Obecnie na rynku jest ogromne zapotrzebowanie na programistów oraz inne osoby pracujące w szeroko pojętej branży IT. Nic więc dziwnego, że wiele osób widzi tam szansę na własny rozwój oraz na wysokie zarobki. Większość firm potrzebuje głównie doświadczonych specjalistów. Mimo to coraz częściej takie przedsiębiorstwa są gotowe na zatrudnienie osób, które posiadają podstawową wiedzę i umiejętności oraz chęć uczenia się nowych rzeczy. Jakie kompetencje są potrzebne i w jaki sposób znaleźć tam pracę? Podpowiadamy.
Jakie kompetencje mogą okazać się przydatne w branży IT?
W branży IT ogromną rolę odgrywają tak zwane kompetencje miękkie. Rekruterzy zwracają na nie szczególną uwagę i oprócz szerokiej wiedzy z określonego zakresu niezbędne okazują się pewne cechy charakteru, które przydają się niezależnie od zajmowanego stanowiska. Mowa tutaj zwłaszcza o motywacji i chęci do rozwoju. Branża IT nieustannie się rozwija i zdobyta wiele lat temu wiedza najczęściej wymaga nie tylko weryfikacji, ale również uaktualnienia. Przyszły pracownik musi być przede wszystkim otwarty na nowe technologie i doskonale znać reguły cyfrowego świata. Najlepiej, jeśli śledzi nowinki i samodzielnie poszerza swoją wiedzę w wolnym czasie. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej może w ten sposób zaskoczyć rekrutera rozbudowaną i aktualną wiedzą, a tym samym zwiększyć szansę na zatrudnienie.
Praca w branży IT bazuje w głównej mierze na kreatywności. Poszukiwanie najbardziej optymalnych rozwiązań nie jest wcale proste. Dość często wręcz czasochłonne i bardzo wymagające. Nie każda osoba lubi taki charakter pracy. Dlatego podczas wielu rozmów o pracę można spodziewać się tego, że rekruter spróbuje sprawdzić chęć kandydata do takich problemów. Przygotuje więc dla niego nietypowe zadanie, które będzie wymagać od niego nieszablonowego podejścia. W takim przypadku nie przyda się nawet najbardziej rozbudowana wiedza. Dużo większe znaczenie ma myślenie nieschematyczne. Zapunktuje w takim przypadku osoba, która zgłosi ciekawy i zarazem nietypowy pomysł. Poszukując pracy na takich stanowiskach jak na przykład projektant interfejsu lub specjalista do spraw bezpieczeństwa sieci trzeba przygotować się na kreatywne wyzwania.
Coraz większe znaczenie w branży IT odgrywają umiejętności komunikacyjne. Jeszcze wiele lat temu od programistów wymagano głównie rozbudowanej wiedzy, a osoby pracujące w taki sposób działali w zamkniętych grupach. Kojarzeni byli głównie z samotnikami. Dzisiaj ten schemat myślenia istotnie się zmienia. Aby realizować projekty w jeszcze krótszym czasie oraz minimalizować ryzyko problemów i pomyłek, potrzebna jest otwartość komunikacyjna. Tylko w ten sposób można w pełni zrozumieć potrzeby zarówno współpracowników, jak i szefostwa oraz przełożonych. Nieustanna wymiana informacji oraz stały monitoring procesu tworzenia aplikacji i innego oprogramowania jest na stałe wpisany w codzienny rytm pracy. Dlatego podczas rozmów kwalifikacyjnych można spodziewać się tego, że rekruter zwróci szczególną uwagę na sposób przekazywania informacji oraz umiejętność porozumiewania się w sposób zrozumiały dla osób, które nie używają na co dzień języka IT.
Jak zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie w branży IT?
Różnorakie kompetencje okazują się niezwykle przydatne przy szukaniu pracy w branży IT, ale nie tylko one w istotny sposób zwiększają szansę na zatrudnienie. Nawet nie posiadając rozbudowanego CV, warto posiadać przynajmniej skromne portfolio. Na przykład aplikując na stanowisko webmastera, można pokazać samodzielnie stworzone strony internetowe, zarówno te na własne potrzeby, jak i te wykonane na zlecenie dla klientów. Także uczestnictwo w różnego rodzaju wydarzeniach i konferencjach branżowych pozwoli nawiązać cenne kontakty i zwiększy szansę na dostrzeżenie przez potencjalnych pracodawców.
Na co zwrócić uwagę poszukując pracy w branży IT?
Firmy, które oferują IT jobs, mogą pracować zarówno na małych projektach realizowanych dla przedsiębiorstw zewnętrznych, jak i specjalizować się w tworzeniu wyjątkowego i zarazem unikatowego oprogramowania na własne potrzeby. Jeśli chcemy uzyskać większe możliwości rozwoju, to warto skupić się na ofertach dużych pracodawców. Natomiast jeśli marzymy o tym, aby bez zbędnej biurokracji móc stawiać pierwsze kroki w nowej dla nas dziedzinie to można rozejrzeć się za ofertą małej firmy. Wszystko także zależy od tego, czy chcemy na stałe związać się z określoną marką, czy traktujemy taką pracę jako krok w celu zdobycia cennego wpisu w nasze CV. Pod tym względem należy upewnić się, czy dana firma oferuje możliwość rozwoju.
Niebagatelne znaczenie mają zarobki oraz dodatkowe korzyści, czyli benefity pozapłacowe. Poszukując pracy w branży IT, należy zwrócić uwagę zwłaszcza na kwestie finansowe. Dobra firma powinna być gotowa na to, aby zwiększać wynagrodzenie wraz z nabywanymi przez pracownika umiejętnościami. Zanim zdecydujemy się przyjąć konkretną propozycję płacową, warto porównać ją ze średnimi zarobkami na danym stanowisku.