Connect with us

Porady

Szambo plastikowe a szambo betonowe. Porównanie

Opublikowano

on

czym roznia sie od siebie samba

Montaż zbiornika bezodpływowego, nazywanego potocznie szambem, to nadal najpopularniejszy sposób odprowadzania nieczystości w prywatnych gospodarstwach domowych. Właściciele działek, których podłączenie do publicznej sieci kanalizacyjnej jest niemożliwe lub całkowicie nieopłacalne, mogą wybierać pomiędzy zbiornikami plastikowymi a betonowymi. Czym różnią się oba szamba? Które z nich jest lepsze? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Cena zakupu i montażu

Biorąc pod uwagę wyłącznie cenę samego zbiornika, korzystniejszym rozwiązaniem ze względów ekonomicznych jest wybór szamba betonowego. Jeśli spojrzymy jednak na całościowy koszt wraz z transportem i montażem, dużo lepiej wypadają szamba z tworzyw sztucznych. Wszystko przez zdecydowanie mniejszą masę, która ma decydujący wpływ na cenę przewiezienia zbiornika oraz jego instalację.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik firmy EKO-BIO z Łodzi, zajmującej się sprzedażą szamb plastikowych: Zbiorniki wykonane z tworzyw sztucznych charakteryzuje niewielka masa. Szambo plastikowe o pojemności 8000 litrów waży nieco ponad 200 kg. Taki sam zbiornik betonowy aż 4 tony. Jego transport jest nie tylko drogi, ale i trudny, ponieważ wymaga zastosowania ciężkiego sprzętu. To samo dotyczy montażu w miejscu docelowym. Przygotowanie wykopu, zabezpieczenie skarp szalunkami, budowa zbrojenia, stworzenie masy betonowej, instalacja włazów – wszystko to wymaga dużych umiejętności i doświadczenia. Wpływa również na końcową cenę. W przypadku zbiorników plastikowych tego rodzaju problemy nie występują. Zarówno transport, jak i późniejszy montaż są proste i tanie.

Trwałość i szczelność

Zbiorniki produkowane z laminatu poliestrowo-szklanego charakteryzują się doskonałą trwałością i szczelnością. Materiał ten nie wchodzi w reakcję chemiczną z wodą czy ściekami i nie przepuszcza wilgoci. Dzięki temu nieczystości nie dostają się do gleby i nie stanowią zagrożenia dla naturalnej przyrody.

Niestety nie można powiedzieć tego o szambach betonowych. Nieodpowiednio zaizolowany zbiornik wyprodukowany z materiału o niskiej klasie wytrzymałości i szczelności nie zapewnia optymalnej ochrony przed szkodliwym działaniem substancji chemicznych zawartych w ściekach. Beton bardzo łatwo chłonie wodę i szybko ulega karbonatyzacji. Prowadzi to do korozji, mającej niszczycielski wpływ na konstrukcję szamba. Gwarancja na szczelność zbiornika betonowego wynosi zwykle 2-3 lata, natomiast plastikowego nawet ponad 30 lat.

Szambo plastikowe czy betonowe – który zbiornik wybrać?

Szczelne, wytrzymałe, łatwe w montażu i praktycznie bezobsługowe szamba plastikowe to doskonała propozycja dla inwestorów ceniących sobie solidne rozwiązania, do których nie trzeba dopłacać. Jedynym argumentem przemawiającym obecnie za wyborem szamba betonowego jest niższa cena zakupu zbiornika. Nie mniej jednak w przypadku szamba z tworzywa sztucznego poniesiony początkowo koszt bardzo szybko zwraca się w cenie transportu, montażu i późniejszej eksploatacji. Jeżeli zależy Ci na bezpiecznym przechowywaniu produkowanych nieczystości, wybierz szambo plastikowe.

Czytaj Dalej
Wciśnij aby skomentować

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Porady

Gdzie zamówić parasole reklamowe z nadrukiem?

Opublikowano

on

parasole reklamowe z nadrukiem

Zamawianie parasoli reklamowych z nadrukami można dokonać za pośrednictwem różnych dostawców, w tym lokalnych dystrybutorów artykułów promocyjnych, sprzedawców internetowych i wyspecjalizowanych producentów. Zobacz, gdzie warto złożyć na nie swoje zamówienie! (więcej…)

Czytaj Dalej

Porady

Jak wynająć autokar z kierowcą? To nie takie trudne!

Opublikowano

on

wynajem autokaru z kierowca

Wynajem autokaru z kierowcą to praktyczne rozwiązanie, gdy konieczne jest przewiezienie grupy osób. Wbrew powszechnemu przekonaniu, proces wynajmu autobusu z kierowcą nie jest tak skomplikowany, jak mogłoby się wydawać. O czym warto wtedy pamiętać? (więcej…)

Czytaj Dalej

Porady

Pośrednik finansowy – kiedy warto skorzystać z jego usług?

Opublikowano

on

uslugi posrednika finansowego

W dzisiejszym dynamicznym świecie finansów, gdzie dostępność i złożoność produktów finansowych rośnie, coraz więcej osób i przedsiębiorstw zastanawia się, czy warto korzystać z usług pośrednika finansowego. Czy profesjonalna pomoc w zarządzaniu finansami osobistymi lub biznesowymi jest rzeczywiście potrzebna? W tym artykule przyjrzymy się, kiedy skorzystanie z usług pośrednika finansowego może być korzystne i jakie korzyści może przynieść. (więcej…)

Czytaj Dalej

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.