Connect with us

Firma

Co to jest umowa przedwstępna?

Opublikowano

on

Umowę przedwstępną podpisujemy w momencie, w którym zawarcie umowy właściwej jest z jakichkolwiek względów niemożliwe. To rodzaj zabezpieczenia, dzięki któremu każda ze stron ma pewność dochowania warunków przez drugą z nich. Na czym polega i jak przygotować ją najlepiej?

Strony zawierają umowę przedwstępną w momencie, w którym z jakiegoś powodu nie są w stanie podpisać umowy właściwej – istotę umowy stanowi właśnie zobowiązanie do podpisania w przyszłości umowy przyrzeczonej. Naturalnie strony mogą w umowie przedwstępnej zawrzeć postanowienia wykraczające poza to minimum, mogą ją podpisać jako odrębny dokument lub zawrzeć w punktach w innej umowie. W umowie przedwstępnej powinien znajdować się termin, w ciągu którego ma zostać zawarta umowa właściwa. Jeżeli strony nie zawarły tego w umowie przedwstępnej, wówczas datę wyznacza uprawniona do tego typu żądania strona. Jeżeli obie strony są uprawnione i podają inny termin, prawnie liczy się ten wcześniejszy. Jeżeli w rok po zawarciu umowy przedwstępnej dalej nie ma wyznaczonego terminu co do zawarcia umowy przyrzeczonej, żadna z tych stron nie może zażądać jej zawarcia (umowa ulega przedawnieniu).

Umowa przedwstępna najczęstsze zastosowanie znajduje na rynku nieruchomości – Strony podpisują taką umowę w momencie, w którym występują jakiekolwiek problemy uniemożliwiające zawarcie umowy właściwej. – tłumaczy notariusz Jan Tarkowski z jednej z wrocławskich kancelarii notarialnych – Należą do nich formalności z uzyskaniem kredytu przez stronę kupującą, konieczność przeprowadzenia postępowania spadkowego po zmarłym właścicielu, brakujące dokumenty lub inne procedury związane przykładowo z podziałem działki. Wszystko to, co opóźnia kupno i sprzedaż. Podpisując umowę przedwstępną obie strony zabezpieczają się. Sprzedawca ma pewność, że klient się nie rozmyśli, natomiast klient nie musi martwić się tym, że sprzedawca nieruchomości znajdzie innego nabywcę.

Umowa przedwstępna liczy się już w formie ustnej (na przykład zobowiązanie pracodawcy do podpisania umowy o pracę z przyszłym podwładnym). Naturalnie najlepiej jest udokumentować taką umowę dla celów dowodowych. Można ją po prostu podpisać w formie pisemnej (umowa cywilno-prawna) lub w formie aktu notarialnego. Obie z nich są ważne, jednak ich skutki prawne są zupełnie inne. Jeżeli po podpisaniu umowy przedwstępnej w postaci aktu notarialnego jedna ze stron uchyla się od podpisania umowy właściwej, możemy dochodzić się jej zawarcia drogą sądową. Dysponując zwykłą umową pisemną nie ma możliwości dochodzenia się zawarcia umowy właściwej w sądzie, możemy jedynie domagać się odszkodowania. Tylko umowa przedwstępna w formie aktu notarialnego daje gwarancję, że dojdzie do podpisania umowy właściwej.

Umowa przedwstępna powinna zawierać dane obu stron: imię i nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, numer dokumentu tożsamości, imiona rodziców. Jeżeli jedną ze stron jest małżeństwo, konieczne są dane obojga. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy mają oni podzielność majątkową lub nieruchomość została zakupiona przed zawarciem małżeństwa i należy do osobistego majątku jednego z małżonków. Jeżeli jedną ze stron jest firma, konieczne będzie podanie jej nazwy oraz numeru NIP. Dodatkowo należy dokładnie opisać przedmiot, którego dotyczy umowa, cenę, rodzaj oraz termin płatności, termin zawarcia umowy właściwej, wysokość zadatku i karę umowną oraz oświadczenie sprzedającego o stanie, w jakim znajduje się sprzedawany przedmiot (w jakim jest stanie używalności, czy i jakie posiada wady ukryte) oraz podpisy obu stron. – Każdy notariusz doradzi także, aby w umowie znalazł się spis przypadków, w wyniku których strony mogą ustąpić od umowy bez żadnych konsekwencji – dodaje notariusz Tarkowski.

Tak przygotowana i podpisana umowa gwarantuje, że umowa właściwa dojdzie do skutku.

Czytaj Dalej
Wciśnij aby skomentować

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Firma

Jak wybrać odpowiedni tryb tłumaczenia konferencyjnego?

