Connect with us

Giełda

Druk banknotów euro

Opublikowano

on

Druk euro

Banknoty waluty euro, która obowiązuje w krajach UE należących do strefy euro, są emitowane przez określone narodowe banki centralne pod nadzorem Europejskiego Banku Centralnego. Akredytację do druku w Polsce od 2006 roku posiada PWPW – Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Aby zapobiec fałszerstwom zmieniano wzory nadruków oraz zabezpieczenia banknotów.

Pierwsza seria

Autorem projektu graficznego pierwszej serii banknotów jest Robert Kalina z Narodowego Banku w Austrii w Wiedniu, zwycięzca konkurs ogłoszonego 12 lutego 1996 r. przez Radę Europejską Instytutu Monetarnego.

Według jego projektu każdy nominał przedstawia obiekt architektoniczny kolejnej epoki: 5 euro – okres antyczny, czyli klasyczny, 10 – styl romański, 20 – gotycki, 50 – renesansowy, 100 – barokowy i rokoko, 200 – XIX wieku, a 500 – XX, czyli współczesny.

Na przedniej stronie banknotów znajdowały się bramy lub okna, flaga europejska, podpis Prezesa Europejskiego Banku Centralnego oraz pierwsze litery banku w pięciu wersjach językowych: BCB, ECB, EZB, EKP i EKT. Na nowych banknotach można znaleźć także kolejne wersje: EKB, BCE, EBC i ECB pisany cyrylicą. Natomiast odwrotna strona banknotu prezentuje mosty i mapę Europy. Na obu stronach banknotu są cyfry oraz nazwa waluty w dwóch językach: greckim i łacińskim. W odróżnieniu od monet waluty euro, banknoty nie mają strony narodowej, która świadczy o kraju pochodzenia. Na wygląd i trwałość banknotów wpływa też rodzaj materiału, na którym są drukowane: czyste płótno bawełniane.

Zwycięska szata graficzna została zaakceptowana w grudniu 1996 roku w trakcie zjazdu w Dublinie. Natomiast po raz pierwszy banknoty pojawiły się w obiegu 1 stycznia 2002 roku, gdy wprowadziło je dwanaście państw członkowskich UE (Finlandia, Francja, Grecja, Austria oraz Belgia, Hiszpania, Luksemburg, Irlandia, Holandia, Portugalia, Włochy i Niemcy).

Druga seria

Druga seria banknotów to kontynuacja pierwszej. Jest drukowana według poprzedniego projektu: identyczna kolorystyka i ilustracje zgodne ze stylami architektonicznymi kolejnych epok. Ma jednak nowe zabezpieczenia przed fałszowaniem, czyli szmaragdowe cyfry oraz znak wodny i hologram z portretem postaci z mitologii greckiej, od której wzięła się nazwa naszego kontynentu – Europy. Stąd nazwa nowej serii banknotów „Europa”. Poza tym skróty nazwy Europejskiego Banku Centralnego pojawiają się dodatkowo w trzech językach: ЕЦБ, EBC i EKB, a nazwa euro jest jeszcze w cyrylicy.

Banknoty drugiej serii wprowadzane są do obiegu sukcesywnie od kilku lat. W momencie wprowadzania nowych banknotów euro z drugiej serii, te z pierwszej są nadal dopuszczone do obiegu i nie przestaną być środkiem płatniczym. Kiedy jednak banknot zużyje się lub zniszczy, można standardowo wymienić go na nowy. Pierwszy banknot drugiej serii, czyli 5 euro, został zaprezentowany 10 stycznia 2013 roku, a wszedł do obiegu 2 maja 2013 roku. 2014 to rok wprowadzenia do obiegu nowego banknotu 10 euro, a 2015 – nowych banknotów 20 euro z drugiej serii.

Czytaj Dalej
Wciśnij aby skomentować

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Giełda

Spółka Bit Evil debiutuje na giełdzie NewConnect!

Opublikowano

on

Bit Evil to spółka, która wprowadza na rynek autorskie produkty o nowoczesnej i innowacyjnej formule działania!

(więcej…)

Czytaj Dalej

Giełda

Trader walutowy ma bardzo ciężki zawód, do którego trzeba mieć naprawdę głowę na karku

Opublikowano

on

Trader walutowy - ciężki zawód

Szybkie odnajdywanie się w słupkach, wykresach i statystkach, to codzienność osoby pracującej na takim stanowiku. Podziwiam takich ludzie, gdyż zmiany na rynku walutowym są bardzo dynamiczne i ciężko je przewidzieć – prawie jak pogodę w górach. Ponadto, istnieje bardzo wiele czynników, które mogą wpływać na sytuację rynku walutowego, dlatego dopiero dogłębna analiza każdego z nich daje subtelne przypuszczenia o tym, jak dalej mogą się kształtować kursy walut. (więcej…)

Czytaj Dalej

Firma

Spotkanie ekspertów ds. finansów publicznych w MF

Opublikowano

on

Nowoczesne metody zarządzania finansami publicznymi to punkt przewodni 11. posiedzenia OECD Wyższych Urzędników Budżetowych z krajów Europy Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej (11th Annual Meeting of Central, Eastern and South-Eastern European Senior Budget Officials – CESEE-SBO), które odbyło się – po raz pierwszy w Polsce – w dniach 21-22 maja 2015 r. w Ministerstwie Finansów.

(więcej…)

Czytaj Dalej
Reklama

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.