Connect with us

Porady

Szambo plastikowe a szambo betonowe. Porównanie

Opublikowano

on

czym roznia sie od siebie samba

Montaż zbiornika bezodpływowego, nazywanego potocznie szambem, to nadal najpopularniejszy sposób odprowadzania nieczystości w prywatnych gospodarstwach domowych. Właściciele działek, których podłączenie do publicznej sieci kanalizacyjnej jest niemożliwe lub całkowicie nieopłacalne, mogą wybierać pomiędzy zbiornikami plastikowymi a betonowymi. Czym różnią się oba szamba? Które z nich jest lepsze? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Cena zakupu i montażu

Biorąc pod uwagę wyłącznie cenę samego zbiornika, korzystniejszym rozwiązaniem ze względów ekonomicznych jest wybór szamba betonowego. Jeśli spojrzymy jednak na całościowy koszt wraz z transportem i montażem, dużo lepiej wypadają szamba z tworzyw sztucznych. Wszystko przez zdecydowanie mniejszą masę, która ma decydujący wpływ na cenę przewiezienia zbiornika oraz jego instalację.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik firmy EKO-BIO z Łodzi, zajmującej się sprzedażą szamb plastikowych: Zbiorniki wykonane z tworzyw sztucznych charakteryzuje niewielka masa. Szambo plastikowe o pojemności 8000 litrów waży nieco ponad 200 kg. Taki sam zbiornik betonowy aż 4 tony. Jego transport jest nie tylko drogi, ale i trudny, ponieważ wymaga zastosowania ciężkiego sprzętu. To samo dotyczy montażu w miejscu docelowym. Przygotowanie wykopu, zabezpieczenie skarp szalunkami, budowa zbrojenia, stworzenie masy betonowej, instalacja włazów – wszystko to wymaga dużych umiejętności i doświadczenia. Wpływa również na końcową cenę. W przypadku zbiorników plastikowych tego rodzaju problemy nie występują. Zarówno transport, jak i późniejszy montaż są proste i tanie.

Trwałość i szczelność

Zbiorniki produkowane z laminatu poliestrowo-szklanego charakteryzują się doskonałą trwałością i szczelnością. Materiał ten nie wchodzi w reakcję chemiczną z wodą czy ściekami i nie przepuszcza wilgoci. Dzięki temu nieczystości nie dostają się do gleby i nie stanowią zagrożenia dla naturalnej przyrody.

Niestety nie można powiedzieć tego o szambach betonowych. Nieodpowiednio zaizolowany zbiornik wyprodukowany z materiału o niskiej klasie wytrzymałości i szczelności nie zapewnia optymalnej ochrony przed szkodliwym działaniem substancji chemicznych zawartych w ściekach. Beton bardzo łatwo chłonie wodę i szybko ulega karbonatyzacji. Prowadzi to do korozji, mającej niszczycielski wpływ na konstrukcję szamba. Gwarancja na szczelność zbiornika betonowego wynosi zwykle 2-3 lata, natomiast plastikowego nawet ponad 30 lat.

Szambo plastikowe czy betonowe – który zbiornik wybrać?

Szczelne, wytrzymałe, łatwe w montażu i praktycznie bezobsługowe szamba plastikowe to doskonała propozycja dla inwestorów ceniących sobie solidne rozwiązania, do których nie trzeba dopłacać. Jedynym argumentem przemawiającym obecnie za wyborem szamba betonowego jest niższa cena zakupu zbiornika. Nie mniej jednak w przypadku szamba z tworzywa sztucznego poniesiony początkowo koszt bardzo szybko zwraca się w cenie transportu, montażu i późniejszej eksploatacji. Jeżeli zależy Ci na bezpiecznym przechowywaniu produkowanych nieczystości, wybierz szambo plastikowe.

Czytaj Dalej
Wciśnij aby skomentować

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Porady

Czym wyróżniają się ubrania robocze?

Opublikowano

on

ubrania robocze

Ubrania robocze są nieodłączną częścią życia w wielu zawodach. Choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się jedynie praktycznym elementem wyposażenia, to tak naprawdę pełnią wiele innych funkcji, które je wyróżniają. Dowiedz się, dlaczego ubrania robocze są czymś więcej niż tylko wygodnymi strojami ochronnymi. (więcej…)

Czytaj Dalej

Porady

Dlaczego warto postawić na wysokiej jakości usługi księgowe

Opublikowano

on

uslugi ksiegowe wysokiej jakosci

W dzisiejszym złożonym i dynamicznym środowisku biznesowym, prawidłowe zarządzanie finansami jest niezbędnym elementem sukcesu każdej organizacji. Jednym z kluczowych aspektów efektywnego zarządzania finansami jest utrzymanie rzetelnych i precyzyjnych ksiąg rachunkowych. (więcej…)

Czytaj Dalej

Porady

Jak przebiega naprawa hal namiotowych?

Opublikowano

on

hala namiotowa naprawa

Hal namiotowych używa się na różnorodnych eventach i innych imprezach, dlatego też niezwykle istotne jest, aby były w dobrym stanie technicznym i estetycznym. W trakcie użytkowania mogą one ulec zniszczeniom, a wtedy konieczna staje się ich naprawa. W tym artykule opiszemy, jak przebiega naprawa hal namiotowych oraz jakie są najczęstsze przyczyny ich uszkodzeń. (więcej…)

Czytaj Dalej

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.