Cięcie strumieniem wody

Jeżeli zastanawiasz się, w jaki sposób szybko i efektywnie ciąć metal, jak i inne tworzywa to powinna zainteresować Cię technologia wykorzystująca cięcie strumieniem wody. Technologia ta wykorzystuje sprężoną pod wysokim ciśnieniem wodę, która ukierunkowana na tworzywo za pomocą specjalnej dyszy z łatwością przecina niemal każdy dowolny materiał. Jest to możliwe między innymi dlatego, że podczas cięcia wodą, materiał poddawany obróbce nie nagrzewa się, co znacząco zwiększa zakres materiałów, które można obrabiać za pomocą strumienia wody.

Cięcie strumieniem wody – opis technologi

Technologia cięcia strumieniem wody, z angielskiego waterjet, powstała już w latach ’70. Od tamtego momentu zyskuje nieustannie coraz większe rzesze użytkowników oraz coraz chętniej wykorzystywana jest przy różnego rodzaju projektach w wielu gałęziach przemysłu. Strumień sprężonej wody pod ciśnieniem, które dochodzi nawet do 4000 bar, może być wyrzucany przez dyszę w dwóch trybach. Pierwszy tryb wykorzystuje wodę czystą, która świetnie radzi sobie z przecinaniem materiałów miękkich. Drugi tryb, który stosuje się przy cięciu tworzyw o twardszej strukturze, wykorzystuje wodę wraz ze specjalnym ścierniwem.

Cięcie strumieniem wody – wady i zalety

Cięcie strumieniem wody ma wiele zalet. Pierwszą z nich jest niewątpliwie jakość wykonywanego cięcia. Podczas cięcia wodą nie następują żadne zmiany struktury obrabianego materiału, nie powstają żadne gazy ani pyły, a sama jakość krawędzi ciętego materiału jest nieporównywalnie wyższa niż przy zastosowaniu innych technologi. Dzięki możliwości uzyskania idealnie gładkich krawędzi technologia ta idealnie nadaje się do wycinania precyzyjnych elementów i realizacji najbardziej skomplikowanych projektów technicznych. Dodatkowo cięcie strumieniem wody znajduje zastosowanie przy cięciu materiałów, które ciężko jest rozdzielić przy zastosowaniu innych technologii, dzięki zastosowaniu technologi waterjet bez problemu przetniemy: ceramikę, tworzywa sztuczne, kompozyty, a nawet żywność. Dzięki zminimalizowaniu możliwości porażenia prądem czy wystąpienia pożaru, urządzenia przeznaczone do cięcia strumieniem wody są niezwykle bezpieczne dla osób, które je obsługują. Cięcie strumieniem wody nie jest jednak pozbawione wad. Za wadę należy uznać stosunkowo wolno przebiegający proces cięcia. Należy jednak pamiętać jednocześnie, że nieco dłuższy czas obróbki w porównaniu z innymi technologiami, gwarantuje jednocześnie niespotykaną nigdzie indziej precyzje oraz jakość cięcia.

 

 

 

Źródło: Artykuł partnerski

 

 

 

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.