Connect with us

Prawo

Zmiany w prawie o pracach sezonowych

Opublikowano

on

trawa, wiatrak, wieś, widok, drzewa

Przepisy o pracownikach sezonowych tworzone są tak aby ułatwić przyjmowanie cudzoziemców do pracy. Dyrektywa będzie dotyczyć obcokrajowców pracujących w rolnictwie, ogrodnictwie i turystyce. Ułatwi zadania związane z wydawaniem zezwoleń na pracę, zwiększy czas  w jakim możliwe będzie podjęcie pracy sezonowej do 9 miesięcy i wprowadzi zezwolenia wielosezonowe na okres do 3 lat. Każdego roku do prac sezonowych zatrudnianych jest ponad 300 tys. obcokrajowców. Okresowe zapotrzebowanie na pracowników występuje w 27 proc. gospodarstw rolnych.

W trzecim miesiącu tego roku przeszedł projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Nowelizacja upodobni polskie prawo do dyrektywy Parlamentu Europejskiego z 2014 roku dotyczącej możliwości wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu zatrudnienia w charakterze pracownika sezonowego. Obecnie w naszym kraju trwają prace nad uprawomocnieniem dyrektywy. Resort pracy szacuje, że nowe przepisy powinny zacząć obowiązywać od początku 2018 roku.

Do tej pory możliwe było zatrudnienie obywateli Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Federacji Rosyjskiej, Republiki Armenii i Ukrainy bez formalności, na podstawie procedury oświadczeniowej. W samym tylko 2016 roku dzięki uproszczonej procedurze zatrudniono obcokrajowców w liczbie około 1,3 mln osób. Nowe przepisy mają usprawnić dawanie pracy pracownikom sezonowym.

Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej zaznacza, że w ostatnim roku w gospodarstwach indywidualnych potrzeba było około 450–500 tys. pracowników sezonowych na 45–50 dni, głównie w okresie prac polowych. Okresowe zapotrzebowanie na “sezonowców” pojawia się u 27 % gospodarstw rolnych. Znaczną większość pracowników sezonowych, bo nawet 80 proc., potrzebują gospodarstwa sadownicze.

Czytaj Dalej
Wciśnij aby skomentować

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Prawo

Zakup ziemi rolnej – kto może kupic działkę rolną?

Opublikowano

on

Zgodnie z przepisami Ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego uprawnionym do zakupu ziemi rolnej jest rolnik indywidualny, który nabywa ją w celu poszerzenia gospodarstwa rolnego. Ustawa zakłada jednak pewien wyjątek dla osób nie będących rolnikiem, które chcą zakupić ziemię rolną. Jakie warunki musi spełnić osoba nie będąca rolnikiem oraz sam rolnik, aby móc kupić ziemię rolną?

(więcej…)

Czytaj Dalej

Polecane

Różnice pomiędzy komornikiem a przedstawicielem firmy windykacyjnej

Opublikowano

on

Nietrafna inwestycja, utrata pracy, kradzież, nieopłacone rachunki, te i wiele innych powodów sprawiają, że w długi może wpaść każdy. Jednak wszystkie zobowiązanie finansowe należy spłacić. Zwykle problem rozwiązywany jest polubownie, a należność rozkładana na raty i spłacana z biegiem czasu. Zdarzają się jednak osoby, które nie starają się pokryć swoich długów,są bierni, pasywni i nieodpowiedzialni. Z takimi ludźmi prędzej czy później skontaktuje się windykator lub komornik. (więcej…)

Czytaj Dalej

Informacje

Dyrektywy Nowego Podejścia dotyczące maszyn

Opublikowano

on

Dyrektywy Nowego Podejścia to przepisy wprowadzane w krajach Unii Europejskiej, które ujednolicają wytyczne dotyczące różnych produktów sprzedawanych na rynkach wspólnoty. Te dokumenty opisują zasadnicze wymagania związane z bezpieczeństwem, zdrowiem, ochroną konsumenta i ochroną środowiska. (więcej…)

Czytaj Dalej
Reklama

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.