Opublikowano

on

tlumaczenia konferencyji

Niejednokrotnie podczas konferencji, czy to odbywających na miejscu, czy w przestrzeni wirtualnej, spotykają się osoby z rozmaitych krajów, nie zawsze posługujące się wspólnym językiem. W związku z tym w wielu przypadkach potrzebna jest profesjonalna obsługa tłumaczeniowa. Dobre tłumaczenie może odegrać bardzo istotną rolę przy okazji tego typu spotkań, dlatego warto znać dostępne w tym zakresie możliwości, między innymi dotyczące wyboru odpowiedniego typu tłumaczenia. (więcej…)

Czytaj Dalej

Firma

CRM – narzędzie, które ułatwia zarządzanie projektami w firmie

Opublikowano

on

co to crm

Wraz z rozwojem biznesu następuje wzrost liczby zadań do realizacji. Każdym projektem zajmuje się zespół osób pochodzących z tego samego lub z różnych działów firmy. Ich działania są kontrolowane przez kadrę menadżerską. Dla niej kluczowy jest szybki dostęp do informacji o postępie prac, których najlepszym źródłem jest aplikacja CRM. (więcej…)

Czytaj Dalej

Firma

Korzyści płynące z usług agencji pracy?

Opublikowano

on

Czym jest agencja pracy?

Jest to niepubliczna jednostka organizacyjna, która świadczy usługi w zakresie pośrednictwa pracy w kraju oraz za granicą. Wszystkie legalne agencje posiadają certyfikat marszałka województwa właściwego dla siedziby agencji, który jest potwierdzeniem wpisu do rejestru podmiotów prowadzących agencję zatrudnienia. Certyfikat wydaje się na okres 1 roku. Czy chcemy skorzystać z danej agencji pracy to nasza sprawa indywidualna. Jednak wiele firm w celu zmniejszenia kosztów korzysta z usług agencji pracy. Ma to wiele zalet np. takie jak zmniejszenie kosztów w temacie wypłat pracowników, bo firma nie musi zatrudniać dodatkowych osób do przeprowadza rekrutacji w celu zatrudnienia kogoś, dana działalność, firma, mając mniej pracy na głowie może być bardziej elastyczna i dostosować się do potrzeby każdego klienta nie zapominając przy tym o rodzinie i znajomych, dla których też znajdzie się czas. Szef firmy może dobrać taką agencję, która będzie się specjalizowała w dziedzinie, branży, do której zatrudniani są pracownicy dzięki temu będziemy mieć pewność, że zatrudnione osoby mają doświadczenie, oraz ukończone jakieś kursy, oraz szkolenia. Firma ma też ciągłość w zatrudnianiu pracowników oraz czas przeprowadzanej rekrutacji jest krótszy. 

Czym jest praca tymczasowa?

Zgodnie z artykułem 2 aktu prawnego praca tymczasowa definiowana jest jako wykonywanie na rzecz danego pracodawcy przez okres nie dłuższy niż we wskazanej ustawie zadań, które spełniają pewne kryteria:

  • Praca ma charakter sezonowy/okresowy/doraźny
  • Termin jej wykonania przez pracownika zatrudnionego przez pracodawcę nie byłby możliwy, albo nie należy do jego obowiązku. 

Praca tymczasowa, więc nie posiada wszystkich cech typowej pracy. Zatrudniającym jest tutaj agencja pracy tymczasowej. Umowa, która jest tutaj zawierana to często jest to umowa o pracę na czas określony lub umowa na zlecenie też na czas określony. Osoby młodociane do tego typu prac zatrudniani są na okres 3 miesięcy. Po tym czasie pracodawca może podziękować nam za wykonaną pracę lub przedłużyć naszą umowę na kolejne miesiące. 

To właśnie firmy takie jak między innymi agencja pracy z Wrocławia odpowiada za zatrudnianie pracowników do prac tymczasowych np. do firm, które potrzebują prac do rąk na magazynach, liniach na hali lub np. w małych sklepikach, drogeriach itp. Często tego typu praca jest to praca fizyczna, a nie umysłowa przy biurku komputerze. W momencie gdy jesteśmy zatrudnieni przez agencje pracy osoba zatrudniająca odpowiada za nasze wynagrodzenie więc staje się ona w momencie podpisania umowy naszym szefem. Jeśli jest to praca na magazynie czy na linii to mamy do czynienia w tym przypadku także z kierownikiem hali, który pracuje na danej zmianie.

 

 

Źródło: Artykuł partnerski

 

Czytaj Dalej
Reklama

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.