Inwestycyjna emerytura z IKZE w Domu Maklerskim mBanku

ikze
Dom maklerski z Grupy mBanku wprowadza do oferty Indywidualne Konta zabezpieczenia Emerytalnego. Dzięki IKZE można obniżyć tegoroczny podatek dochodowy nawet o 1,4 tys. zł.

Dom Maklerski mBanku zaoferował kolejny produkt oszczędnościowy – Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). IKZE to osobne konto, niezależnie od klasycznych rachunków inwestycyjnych. Może je założyć w DM mBanku każdy zainteresowany dodatkową formą odkładania na emeryturę.

– Nowy produkt, dzięki możliwości odliczenia limitu wpłat od podstawy opodatkowania, daje osobom przekraczającym drugi próg podatkowy realną oszczędność w wysokości ponad 1,4 tys. zł rocznie, przy limicie wpłat w wysokości prawie 4,5 tys. zł. Odłożone pieniądze dodatkowo pracują na rynku kapitałowym na przyszłą emeryturę, niezależną od świadczeń ZUS – mówi Robert Kosowski z Domu Maklerskiego mBanku.

IKZE i IKE w Domu Maklerskim mBanku to de facto rachunki inwestycyjne z szeroką paletą możliwości inwestowania na giełdzie. Od zysków kapitałowych w IKE i IKZE nie jest pobierany 19-proc. podatek. W przypadku IKZE mamy też 10-proc. ryczałt podatkowy w momencie wypłaty środków po przejściu na emeryturę i możliwość corocznego odliczania wpłat od podstawy opodatkowania. Trzeba się jednak pośpieszyć, ponieważ tegoroczną ulgę można wykorzystać tylko do 31 grudnia.

Według danych Domu Maklerskiego mBanku, szczególnie w grudniu można zaobserwować zwiększony ruch inwestorów otwierających nowe rachunki IKE (co roku odpowiada on za ponad 25 proc. wzrostu liczby wszystkich rachunków). W styczniu pojawia się kolejna fala wpłat – klienci kumulują środki na IKE w pierwszych dwóch miesiącach roku, co daje im większe możliwości inwestycyjne. Co ważne, wpłaty na rachunki IKE nie są symboliczne i sięgają maksymalnego limitu. – Świadczy to o wysokiej świadomości klientów odnośnie natury IKE – są one rachunkiem inwestycyjnym – tyle, że długoterminowym i nieobciążone podatkiem od zysków – podsumowuje Robert Kosowski z Domu Maklerskiego mBanku.

Dzięki nowemu IKZE podatek dochodowy może być w 2014 roku mniejszy nawet o 1438 zł (dla stawki podatku 32 proc. i wpłaty 4495,20 zł, odpowiadającej limitowi na rok 2014), a zestaw korzyści obejmuje:

ulgę PIT w każdym roku oszczędzania,
większą emeryturę niezależną od środkówozgromadzonych w ZUS i OFE,
brak kosztów prowadzenia rachunku,
brak opłaty za depozyt,
brak tzw. podatku Belki.

IKZE w Domu Maklerskim mBanku to:

możliwość inwestowania we wszystkie akcje i obligacje notowane na GPW,
dostęp do rachunku przez internet i aplikacje mobilne – na tablety i smartfony,
bezpłatne informacje i notowania rynkowe,
bezpłatną pomoc w pierwszych krokach na giełdzie i późniejsze wsparcie specjalistów,
wybór kwoty wpłaty na IKZE w ramach limitu rocznego (w 2014 r. 4495,20 zł).

Środki zgromadzone na IKE podlegają dziedziczeniu, dodatkowo istnieje możliwość wskazania osoby uposażonej.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.