Connect with us

Polecane

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego – trzy powody, dla których warto o nim pomyśleć

Opublikowano

on

emerytura

W dzisiejszym świecie mamy wiele możliwości na zabezpieczenie w jakiś sposób naszego kapitału. To zdecydowanie dobra wiadomość dla każdego z nas, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę kwestię galopującej inflacji. Jednym ze sposobów inwestowania i gromadzenia kapitału na przyszłość może być Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Jeśli ktoś nie jest do niego jeszcze przekonany, za chwilę przedstawimy trzy powody, dla których warto o nim pomyśleć. Zapraszamy do czytania!

Czym jest Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego?

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, w skrócie IKZE, to jeden z elementów III. filaru planów emerytalnych. Głównym założeniem tej opcji gromadzenia pieniędzy, jest zachowanie ich do momentu, kiedy przejdziemy na emeryturę. Podobnie jak IKE, czyli Indywidualne Konto Emerytalne, IKZE może przynieść nam wiele korzyści. Poznajmy je!

IKZE to ulgi podatkowe

W przypadku IKZE i IKE zdecydowanie jedną z najważniejszych kwestii są ulgi podatkowe, na które możemy liczyć, jeśli skorzystamy z któregoś z tych kont. IKZE wypada pod tym względem zdecydowanie lepiej niż IKE, gdyż może zapewnić nam pierwsze korzyści już na etapie pierwszych rozliczeń podatkowych, natomiast w przypadku Indywidualnego Konta Emerytalnego na pierwszą oszczędność musimy poczekać aż do pierwszej wypłaty z konta.

Na jaką dokładnie ulgę możemy liczyć? Przede wszystkim cała kwota wprowadzana na rachunek IKZE może być wliczona do kosztów uzyskania przychodu. Poza tym przy wypłacie z konta podobnie, jak podczas korzystania z IKE, możemy liczyć na zwolnienie z podatku od odsetek kapitałowych.

IKZE i IKE to wolność wyboru

Zdecydowanie jedną z największych korzyści, jakie wiążą się z posiadaniem kont, takich jak IKZE i IKE, jest dowolność w kontekście wyboru odpowiedniej dla nas formy przechowywania naszego kapitału. Chociaż mówimy tutaj o IKZE zbiorczo, warto jednak zwrócić uwagę na to, że nie jest to jeden, konkretny produkt.

W ramach konta IKZE możemy zdecydować się na wiele różnych opcji. Może to być chociażby standardowy rachunek oszczędnościowy w banku, który może nie zaoferuje nam ogromnego stopnia zwrotu z inwestycji, jednak będzie cechował się odpowiednim stopniem pewności. Inną opcją może być tutaj fundusz, oferowany chociażby przez towarzystwo ubezpieczeń, lub dom funduszy emerytalnych. Jeśli czujemy się na siłach, jako IKZE możemy otworzyć nawet rachunek maklerski, którym będziemy sterowali zupełnie samodzielnie.

Kwota wpłat na IKZE nie musi być duża

Kolejnym powodem, dla którego warto przemyśleć skorzystanie z IKZE, lub IKE, jest fakt, że wpłaty na poczet któregoś z tych kont nie obciążą zbytnio naszego budżetu. Jedyny warunek, jaki musimy spełnić w tej kwestii to nieprzekroczenie górnego pułapu przewidzianego przez ustawodawcę, który wynosi około 7 tysięcy złotych dla pracowników etatowych i 10 tysięcy złotych dla przedsiębiorców. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby wpłacać na poczet IKZE mniejsze kwoty każdego roku, które nie będą dla nas finansowym wyzwaniem, jednak pozwolą nam powoli zgromadzić odpowiedni kapitał na przyszłość.

Czytaj Dalej
Wciśnij aby skomentować

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Polecane

Jakie kwalifikacje powinna posiadać dobra księgowa?

Opublikowano

on

prowadzenie ksiegowosci

W dzisiejszym dynamicznie rozwijającym się świecie biznesu, rola księgowej staje się coraz bardziej kluczowa. Księgowa jest odpowiedzialna za prowadzenie ksiąg rachunkowych, przygotowywanie sprawozdań finansowych oraz zapewnienie zgodności z przepisami podatkowymi. Wybór odpowiedniej osoby na to stanowisko może zadecydować o sukcesie finansowym firmy. Jakie więc kwalifikacje powinna posiadać dobra księgowa? (więcej…)

Czytaj Dalej

Polecane

Formuła 1 – najwięksi sponsorzy teamów

Opublikowano

on

wyscigi formula 1

Formuła 1, jako najbardziej prestiżowa seria wyścigów samochodowych na świecie, przyciąga nie tylko miliony fanów, ale również ogromne sumy pieniędzy. Kluczowym elementem finansowania zespołów F1 są sponsorzy, którzy inwestują w nie znaczne środki, licząc na korzyści związane z globalną ekspozycją i marketingiem. W artykule tym przyjrzymy się najważniejszym sponsorom, którzy odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu zespołów F1 na najwyższym poziomie rywalizacji. (więcej…)

Czytaj Dalej

Polecane

Przywództwo transakcyjne – czym jest i jakie są jego przykłady?

Opublikowano

on

zarzadzanie zespolem

Przywództwo transakcyjne, znaczący element w arsenale narzędzi menedżerskich, charakteryzuje się unikalnym podejściem do zarządzania zespołami. Skupiając się na relacjach opartych na wymianie między liderem a podwładnymi, ten styl przywództwa wykorzystuje system nagród i kar do motywowania pracowników. Przyjrzymy się głównym cechom przywództwa transakcyjnego oraz przykładom jego efektywnego zastosowania w różnych środowiskach pracy. (więcej…)

Czytaj Dalej

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.