Codziennie w samej Polsce powstaje od kilku do nawet kilkuset sklepów internetowych. Ich właścicielami są zarówno młodzi przedsiębiorcy, jak i doświadczeni wyjadacze. Skąd taka koniunktura? To bardzo proste, wiele osób zaczyna w końcu zdawać sobie sprawę z tego, że przeniesienie biznesu do sieci to już nie tylko wielka szansa, ale praktycznie obowiązek, którego prędzej czy później będziemy musieli dopełnić. Jak się do tego zabrać? Metod jest wiele, ale my poruszymy dwie najbardziej oczywiste – wykorzystanie darmowych szablonów i zakup gotowego sklepu pod klucz.
Od projektu do realizacji
Na pytanie, czy założenie sklepu internetowego jest trudne, nie ma dobrej odpowiedzi. W teorii gotowy działający sklep możemy “postawić” w dosłownie pół godziny, ale czy okaże się on dochodowy? Prawie na pewno nie.
Uruchomienie sklepu, który przyniesie zysk wymaga nie tylko wiedzy i umiejętności, ale także bardzo dużej ilości pracy. Dobry sklep powinien wyróżniać się na tle konkurencji, świetnie się prezentować i zapewniać klientom przejrzystą i wygodną obsługę. To sprawia, że w projekt takiego sklepu trzeba zaangażować co najmniej kilku specjalistów z różnych branż, od programowania, przez grafikę na bezpieczeństwie kończąc. To z kolei kosztuje, a jak wiemy przedsiębiorcy, kiedy tylko mogą, szukają najtańszej opcji, a w tym wypadku darmowych odpowiedników.
Platformy sklepowe typu Open Source – czy warto?
Skoro mówimy o darmowych rozwiązaniach, to musimy wspomnieć, o tym, że obecnie na rynku jest ich bardzo wiele. Większość z nich pozwoli nam szybko założyć swój własny, działający sklep internetowy zupełnie za darmo. W czym tkwi haczyk? Oczywiście w ograniczeniach. Nawet darmowe rozwiązania muszą się jakoś utrzymać, dlatego często chcąc zmienić coś w szablonie takiego darmowego sklepu, napotykamy na paywalla, czyli blokadę, która uniemożliwia nam interesujące nas zmiany, jednocześnie zachęcając nas do zakupu płatnej wersji danej wtyczki, szablonu czy rozwiązania. Oczywiście w internecie są również w pełni darmowe szablony, jednak ich jakość często pozostawia wiele do życzenia, a sam projekt z reguły okazuje się przestarzały. Z drugiej strony mamy rozwiązania komercyjne takie jak gotowy sklep pod klucz.
Przewaga płatnego rozwiązania
Dlaczego i czy w ogóle warto kupować gotowe rozwiązania w postaci przygotowanego, działającego sklepu internetowego pod klucz? Odpowiedź jest prosta: warto, z bardzo wielu powodów. Największym plusem takiego rozwiązania jest oszczędność czasu i szybkość wykonania. Kupując gotowy sklep, nie musimy poświęcać dziesiątek godzin na projektowanie, wdrażanie poprawek i w końcu testy. Wszystko przygotowywane jest nie przez jednego, ale przez cały zespół profesjonalistów, który dba o to, aby projekt nie tylko wyglądał, ale i działał tak, jak chcemy.
Drugą kwestią jest późniejsza obsługa i wsparcie całego projektu. W przypadku darmowych rozwiązań jesteśmy zdani sami na siebie, podczas gdy w ramach płatnego, gotowego sklepu zawsze możemy liczyć na fachową pomoc techniczną i obsługę klienta.
Na sam koniec pozostaje unikalność sklepu. Jeżeli nie chcesz, by Twój sklep wyglądał tak, jak tysiące innych opartych na tym samym darmowym motywie, to zakup gotowego sklepu pod klucz jest zdecydowanie dla Ciebie, bo wtedy wszystko przebiega na dokładnie Twoich warunkach.
Źródło: Artykuł partnerski