Connect with us

Pożyczki

Jak wygląda badanie zdolności kredytowej i jakie czynniki mają na nią wpływ?

Opublikowano

on

Badanie zdolności kredytowej jest zazwyczaj przeprowadzane przez banki. Jest to jeden z podstawowych elementów weryfikacji wniosku o kredyt, który ma spore znaczenie dla otrzymania pozytywnej decyzji. Dzięki ocenie zdolności kredytowej instytucja szacuje ryzyko własne związane z udzieleniem dofinansowania konkretnej osobie i tym samym zyskuje pewność, że jej pieniądze trafią w ręce wypłacalnej i wiarygodnej w sferze finansów osoby.

Czym jest badanie zdolności kredytowej?

Ocena zdolności kredytowej jest kluczową kwestią zarówno dla samej instytucji udzielającej pożyczki, jak i potencjalnego kredytobiorcy. Dzięki jego przeprowadzeniu bank może powierzyć swoje środki finansowe godnej zaufania osoby oraz zyskać pewność, że będzie ona w stanie zwrócić je wraz z naliczonymi odsetkami u ustalonym w umowie terminie. Pożyczkobiorca z kolei może uzyskać realny wgląd w swoją sytuację ekonomiczną w oczach banku oraz w razie potrzeby poczynić pewne kroki mające na celu poprawę zdolności kredytowej, jeśli okaże się ona niewystarczająco dobra dla uzyskania wsparcia finansowego, o które wnioskuje.

Pod pojęciem zdolności kredytowej polskie prawo określa zdolność do spłaty zaciągniętego zobowiązania finansowego oraz doliczonych do niego odsetek w określonym w danej umowie terminie. Posiadanie zdolności kredytowej jest więc warunkiem niezbędnym w celu skutecznego ubiegania się o dofinansowanie ze strony banku. Nie jest to jednak warunek jedyny, gdyż oprócz badania zdolności kredytowej bank weryfikuje także inne, istotne dla siebie kwestie. Badanie zdolności kredytowej jest wykonywane przez pracowników instytucji finansowej. Jest ono realizowane na podstawie szeregu czynników, które mogą być różne w zależności od banku.

 

Co obejmuje badanie zdolności kredytowej?

Nie istnieje jeden, uniwersalny wzorzec, na podstawie którego instytucja finansowa wykonuje badanie zdolności kredytowej. Można jednak wskazać kilka elementów wspólnych, które są najczęściej brane pod uwagę przy ocenie wypłacalności kredytobiorcy. Możemy podzielić je zasadniczo na dwie kategorie. Pierwszą stanowią czynniki warunkujące zdolność formalnoprawną, które pozwalają stwierdzić, czy dana osoba może zawrzeć ważną umowę z bankiem. Potrzebny jest tu dokument tożsamości, wniosek, zaświadczenie o zatrudnieniu oraz inne dokumenty, których wymagać mogą banki.

Drugą kategorię czynników jest zdolność merytoryczna kredytobiorcy. Bank w tym przypadku bierze pod uwagę zarówno aspekty personalne, jak i ekonomiczne. Analizie poddawany jest ogólny poziom zaufania do kredytobiorcy, jego stan rodzinny, majątkowy, wykonywany zawód oraz staż pracy i inne. Ekonomiczne aspekty obejmują z kolei uzyskiwane dochody, wysokość comiesięcznych wydatków na utrzymanie siebie i rodziny, jakość zabezpieczeń prawnych, aktywne pożyczki i kredyty i inne. Warto mieć świadomość, że bank może zażądać udokumentowania uzyskiwanych dochodów, dlatego we wniosku należy wskazać jedynie te nabywane z legalnych źródeł. Znaczenie ma także sama wysokość kredytu i jego co miesięcznej raty – przyjmuje się, że nie może być ona wyższa niż 50% miesięcznych zarobków.

Czytaj Dalej
Wciśnij aby skomentować

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Pożyczki

Wskazówki jak wyjść z długów

Opublikowano

on

Popadnięcie w niezrównoważone zadłużenie jest przerażająco łatwe – kilka miesięcy nieodpowiedzialnych wydatków może sprawić, że będziesz mieć dziesiątki tysięcy długu, którego spłata może zająć lata. Wiele osób doświadcza problemów z zadłużeniem w pewnym momencie swojego życia i może to być bardzo stresujące, jeśli ciągle martwisz się o pieniądze. Jednak jest to możliwe, aby uzyskać swoje finanse z powrotem pod kontrolą z kilku prostych kroków.

Oto nasze kilka wskazówek, jak wyjść z długów i pozostać wolnym od długów.

