Kiedy brakuje Ci pieniędzy na nieprzewidziane wydatki lub stałe opłaty, często sięgasz po kredyt. Analizując poszczególne oferty bankowych produktów, zazwyczaj zwracasz uwagę na oprocentowanie, jednak wbrew pozorom często to nie odsetki decydują o całkowitym koszcie zobowiązania. Co składa się na koszty kredytu i ile on kosztuje?
Całkowity koszt kredytu – czym jest?
Udzielając konsumentom wnioskowanych środków, instytucje finansowe liczą na określony zysk. Bank, pożyczając Ci pieniądze w ramach kredytu, oczekuje wynagrodzenia za usługę, za udostępnione środki musisz po prostu zapłacić. Koszt, z jakim musisz się liczyć, związany jest ze wszystkimi elementami, które wchodzą w skład zadłużenia. Całkowity koszt kredytu to po prostu suma wszystkich kosztów, które jesteś zobowiązany ponieść w związku z zawarciem umowy z bankiem.
Co składa się na koszt kredytu?
Poszukując najkorzystniejszej oferty kredytu, powinieneś wiedzieć, co dokładnie wpływa na cenę pożyczanych pieniędzy. Wiedza w tym zakresie uchroni Cię przed przykrymi niespodziankami, pozwoli świadomie wybrać najlepszy produkt, dopasowany do Twoich potrzeb i możliwości. Wszystkie koszty kredytu zostały szczegółowo omówione na Banki365.pl, gdzie przeczytasz, na co zwracać uwagę podpisując umowę z bankiem.
Głównym kosztem kredytu są odsetki, które bank nalicza od kwoty długu, jaka pozostała Ci do spłaty. Obliczenia oparte są o ustaloną w umowie o kredyt stopę procentową. Pamiętaj, że instytucja finansowa nie może dowolnie narzucić Ci swojego wynagrodzenia. Maksymalna wysokość odsetek limitowana jest przepisami prawa i może wynosić najwyżej dwukrotność sumy stopy referencyjnej i 3,5 punktów procentowych.
Na koszty kredytu składają się też opłaty i prowizje, które ustalane są indywidualnie, ich wysokość uzależniona jest od banku i rodzaju zobowiązania. Wpływ na całkowitą sumę do zapłaty ma również koszt ubezpieczenia, który jest dodawany do kwoty zadłużenia. O sumie, jakiej bank żąda w ramach opłaty przygotowawczej i prowizji za udzielenie kredytu, nie przeczytasz, przeglądając ogólne oferty w sieci. Dlatego żądaj od pracownika banku przedstawienia szczegółowej symulacji, która uwzględnia wszystkie elementy składowe zobowiązania.
Ile kosztuje kredyt?
Musisz wiedzieć, że cena oferowanego Ci kredytu warunkowana jest też Twoją wiarygodnością finansową, im lepsza, tym niższe będą całkowite koszty zobowiązania. Jeśli bank uzna, że pożyczenie Ci pieniędzy wiąże się ze sporym ryzykiem, może zażądać dodatkowego ubezpieczenia. Również wcześniejsza spłata długu może wiązać się z dodatkowymi kosztami.
Jeżeli chcesz obliczyć, ile będzie kosztował Cię Twój kredyt, zsumuj odsetki, opłaty i prowizje i składki ubezpieczeniowe. Kiedy bank nie daje możliwości samodzielnego wyboru rachunku, na którym będziesz spłacał raty, dodaj również wszystkie koszty związane z prowadzeniem rachunku do momentu spłaty zadłużenia. Dokonując obliczeń, nie uwzględniaj kwot, które nie są zależne od pożyczkodawcy, np. opłaty związane z usługą notarialną przy kredycie hipotecznym nie wchodzą w skład kosztów kredytu.
Źródło: Artykuł partnerski