Connect with us

Firma

Audytor wewnętrzny – kto to taki?

Opublikowano

on

Audytor wewnętrzny

Żyjemy w czasach, w których zarówno duże korporacje, jak i regionalne małe przedsiębiorstwa chcą mieć pewność, że ich działania przebiegają prawidłowo. Dlatego wiele aspektów ich działania poddawanych jest monitorowaniu i analizie.

Dodatkowo coraz popularniejsze stają się różnego rodzaju certyfikacje, które wymagają okresowego sprawdzenia, czy procedury wewnętrzne są wykonywane zgodnie z wyznaczonymi standardami. Wobec tak dużej potrzeby wykonywania kontroli,  rośnie zainteresowanie zawodem audytora wewnętrznego.

Kim jest audytor wewnętrzny?

Audytor wewnętrzny to osoba zajmująca się kontrolą jednostki, w której jest zatrudniona. Najważniejsze zadania na tym stanowisku to planowanie, realizowanie oraz raportowanie wyników audytów. Obecnie najpopularniejsza jest certyfikacja organizacji pod kątem Systemów Zarządzania Jakością, w związku z czym najwięcej audytorów specjalizuje się w normie ISO 9001.

Wymagania na stanowisku audytora wewnętrznego

Osoba pełniąca rolę audytora powinna przejść odpowiednie szkolenie potwierdzające niezbędne kwalifikacje. Podczas takiego przygotowania kandydat zdobywa wiedzę z zakresu wymagań określonej normy oraz metodyki wykonywania zadań związanych z kontrolą. Po każdej części teoretycznej wykonywane są również ćwiczenia praktyczne przygotowujące do pracy. Poza kwalifikacjami twardymi, czyli wiedzą i umiejętnościami audytorskimi ważne są także kwalifikacje miękkie. Audytor powinien odznaczać się dokładnością i wnikliwością, a jednocześnie umieć patrzeć na firmę z różnych perspektyw. W tej pracy bardzo ważne są także umiejętności komunikacyjne, zarówno w trakcje przeprowadzania audytu, jak i podczas sporządzania raportów oraz wyznaczania obszarów do poprawy.

Znaczenie audytu wewnętrznego dla firmy

Audyt wewnętrzny jest niezbędny w jednostkach, które ubiegają się o certyfikację. Przeprowadzając takie kontrole firma może szybko zweryfikować, czy jej działanie jest zgodne z wymogami. Dzięki pracy audytora wewnętrznego zewnętrzne kontrole przebiegają sprawniej i są mniej stresujące.

Czytaj Dalej
Wciśnij aby skomentować

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Firma

Jak i kiedy ogłosić upadłość konsumencką?

Opublikowano

on

upadlosc konsumencka

Często jest tak, że prowadząc firmę nie radzimy sobie ze spłatą rachunków. Szczególnie odbiło się to na wielu firmach w pandemii, kiedy cała gospodarka została zahamowana. Aczkolwiek tak samo jak w przypadku osób prywatnych. Niestety w takim wypadku musimy ogłosić upadłość. Wówczas następuje procedura, w której wszyscy wierzyciele wspólnie dochodzą roszczeń. Bankructwo może być ogłoszone wobec osoby czy firmy, która przestała być wypłacalna, czyli sama nie może spłacić swoich zadłużeń. (więcej…)

Czytaj Dalej

Firma

Pełna księgowość – kto powinien ją prowadzić?

Opublikowano

on

ksiegowosc

W dzisiejszych czasach wiele firm boryka się z problemem prowadzenia pełnej księgowości. Jest to proces skomplikowany, wymagający odpowiedniego przygotowania i doświadczenia. Dlatego też wiele przedsiębiorstw decyduje się na zatrudnienie specjalistów zajmujących się prowadzeniem pełnej księgowości. W Płocku znajduje się wiele firm oferujących usługi kadrowo-płacowe oraz pełną księgowość. (więcej…)

Czytaj Dalej

Firma

3 największe zalety systemu nagłośnienia w sali szkoleniowej

Opublikowano

on

naglosnienie

System nagłośnienia w sali szkoleniowej przynosi wiele korzyści dla zarówno prowadzącego, jak i uczestników. Dzięki poprawie jakości szkolenia, umożliwieniu komunikacji dwustronnej i zwiększeniu komfortu uczestników, system nagłośnienia może przyczynić się do zwiększenia efektywności szkolenia i zadowolenia uczestników. (więcej…)

Czytaj Dalej

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.