Connect with us

Pożyczki

Ile kosztuje kredyt? Co składa się na koszty kredytu?

Opublikowano

on

Kiedy brakuje Ci pieniędzy na nieprzewidziane wydatki lub stałe opłaty, często sięgasz po kredyt. Analizując poszczególne oferty bankowych produktów, zazwyczaj zwracasz uwagę na oprocentowanie, jednak wbrew pozorom często to nie odsetki decydują o całkowitym koszcie zobowiązania. Co składa się na koszty kredytu i ile on kosztuje?

Całkowity koszt kredytu – czym jest?

Udzielając konsumentom wnioskowanych środków, instytucje finansowe liczą na określony zysk. Bank, pożyczając Ci pieniądze w ramach kredytu, oczekuje wynagrodzenia za usługę, za udostępnione środki musisz po prostu zapłacić. Koszt, z jakim musisz się liczyć, związany jest ze wszystkimi elementami, które wchodzą w skład zadłużenia. Całkowity koszt kredytu to po prostu suma wszystkich kosztów, które jesteś zobowiązany ponieść w związku z zawarciem umowy z bankiem.

Co składa się na koszt kredytu?

Poszukując najkorzystniejszej oferty kredytu, powinieneś wiedzieć, co dokładnie wpływa na cenę pożyczanych pieniędzy. Wiedza w tym zakresie uchroni Cię przed przykrymi niespodziankami, pozwoli świadomie wybrać najlepszy produkt, dopasowany do Twoich potrzeb i możliwości. Wszystkie koszty kredytu zostały szczegółowo omówione na Banki365.pl, gdzie przeczytasz, na co zwracać uwagę podpisując umowę z bankiem.

Głównym kosztem kredytu są odsetki, które bank nalicza od kwoty długu, jaka pozostała Ci do spłaty. Obliczenia oparte są o ustaloną w umowie o kredyt stopę procentową. Pamiętaj, że instytucja finansowa nie może dowolnie narzucić Ci swojego wynagrodzenia. Maksymalna wysokość odsetek limitowana jest przepisami prawa i może wynosić najwyżej dwukrotność sumy stopy referencyjnej i 3,5 punktów procentowych.

Na koszty kredytu składają się też opłaty i prowizje, które ustalane są indywidualnie, ich wysokość uzależniona jest od banku i rodzaju zobowiązania. Wpływ na całkowitą sumę do zapłaty ma również koszt ubezpieczenia, który jest dodawany do kwoty zadłużenia. O sumie, jakiej bank żąda w ramach opłaty przygotowawczej i prowizji za udzielenie kredytu, nie przeczytasz, przeglądając ogólne oferty w sieci. Dlatego żądaj od pracownika banku przedstawienia szczegółowej symulacji, która uwzględnia wszystkie elementy składowe zobowiązania.

Ile kosztuje kredyt?

Musisz wiedzieć, że cena oferowanego Ci kredytu warunkowana jest też Twoją wiarygodnością finansową, im lepsza, tym niższe będą całkowite koszty zobowiązania. Jeśli bank uzna, że pożyczenie Ci pieniędzy wiąże się ze sporym ryzykiem, może zażądać dodatkowego ubezpieczenia. Również wcześniejsza spłata długu może wiązać się z dodatkowymi kosztami.

Jeżeli chcesz obliczyć, ile będzie kosztował Cię Twój kredyt, zsumuj odsetki, opłaty i prowizje i składki ubezpieczeniowe. Kiedy bank nie daje możliwości samodzielnego wyboru rachunku, na którym będziesz spłacał raty, dodaj również wszystkie koszty związane z prowadzeniem rachunku do momentu spłaty zadłużenia. Dokonując obliczeń, nie uwzględniaj kwot, które nie są zależne od pożyczkodawcy, np. opłaty związane z usługą notarialną przy kredycie hipotecznym nie wchodzą w skład kosztów kredytu.


Źródło: Artykuł partnerski

Czytaj Dalej
Wciśnij aby skomentować

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Pożyczki

Wskazówki jak wyjść z długów

Opublikowano

on

Popadnięcie w niezrównoważone zadłużenie jest przerażająco łatwe – kilka miesięcy nieodpowiedzialnych wydatków może sprawić, że będziesz mieć dziesiątki tysięcy długu, którego spłata może zająć lata. Wiele osób doświadcza problemów z zadłużeniem w pewnym momencie swojego życia i może to być bardzo stresujące, jeśli ciągle martwisz się o pieniądze. Jednak jest to możliwe, aby uzyskać swoje finanse z powrotem pod kontrolą z kilku prostych kroków.

Oto nasze kilka wskazówek, jak wyjść z długów i pozostać wolnym od długów.

