Najbardziej zalesiony region w Polsce, 64 rezerwaty przyrody, 8 parków krajobrazowych i 2 parki narodowe. Do tego ponad 500 urokliwych jezior oraz setki rzek i strumyków z wielką Odrą na czele. O jakim miejscu mowa? Oczywiście o województwie lubuskim. Patrząc na te dane, możemy śmiało stwierdzić, że jest to region wspaniałych walorów przyrodniczych. Nic więc dziwnego, że wiele osób Lubuskie kojarzy głównie jako idealne miejsce do wypoczynku, ale nas dzisiaj będzie obchodzić drugie oblicze tego regionu… Oblicze miejsca idealnego do inwestycji.
Tradycja i rozwój
Zestawiając ze sobą słowa Lubuskie i inwestycje, możemy w pewnych kręgach wywołać spore zamieszanie. Wynika to z błędnego przeświadczenia sięgającego początków tego województwa, czyli lat 90-tych. Od tego czasu lubuskie poszło naprzód i rozwinęło się z krainy winnic, jezior i tartaków w region otwarty na innowacje i nowe inwestycje. Nie oznacza to jednak, odrzucenia wcześniejszych wartości. Lubuskie nadal utrzymuje i kultywuje silną rolę tradycyjnych branż przemysłu, jednocześnie inwestując potężne środki w ich nieustanny rozwój.
Doskonała lokalizacja i dobrze rozwinięta infrastruktura techniczna
Charakterystyka województwa lubuskiego odpowiada nie tylko turystyce. Jest to także świetne miejsce na nowe inwestycje z gałęzi handlu, wydobycia, produkcji czy chociażby transportu. Dlaczego? Powodów jest wiele, ale najpierw spójrzmy na samą lokalizację regionu.
Lubuskie leży na zachodzie Polski przy samej granicy z Niemcami, co już daje nam wiele możliwości i okazji. Oprócz tego region może pochwalić się doskonałą infrastrukturą techniczną.
Dobrze zorganizowana sieć dróg i autostrad łączy lubuskie z całą Europą i krajami Skandynawskimi poprzez europejską sieć autostrad. To idealna sytuacja dla każdego przedsiębiorstwa wykorzystującego transport. Doskonałe skomunikowanie regionu dotyczy także transportu w głąb naszego kraju, który nie będzie stanowił żadnego problemu, jeżeli spojrzymy na takie drogi, jak A2, A18 czy S3. Jakby tego było mało, region ten posiada liczne szlaki kolejowe i rzeczne, a także aktywny port lotniczy w Zielonej Górze.
Na rękę inwestorom
Skoro wiemy już, że pod kątem lokalizacji i infrastruktury lubuskie ma wiele do zaoferowania, warto przyjrzeć się bliżej temu, jak region nastawia się do nowych inwestycji. Tutaj od razu musimy wspomnieć o terenach, które województwo udostępnia inwestorom. Jest to prawie 1300 hektarów uzbrojonych terenów inwestycyjnych w ramach Specjalnych Stref Ekonomicznych oraz Stref Aktywności Gospodarczej. Składa się na nie kilkadziesiąt lokalizacji gminnych, jak i takich na terenie zurbanizowanym.
Dlaczego warto inwestować w tych strefach? Powodów jest wiele, ale najważniejsze są te oczywiste, czyli atrakcyjna cena już gotowych gruntów oraz szereg ulg i przywilejów od zwolnienia z części podatków po darmową pomoc prawną przy załatwianiu wszelkich formalności związanych z inwestycją.
Siła środków unijnych
Ostatnią, ale nie mniej ważną od pozostałych kwestią jest wykorzystywanie przez region środków unijnych. Lubuskie wspiera swój przemysł niezwykle intensywnie, co idzie w parze z udostępnieniem środków unijnych dla firm. Wsparcie z urzędów pracy dla inwestorów i dofinansowania unijne to ponad 900 mln euro środków, które wspomagają rozwój firmy poprzez dofinansowanie szkoleń czy chociażby doposażenia miejsca pracy.
Dzięki tym środkom tylko w latach 2007-2013 udało się zrealizować ponad 1000 projektów, w których ponad połowę (aż 565) stanowiły przedsiębiorstwa sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw!