Kredyty w obecnych czasach są dla wielu osób chlebem powszednim. Biorąc pod uwagę obecną cenę chociażby nieruchomości, trudno wyobrazić sobie sytuację, w której kupujemy dom lub mieszkania bez uzyskania odpowiedniej pomocy finansowej. Znalezienie korzystnej oferty kredytowej to zaledwie połowa sukcesu, ponieważ musimy wykazać, że jesteśmy godni zaufania i spłacimy zobowiązanie. Dodatkowo, jako kredytobiorcy, powinniśmy zdawać sobie sprawę z niektórych dodatkowych opłat, w które wlicza się tzw. prowizja bankowa.
Prowizja bankowa – w jaki sposób jest naliczana?
Wybór właściwej oferty kredytowej zdecydowanie nie należy do najłatwiejszych zadań. Z reguły kiedy decydujemy się na uzyskanie finansowania od instytucji bankowej, celujemy w dość wysokie kwoty, które mają nam zapewnić nam fundusze na konkretny cel. Im większe zobowiązanie, tym spłata kredytu może być rozłożona na dłuższy okres, w związku z czym nie brakuje pożyczek obejmujących nawet kilkadziesiąt lat pracy. W takich sytuacjach należy skrupulatnie przeanalizować wszelkie warunki, a prowizja i oprocentowanie kredytu należą do szczególnie ważnych kwestii.
Prowizja za udzielenie kredytu jest opłatą, jaką bank pobiera w momencie, kiedy wydaje zgodę na udzielenie pomocy finansowej. Z tego typu płatnościami możemy się spotkać zarówno przy kredytach konsumpcyjnych, jak i mieszkaniowych. Jej wysokość może się znacząco różnić – zdarza się, że procent od kwoty kredytu, który jest pobierany w ramach prowizji, wynosi nawet 15. Oczywiście na rynku możemy znaleźć oferty na kredyty bez prowizji, jednak w takich przypadkach dobrze jest się upewnić, że bank nie nalicza innych opłat, by w ten sposób zrekompensować sobie brak prowizji.
Zwykle istnieją dwa modele pobierania prowizji bankowej. Może to być opłata jednorazowa, pobierana podczas udzielania kredytu, w związku z czym klient otrzymuje mniejszy przelew. Drugi wariant to rozłożenie tej płatności i doliczenie jej do rat kredytowych.
Czy można uzyskać zwrot prowizji bankowej?
Jeśli dążymy do wcześniejszej spłaty kredytu, dobrze wiedzieć, że możliwe jest uzyskanie zwrotu poniesionych kosztów, w tym właśnie prowizji bankowej (wnioskować można również o zwrot kosztów ubezpieczenia, a nawet odsetek). Jest to proces całkowicie zgodny z prawem, który został potwierdzony m.in. przez wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydany we wrześniu 2019 roku.
Zwrot prowizji bankowej można uzyskać niezależnie od tego, czy została ona pobrana w całości raz w chwili otrzymania kredytu, czy też kwota została równomiernie podzielona i doliczona do rat kredytowych. Warto jednak mieć na uwadze, że istnieją przypadki, w których bank dolicza inną prowizję – ma ona stanowić dla niego rekompensatę za krótszy okres kredytowania. Dlatego też wnioskowanie o proporcjonalny zwrot prowizji bankowej powinno zostać poprzedzone sprawdzeniem, czy rzeczywiście jest na to odpowiedni moment i czy nie narażamy się na inne opłaty. O tym, jak powinien przebiegać taki zwrot i jakie warunki należy spełnić, można przeczytać tutaj: loando.pl/wpis/zwrot-prowizji-bankowej.