Pożyczanie pieniędzy od instytucji finansowych ma to do siebie, że czasem wymaga od nas szeregu formalności. Przeważnie, im większa jest kwota pożyczki, którą chcemy uzyskać, tym bardziej rośnie też liczba “papierów”, które musimy dostarczyć naszemu kredytodawcy. Czasami może zdarzyć się i tak, że nawet jeśli wydaje nam się nasza zdolność kredytowa i historia pożyczek, pozwalają nam na zaciągnięcie kredytu, to bank dalej nie będzie chciał nam go przyznać. Dlaczego tak się dzieje?
Dlaczego bank może nie chcieć udzielić nam pożyczki?
Powody, dla których bank może nie chcieć udzielić nam kredytu, mogą być przeróżne. Przede wszystkim, będzie wzięta pod uwagę nasza zdolność kredytowa i historia zaciągniętych pożyczek. Może nam się wydawać, że wszystko jest w porządku z tymi parametrami, pamiętajmy jednak o jednym – pożyczkodawca musi zarobić. W praktyce oznacza to, że im bardziej zaciągnięcie przez nas pożyczki będzie dla niego niebezpieczną inwestycją, tym bardziej nie będzie chciał nam jej udzielić.
W takiej sytuacji zawsze możemy poszukać takiego pożyczkodawcy, dla którego nasza zdolność kredytowa będzie wystarczająca – to bardzo konkurencyjny rynek i na każdy kredyt powinniśmy spojrzeć indywidualnie, więc może zdarzyć się tak, że pomimo faktu zbyt niskiej zdolności kredytowej dla jednego banku, inny może bezproblemowo udzielić nam pożyczkę.
Zdolność i historia kredytowa to tylko jedne z czynników, jakie będzie oceniał każdy bank, jednak są one zdecydowanie najważniejsze, jeśli staramy się o większy kredyt. Warto o tym pamiętać i kontrolować stan swojego konta w BIK czy KRD. O tym jak to zrobić, można szerzej przeczytać pod tym linkiem: http://loando.pl/wpis/jak-sprawdzic-status-w-krajowym-rejestrze-dlugow.
Jakie mogą być inne powody, dla których bank nie chce nam pożyczyć pieniędzy?
Konieczne było wspomnienie o aspekcie historii i zdolności kredytowej, jednakże raczej większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak to wygląda. W praktyce natomiast, czasami możemy się spotkać z wręcz kuriozalnymi powodami, dla których bank może nie chcieć udzielić nam kredytu. Jakie są to powody?
Chociażby niewłaściwy wiek lub stan cywilny. Młodej osobie ciężko będzie uzyskać wysoki kredyt, zwłaszcza jeśli nie weszła jeszcze w związek małżeński. Z jednej strony wydaje się to mocno niesprawiedliwe, jednak jest to kolejny sposób na ograniczenie ryzyka przez kredytodawcę. Statystycznie, młodzi ludzie popełniają więcej błędów w gospodarowaniu swoimi finansami i dodatkowo zarabiają zazwyczaj mniej, niż osoby, które zdążyły sobie ugruntować pozycję na rynku pracy. Małżeństwo natomiast, stanowi dla pożyczkodawcy dodatkową formę zabezpieczenia. Jeśli z jakiegoś powodu nie będziemy mogli spłacić naszych zadłużeń, to będzie mógł zrobić to współmałżonek.
Inną rzeczą na jaką może spojrzeć bank, to zawód, którym trudnimy się na co dzień. Są takie zawody, których wykonywanie jest bardziej ryzykowne i to także wiąże się z potencjalną utratą zainwestowanych przez bank pieniędzy. Do tego typu grup zawodowych możemy zaliczyć chociażby żołnierzy czy policjantów.
Jak widać, powody dla których bank czy inna instytucja finansowa może nie chcieć udzielić nam pożyczki, jest całkiem sporo. Pamiętajmy wtedy o tym, że naszą zdolność kredytową można poprawić i nie jesteśmy skazani na jeden scoring BIK całe życie. W ostateczności, możemy się także zdecydować na pożyczkę od takiej instytucji, która nie sprawdzi nam historii kredytowej.