Spisz wszystkie swoje długi i ile cię kosztują

Jest to pierwszy krok, ale najważniejszy, ponieważ jest to moment, w którym przejmujesz z powrotem kontrolę nad swoimi pieniędzmi. Może się zdarzyć, że odłożyłeś myślenie o kosztach swojego długu, ponieważ jest to zbyt przerażające, by się z nim zmierzyć. Spisując listę swoich długów i odsetek, które od nich płacisz, możesz zdecydować, który z nich jest najważniejszy lub najdroższy i podjąć działania w celu jego uporządkowania.

Wiele osób pożycza pieniądze, nie myśląc o tym, jak je spłacić, więc jeśli jesteś w trudnej sytuacji związanej z długami, nie jesteś sam. Zamiast czuć się przerażonym, pomyśl o tym, że jest to początek Twojego planu ratowania długów.

Ustal priorytety dla najdroższych lub najważniejszych długów i spłacaj je w pierwszej kolejności

Jeśli masz wiele długów, ważne jest, abyś prawidłowo ustalił ich priorytety. Najważniejsze długi mogą nie być nawet największe, ale to właśnie je trzeba spłacić w pierwszej kolejności. Niektóre rachunki, takie jak podatek lokalny, czynsz lub kredyt hipoteczny oraz rachunki za media muszą być traktowane priorytetowo, abyś mógł nadal otrzymywać podstawowe usługi i mieć dach nad głową.

Po pokryciu tych ważnych rachunków domowych, należy zastanowić się nad najdroższymi długami – tymi o najwyższym oprocentowaniu – i spróbować zacząć spłacać niektóre z nich. Można to zrobić, przyglądając się swoim wydatkom i szukając sposobów na oszczędzanie.

Szukaj pomocy, jeśli nie możesz już poradzić sobie z długami

Istnieje wiele organizacji charytatywnych zajmujących się długami, które oferują bezpłatne porady i doradztwo. Nie powinieneś być zmuszony do płacenia za porady dotyczące zadłużenia, więc unikaj firm, które chcą cię obciążyć.

Jeśli Twój dług jest skomplikowany, być może będziesz musiał zwrócić się do formalnego planu zarządzania długiem. Plany zarządzania długiem są zazwyczaj negocjowane przez stronę trzecią, taką jak agencja doradztwa kredytowego, i służą do uzgodnienia planu spłaty długu pomiędzy Tobą (dłużnikiem) a Twoim wierzycielem. https://splatapozyczek.pl/ może udzielić Ci porady w tym zakresie.

Konsolidacja i przeniesienie długów

Zaciągnięcie kolejnej pożyczki na spłatę długów może wydawać się sprzeczne z intuicją, ale konsolidacja wszystkich długów w jedną sumę i przeniesienie ich na jedną kartę kredytową lub inną pożyczkę może być rozwiązaniem, pod warunkiem, że zrobisz to w sposób odpowiedzialny. Jeśli masz rozsądny wynik kredytowy, powinieneś być w stanie zapisać się na kartę kredytową, która oferuje 0% odsetek od transferów salda. W ten sposób nie będziesz musiał płacić żadnych odsetek od swoich długów przez pewien okres czasu, pod warunkiem, że spłacisz wszystko w wyznaczonym terminie – radzi https://splatapozyczek.pl/. Ale zostaniesz obciążony opłatą, aby to zrobić, a jeśli nie spłacisz swoich długów w okresie 0%, całkowita kwota, którą jesteś winien, wzrośnie.

 

Czytaj Dalej

Pożyczki

Dlaczego bank może nie chcieć udzielić Ci kredytu?

Opublikowano

on

kredyt

Pożyczanie pieniędzy od instytucji finansowych ma to do siebie, że czasem wymaga od nas szeregu formalności. Przeważnie, im większa jest kwota pożyczki, którą chcemy uzyskać, tym bardziej rośnie też liczba “papierów”, które musimy dostarczyć naszemu kredytodawcy. Czasami może zdarzyć się i tak, że nawet jeśli wydaje nam się nasza zdolność kredytowa i historia pożyczek, pozwalają nam na zaciągnięcie kredytu, to bank dalej nie będzie chciał nam go przyznać. Dlaczego tak się dzieje?

(więcej…)

Czytaj Dalej

Pożyczki

Powody, dla których Twoja pożyczka osobista może zostać odrzucona

Opublikowano

on

pozyczka bankowa

Instytucje finansowe biorą pod uwagę kilka czynników, kiedy ubiegasz się o pożyczkę. Niektóre z nich to Twoje dochody, wiek i stabilność zatrudnienia. Jednym z najważniejszych czynników branych pod uwagę jest Twój raport kredytowy, który odzwierciedla Twoją zdolność kredytową. (więcej…)

Czytaj Dalej
Reklama

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.