Często jest tak, że prowadząc firmę nie radzimy sobie ze spłatą rachunków. Szczególnie odbiło się to na wielu firmach w pandemii, kiedy cała gospodarka została zahamowana. Aczkolwiek tak samo jak w przypadku osób prywatnych. Niestety w takim wypadku musimy ogłosić upadłość. Wówczas następuje procedura, w której wszyscy wierzyciele wspólnie dochodzą roszczeń. Bankructwo może być ogłoszone wobec osoby czy firmy, która przestała być wypłacalna, czyli sama nie może spłacić swoich zadłużeń.
Czym jest upadłość konsumencka?
Upadłość konsumencka wyróżnia się tym, że jest skierowana jedynie dla osób prywatnych, czyli takich którzy nie posiadają własnej działalności. Ponadto tyczy się to osób, które są zadłużone co najmniej od trzech miesięcy. Takie postępowanie ma za zadanie oddłużyć i tu opcje są dwie: umorzenie jakiejś części długu lub spłacenie wierzycieli z majątku osoby zadłużonej. Wiele prywatnych osób zastanawia się jak ogłosić upadłość konsumencką w Gliwicach, dlatego należy w pełni zaznajomić się z tym tematem.
W jaki sposób ogłosić upadłość konsumencką?
Należy pamiętać, że ogłaszając upadłość konsumencką nie zawsze wyjdziemy z tego dobrze. Jeśli stracimy pracę lub poważnie zachorujemy to jak najbardziej możemy złożyć wniosek o upadłość konsumencką. Odmiennie sprawa się ma w sytuacji gdy umyślnie spowodujemy zadłużenie lub na skutek ogromnego zaniedbania. Inaczej mówiąc, jeśli staliśmy się niewypłacalni przez lekkomyślne zaciąganie kredytów to sąd raczej oddali wniosek.
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie należy do skomplikowanych czynności. Pierwszą i najważniejszą rzeczą, jaką powinniśmy wykonać to złożenie wniosku w sądzie upadłościowym. Taki dokument do wypełnienia możemy pobrać z Internetu. Oczywiście przy tym należy uiścić opłatę, a dowód zapłaty dołączyć do wniosku. Warto mieć na uwadze, że postępowanie toczy się bez udziału osoby, która złożyła wniosek. Dlatego tak ważne jest, aby dokumenty i dowody zostały odpowiednio przygotowane.
We wniosku musimy dokładnie opisać naszą sytuację, wysokość zadłużenia, wierzycieli, a także okoliczności, które wywołały nasze długi. To wszystko będzie miało wpływ na wyrok końcowy sądu.