kredyt we frankach?

Opublikowano

on

kredyty

Z pewnością pomoc frankowiczom nie należy do najłatwiejszych. Ma to związek przede wszystkim ze skomplikowaną strukturą kredytu bankowego. W jaki sposób można szybko go unieważnić? Fachowcy podpowiadają. (więcej…)

Czytaj Dalej

Pożyczki

Wskazówki jak wyjść z długów

Opublikowano

on

Popadnięcie w niezrównoważone zadłużenie jest przerażająco łatwe – kilka miesięcy nieodpowiedzialnych wydatków może sprawić, że będziesz mieć dziesiątki tysięcy długu, którego spłata może zająć lata. Wiele osób doświadcza problemów z zadłużeniem w pewnym momencie swojego życia i może to być bardzo stresujące, jeśli ciągle martwisz się o pieniądze. Jednak jest to możliwe, aby uzyskać swoje finanse z powrotem pod kontrolą z kilku prostych kroków.

Oto nasze kilka wskazówek, jak wyjść z długów i pozostać wolnym od długów.

Spisz wszystkie swoje długi i ile cię kosztują

Jest to pierwszy krok, ale najważniejszy, ponieważ jest to moment, w którym przejmujesz z powrotem kontrolę nad swoimi pieniędzmi. Może się zdarzyć, że odłożyłeś myślenie o kosztach swojego długu, ponieważ jest to zbyt przerażające, by się z nim zmierzyć. Spisując listę swoich długów i odsetek, które od nich płacisz, możesz zdecydować, który z nich jest najważniejszy lub najdroższy i podjąć działania w celu jego uporządkowania.

Wiele osób pożycza pieniądze, nie myśląc o tym, jak je spłacić, więc jeśli jesteś w trudnej sytuacji związanej z długami, nie jesteś sam. Zamiast czuć się przerażonym, pomyśl o tym, że jest to początek Twojego planu ratowania długów.

Ustal priorytety dla najdroższych lub najważniejszych długów i spłacaj je w pierwszej kolejności

Jeśli masz wiele długów, ważne jest, abyś prawidłowo ustalił ich priorytety. Najważniejsze długi mogą nie być nawet największe, ale to właśnie je trzeba spłacić w pierwszej kolejności. Niektóre rachunki, takie jak podatek lokalny, czynsz lub kredyt hipoteczny oraz rachunki za media muszą być traktowane priorytetowo, abyś mógł nadal otrzymywać podstawowe usługi i mieć dach nad głową.

Po pokryciu tych ważnych rachunków domowych, należy zastanowić się nad najdroższymi długami – tymi o najwyższym oprocentowaniu – i spróbować zacząć spłacać niektóre z nich. Można to zrobić, przyglądając się swoim wydatkom i szukając sposobów na oszczędzanie.

Szukaj pomocy, jeśli nie możesz już poradzić sobie z długami

Istnieje wiele organizacji charytatywnych zajmujących się długami, które oferują bezpłatne porady i doradztwo. Nie powinieneś być zmuszony do płacenia za porady dotyczące zadłużenia, więc unikaj firm, które chcą cię obciążyć.

Jeśli Twój dług jest skomplikowany, być może będziesz musiał zwrócić się do formalnego planu zarządzania długiem. Plany zarządzania długiem są zazwyczaj negocjowane przez stronę trzecią, taką jak agencja doradztwa kredytowego, i służą do uzgodnienia planu spłaty długu pomiędzy Tobą (dłużnikiem) a Twoim wierzycielem. https://splatapozyczek.pl/ może udzielić Ci porady w tym zakresie.

Konsolidacja i przeniesienie długów

Zaciągnięcie kolejnej pożyczki na spłatę długów może wydawać się sprzeczne z intuicją, ale konsolidacja wszystkich długów w jedną sumę i przeniesienie ich na jedną kartę kredytową lub inną pożyczkę może być rozwiązaniem, pod warunkiem, że zrobisz to w sposób odpowiedzialny. Jeśli masz rozsądny wynik kredytowy, powinieneś być w stanie zapisać się na kartę kredytową, która oferuje 0% odsetek od transferów salda. W ten sposób nie będziesz musiał płacić żadnych odsetek od swoich długów przez pewien okres czasu, pod warunkiem, że spłacisz wszystko w wyznaczonym terminie – radzi https://splatapozyczek.pl/. Ale zostaniesz obciążony opłatą, aby to zrobić, a jeśli nie spłacisz swoich długów w okresie 0%, całkowita kwota, którą jesteś winien, wzrośnie.

 

Czytaj Dalej

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.