Spisz wszystkie swoje długi i ile cię kosztują

Jest to pierwszy krok, ale najważniejszy, ponieważ jest to moment, w którym przejmujesz z powrotem kontrolę nad swoimi pieniędzmi. Może się zdarzyć, że odłożyłeś myślenie o kosztach swojego długu, ponieważ jest to zbyt przerażające, by się z nim zmierzyć. Spisując listę swoich długów i odsetek, które od nich płacisz, możesz zdecydować, który z nich jest najważniejszy lub najdroższy i podjąć działania w celu jego uporządkowania.

Wiele osób pożycza pieniądze, nie myśląc o tym, jak je spłacić, więc jeśli jesteś w trudnej sytuacji związanej z długami, nie jesteś sam. Zamiast czuć się przerażonym, pomyśl o tym, że jest to początek Twojego planu ratowania długów.

Ustal priorytety dla najdroższych lub najważniejszych długów i spłacaj je w pierwszej kolejności

Jeśli masz wiele długów, ważne jest, abyś prawidłowo ustalił ich priorytety. Najważniejsze długi mogą nie być nawet największe, ale to właśnie je trzeba spłacić w pierwszej kolejności. Niektóre rachunki, takie jak podatek lokalny, czynsz lub kredyt hipoteczny oraz rachunki za media muszą być traktowane priorytetowo, abyś mógł nadal otrzymywać podstawowe usługi i mieć dach nad głową.

Po pokryciu tych ważnych rachunków domowych, należy zastanowić się nad najdroższymi długami – tymi o najwyższym oprocentowaniu – i spróbować zacząć spłacać niektóre z nich. Można to zrobić, przyglądając się swoim wydatkom i szukając sposobów na oszczędzanie.

Szukaj pomocy, jeśli nie możesz już poradzić sobie z długami

Istnieje wiele organizacji charytatywnych zajmujących się długami, które oferują bezpłatne porady i doradztwo. Nie powinieneś być zmuszony do płacenia za porady dotyczące zadłużenia, więc unikaj firm, które chcą cię obciążyć.

Jeśli Twój dług jest skomplikowany, być może będziesz musiał zwrócić się do formalnego planu zarządzania długiem. Plany zarządzania długiem są zazwyczaj negocjowane przez stronę trzecią, taką jak agencja doradztwa kredytowego, i służą do uzgodnienia planu spłaty długu pomiędzy Tobą (dłużnikiem) a Twoim wierzycielem. https://splatapozyczek.pl/ może udzielić Ci porady w tym zakresie.

Konsolidacja i przeniesienie długów

Zaciągnięcie kolejnej pożyczki na spłatę długów może wydawać się sprzeczne z intuicją, ale konsolidacja wszystkich długów w jedną sumę i przeniesienie ich na jedną kartę kredytową lub inną pożyczkę może być rozwiązaniem, pod warunkiem, że zrobisz to w sposób odpowiedzialny. Jeśli masz rozsądny wynik kredytowy, powinieneś być w stanie zapisać się na kartę kredytową, która oferuje 0% odsetek od transferów salda. W ten sposób nie będziesz musiał płacić żadnych odsetek od swoich długów przez pewien okres czasu, pod warunkiem, że spłacisz wszystko w wyznaczonym terminie – radzi https://splatapozyczek.pl/. Ale zostaniesz obciążony opłatą, aby to zrobić, a jeśli nie spłacisz swoich długów w okresie 0%, całkowita kwota, którą jesteś winien, wzrośnie.

 

Czytaj Dalej

Pożyczki

Dlaczego bank może nie chcieć udzielić Ci kredytu?

Opublikowano

on

kredyt

Pożyczanie pieniędzy od instytucji finansowych ma to do siebie, że czasem wymaga od nas szeregu formalności. Przeważnie, im większa jest kwota pożyczki, którą chcemy uzyskać, tym bardziej rośnie też liczba “papierów”, które musimy dostarczyć naszemu kredytodawcy. Czasami może zdarzyć się i tak, że nawet jeśli wydaje nam się nasza zdolność kredytowa i historia pożyczek, pozwalają nam na zaciągnięcie kredytu, to bank dalej nie będzie chciał nam go przyznać. Dlaczego tak się dzieje?

(więcej…)

Czytaj Dalej

Pożyczki

Powody, dla których Twoja pożyczka osobista może zostać odrzucona

Opublikowano

on

pozyczka bankowa

Instytucje finansowe biorą pod uwagę kilka czynników, kiedy ubiegasz się o pożyczkę. Niektóre z nich to Twoje dochody, wiek i stabilność zatrudnienia. Jednym z najważniejszych czynników branych pod uwagę jest Twój raport kredytowy, który odzwierciedla Twoją zdolność kredytową. (więcej…)

Czytaj Dalej
Reklama

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.