Connect with us

Firma

Co to jest umowa przedwstępna?

Opublikowano

on

Umowę przedwstępną podpisujemy w momencie, w którym zawarcie umowy właściwej jest z jakichkolwiek względów niemożliwe. To rodzaj zabezpieczenia, dzięki któremu każda ze stron ma pewność dochowania warunków przez drugą z nich. Na czym polega i jak przygotować ją najlepiej?

Strony zawierają umowę przedwstępną w momencie, w którym z jakiegoś powodu nie są w stanie podpisać umowy właściwej – istotę umowy stanowi właśnie zobowiązanie do podpisania w przyszłości umowy przyrzeczonej. Naturalnie strony mogą w umowie przedwstępnej zawrzeć postanowienia wykraczające poza to minimum, mogą ją podpisać jako odrębny dokument lub zawrzeć w punktach w innej umowie. W umowie przedwstępnej powinien znajdować się termin, w ciągu którego ma zostać zawarta umowa właściwa. Jeżeli strony nie zawarły tego w umowie przedwstępnej, wówczas datę wyznacza uprawniona do tego typu żądania strona. Jeżeli obie strony są uprawnione i podają inny termin, prawnie liczy się ten wcześniejszy. Jeżeli w rok po zawarciu umowy przedwstępnej dalej nie ma wyznaczonego terminu co do zawarcia umowy przyrzeczonej, żadna z tych stron nie może zażądać jej zawarcia (umowa ulega przedawnieniu).

Umowa przedwstępna najczęstsze zastosowanie znajduje na rynku nieruchomości – Strony podpisują taką umowę w momencie, w którym występują jakiekolwiek problemy uniemożliwiające zawarcie umowy właściwej. – tłumaczy notariusz Jan Tarkowski z jednej z wrocławskich kancelarii notarialnych – Należą do nich formalności z uzyskaniem kredytu przez stronę kupującą, konieczność przeprowadzenia postępowania spadkowego po zmarłym właścicielu, brakujące dokumenty lub inne procedury związane przykładowo z podziałem działki. Wszystko to, co opóźnia kupno i sprzedaż. Podpisując umowę przedwstępną obie strony zabezpieczają się. Sprzedawca ma pewność, że klient się nie rozmyśli, natomiast klient nie musi martwić się tym, że sprzedawca nieruchomości znajdzie innego nabywcę.

Umowa przedwstępna liczy się już w formie ustnej (na przykład zobowiązanie pracodawcy do podpisania umowy o pracę z przyszłym podwładnym). Naturalnie najlepiej jest udokumentować taką umowę dla celów dowodowych. Można ją po prostu podpisać w formie pisemnej (umowa cywilno-prawna) lub w formie aktu notarialnego. Obie z nich są ważne, jednak ich skutki prawne są zupełnie inne. Jeżeli po podpisaniu umowy przedwstępnej w postaci aktu notarialnego jedna ze stron uchyla się od podpisania umowy właściwej, możemy dochodzić się jej zawarcia drogą sądową. Dysponując zwykłą umową pisemną nie ma możliwości dochodzenia się zawarcia umowy właściwej w sądzie, możemy jedynie domagać się odszkodowania. Tylko umowa przedwstępna w formie aktu notarialnego daje gwarancję, że dojdzie do podpisania umowy właściwej.

Umowa przedwstępna powinna zawierać dane obu stron: imię i nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, numer dokumentu tożsamości, imiona rodziców. Jeżeli jedną ze stron jest małżeństwo, konieczne są dane obojga. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy mają oni podzielność majątkową lub nieruchomość została zakupiona przed zawarciem małżeństwa i należy do osobistego majątku jednego z małżonków. Jeżeli jedną ze stron jest firma, konieczne będzie podanie jej nazwy oraz numeru NIP. Dodatkowo należy dokładnie opisać przedmiot, którego dotyczy umowa, cenę, rodzaj oraz termin płatności, termin zawarcia umowy właściwej, wysokość zadatku i karę umowną oraz oświadczenie sprzedającego o stanie, w jakim znajduje się sprzedawany przedmiot (w jakim jest stanie używalności, czy i jakie posiada wady ukryte) oraz podpisy obu stron. – Każdy notariusz doradzi także, aby w umowie znalazł się spis przypadków, w wyniku których strony mogą ustąpić od umowy bez żadnych konsekwencji – dodaje notariusz Tarkowski.

Tak przygotowana i podpisana umowa gwarantuje, że umowa właściwa dojdzie do skutku.

Czytaj Dalej
Wciśnij aby skomentować

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Firma

Jakie są kluczowe kryteria przy wyborze lokalu do prowadzenia działalności?

Opublikowano

on

szukanie lokalu pod dzialalnosc

W prowadzeniu działalności gospodarczej jednym z kluczowych elementów sukcesu jest odpowiedni wybór lokalizacji. Wybór odpowiedniego lokalu to decyzja, która może znacząco wpłynąć na rozwój firmy. Istnieje wiele czynników, które warto wziąć pod uwagę, aby zmaksymalizować szanse na osiągnięcie sukcesu w biznesie. W poniższym artykule przyjrzymy się kluczowym kryteriom, które warto rozważyć przy wyborze lokalu do prowadzenia działalności. (więcej…)

Czytaj Dalej

Firma

Jakich specjalistów zatrudnia biuro rachunkowe?

Opublikowano

on

zatrudnienie przez biuro rachunkowe

Biura rachunkowe są kluczowymi instytucjami w świecie biznesu, zapewniającymi kompleksową obsługę finansową dla różnych rodzajów firm. Współpracując z biurem rachunkowym, przedsiębiorcy mogą skoncentrować się na rozwoju swojej działalności, mając pewność, że aspekty finansowe są w najlepszych rękach. Jednak, aby biuro rachunkowe mogło świadczyć usługi na najwyższym poziomie, musi zatrudniać odpowiednich specjalistów. W tym artykule przyjrzymy się, jakich specjalistów zazwyczaj zatrudniają biura rachunkowe oraz jakie role pełnią w obszarze rachunkowości i finansów. (więcej…)

Czytaj Dalej

Firma

Księgowy — jakie są jego obowiązki w firmie?

Opublikowano

on

prowadzenie firmy

W obecnych czasach, księgowy to znacznie więcej niż tylko liczby na papierze. To kluczowa postać w funkcjonowaniu każdej firmy, dbająca o jej finanse i rachunkowość. Księgowy to profesjonalista, który ma na swoich barkach liczne obowiązki, mające istotny wpływ na stabilność i rozwój przedsiębiorstwa. (więcej…)

Czytaj Dalej

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.