Connect with us

Pożyczki

Jak przeprowadzane jest badanie zdolności kredytowej?

Opublikowano

on

kredyt

Badanie zdolności kredytowej ma na celu ocenę wiarygodności i wypłacalności potencjalnego kredytobiorcy. Pozwala odpowiedzieć na pytanie, jakie ryzyko dana instytucja finansowa ponosi udzielając mu pożyczki lub kredytu. Takie podejście wynika z prostego faktu, że żaden bank nie udostępnia swoich pieniędzy pochopnie – aby to zrobił, musi mieć pewność, że kredytobiorca będzie w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązanie w ustalonym terminie.

Jak w praktyce wygląda badanie zdolności kredytowej?

Analiza zdolności kredytowej to jedno z podstawowych badań i czynności wykonywanych przez bank przed wydaniem decyzji kredytowej. Dzieli się je na dwie części. Część ilościowa badania opiera się na analizie sytuacji finansowej kredytobiorcy. Bank bierze tu pod uwagę takie elementy, jak m. in. uzyskiwane przez niego dochody, miesięczne koszty utrzymania oraz inne, aktywne zobowiązania finansowe. Instytucja porównuje wydatki i przychody klienta w skali miesiąca oraz ocenia, czy będzie on w stanie spłacać dodatkowe zobowiązanie bez nadmiernego uszczerbku na domowym budżecie.

Druga część badania zdolności kredytowej ma postać jakościową. Polega ona na weryfikacji danych, które mają istotny wpływ na to, czy klient będzie w stanie wywiązać się z zaciągniętego zobowiązania. Pod uwagę brane są następujące czynniki: wiek kredytobiorcy, jego stan cywilny oraz liczba osób będących na jego utrzymaniu, status mieszkaniowy, posiadany majątek, wykształcenie, wykonywany zawód i staż pracy, piastowane stanowisko i inne. Bank analizuje także dotychczasową historię kredytowej poprzez sprawdzenie raportu BIK, który pokazuje, w jaki sposób klient spłacał swoje dotychczasowe pożyczki, kredyty i inne zobowiązania finansowe.

kredyt

Jak przygotować się do badania zdolności kredytowej?

Badanie zdolności kredytowej można wykonać jeszcze zanim złożymy wiosek do banku. Świadomość jego wyników pozwala poczynić pewne kroki w celu poprawy poszczególnych elementów oraz znacząco zwiększyć swoje szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej. Badanie zdolności kredytowej warto zlecić profesjonaliście, który zna także politykę konkretnego banku oraz zasady, którymi kieruje się on przy przeprowadzaniu badania. Do takich specjalistów należy ekspert finansowy, który pomaga klientom w uzyskaniu dostępu do jak najkorzystniejszych dla nich produktów finansowych. Na prośbę klienta może on także całkowicie bezpłatnie przeprowadzić badanie zdolności kredytowej.

W celu wykonania badania należy dostarczyć ekspertowi dokumentację oraz informacje niezbędne do realizacji zadania. Po analizie wszystkich elementów specjalista wyliczy zdolność kredytową oraz oceni szanse na uzyskanie dostępu do danego produktu finansowego. Wskaże także te instytucje finansowe, które z największym prawdopodobieństwem zaakceptują wniosek oraz przeprowadzi klienta przez cały proces ubiegania się o przyznanie wsparcia finansowego. Wszystkie usługi świadczone przez eksperta finansowego są darmowe dla klienta, co jeszcze bardziej przemawia za skorzystaniem z nich przez udaniem się z wnioskiem bezpośrednio do banku.

Czytaj Dalej
Wciśnij aby skomentować

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Pożyczki

Wcześniejsza spłata pożyczki pod zastaw samochodu – czy to możliwe?

Opublikowano

on

splata pozyczki

Nadpłata pożyczki pod zastaw samochodu jest możliwa, ponieważ pożyczkę taką można spłacić w dowolnym momencie bez żadnych dodatkowych kosztów. Czy nadpłata kredytu pod zastaw samochodu to dobre rozwiązanie? W jakich przypadkach może ono okazać się konieczne? Przeczytaj o tym, czy możliwość wcześniejszej spłaty pożyczki to rozwiązanie dla Ciebie. (więcej…)

Czytaj Dalej

Pożyczki

Pomoc frankowiczom – jak unieważnić kredyt we frankach?

Opublikowano

on

kredyty

Z pewnością pomoc frankowiczom nie należy do najłatwiejszych. Ma to związek przede wszystkim ze skomplikowaną strukturą kredytu bankowego. W jaki sposób można szybko go unieważnić? Fachowcy podpowiadają. (więcej…)

Czytaj Dalej

Pożyczki

Czy oprocentowanie kredytu może ulec zmianie?

Opublikowano

on

oprocentowanie kredytu

Oprocentowanie kredytu składa się z części stałej, czyli marży banku zdefiniowanej w umowie oraz części zmiennej, czyli wskaźnika WIBOR. Jest to stopa procentowa, po jakiej banki komercyjne udzielają sobie pożyczek. WIBOR w znacznej mierze zależny jest od stóp referencyjnych ustalanych przez Narodowy Bank Polski. Oprocentowanie kredytu może zatem ulec zmianie w momencie, gdy wzrosną stopy procentowe. (więcej…)

Czytaj Dalej

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.