Connect with us

Giełda

Wzrost PKB w 2014 r. wyniósł 3,3%

Opublikowano

on

W ubiegłym roku polska gospodarka urosła o 3,3%. Dzisiejszy odczyt GUS-u okazał się nieco niższy od przewidywań analityków, którzy spodziewali się wzrostu o 3,4%.

Wzrost PKB na poziomie 3,3% to dobry wynik, bo oznacza, że część sektorów gospodarki oparła się spowolnieniu w Europie, rosyjskim sankcjom i brakowi reform w kluczowych kwestiach m.in. w prawie pracy i prawie podatkowym. W 2014 roku nie udało się uruchomić wszystkich środków UE przewidzianych dla Polski, a pomimo tego dynamika PKB utrzymała się na stosunkowo wysokim poziomie.

Z prognoz m.in. Komisji Europejskiej, Banku Światowego i Ministerstwa Finansów wynika, że wzrost PKB w 2015 roku wyniesie również ok. 3,3%. Najprawdopodobniej, o ile nie dojdzie do krachu na rynkach finansowych oraz pogorszenia sytuacji geopolitycznej, wzrost PKB może być bliższy 4% – m.in. na skutek planowanego uruchomienia środków UE na inwestycje w infrastrukturę i rozwój przedsiębiorstw. Kolejny czynnik, to niskie ceny paliw, które są korzystne dla większości firm i ich klientów w Polsce, bo spadają m.in. koszty transportu.

– Niebagatelne znaczenie dla PKB w 2015 roku będzie miał fakt, że jest to rok wyborczy. Te rządzą się innymi prawami – w takim okresie rząd zawsze znajdzie sposób na sfinansowanie (nie zawsze potrzebnych) inwestycji w poszczególnych regionach kraju. Realnie mogą one nie spełniać żadnej funkcji, ale statystycznie zwiększają PKB – komentuje Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl.

Jaki wpływ na PKB ma prostytucja, handel narkotykami i przemyt?

– W ubiegłym roku GUS dostosował metodologię obliczania PKB do standardów ESA 2010. Obecnie przy obliczaniu PKB uwzględnia się lub inaczej traktuje wydatki na: badania i rozwój, czy koszty likwidacji dużych aktywów kapitałowych. Reforma objęła sektor rządowy, samorządowy oraz NBP. Wisienką na torcie tych zmian jest pionierskie uwzględnianie działalności nielegalnej – prostytucji, przemytu papierosów czy handlu narkotykami. Zmieniona metodologia została także zastosowana do skorygowania odczytów PKB w poprzednich latach. Wysokość opublikowanej dynamiki nie jest więc efektem zmian w sposobie obliczania – komentuje Michał Żuławiński, analityk Bankier.pl.

Pomimo doliczania do PKB szacunków odnośnie do właśnie dochodów z szarej strefy, nie uprawnia to polityków do porzucenia tego problemu. W dużym stopniu stanowi ona konkurencję dla legalnych podmiotów, które w związku z tym ponoszą koszty.

– Pierwszy koszt, to straty z tytułu wyższych podatków, z których finansuje się dobra i usługi publiczne dla wszystkich obywateli. Drugi koszt, to wartość utraconych wpływów na rzecz firm i osób, które nie ponoszą kosztów regulacyjnych i podatkowych, przez co ich oferta jest atrakcyjniejsza cenowo. Kolejna wątpliwa kwestia, to dochody z tytułu prostytucji, przemytu i handlu narkotykami – w mojej opinii nakłady na walkę z tymi branżami oraz koszty likwidowania szkód związanych z ich funkcjonowaniem przewyższają korzyści z ich akceptacji w życiu gospodarczym. Stąd wcale nie ma pewności, czy przypadkiem szarej strefy nie powinno się odliczać od PKB – komentuje Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl.

Czytaj Dalej
Wciśnij aby skomentować

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Giełda

Spółka Bit Evil debiutuje na giełdzie NewConnect!

Opublikowano

on

Bit Evil to spółka, która wprowadza na rynek autorskie produkty o nowoczesnej i innowacyjnej formule działania!

(więcej…)

Czytaj Dalej

Giełda

Druk banknotów euro

Opublikowano

on

Druk euro

Banknoty waluty euro, która obowiązuje w krajach UE należących do strefy euro, są emitowane przez określone narodowe banki centralne pod nadzorem Europejskiego Banku Centralnego. Akredytację do druku w Polsce od 2006 roku posiada PWPW – Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Aby zapobiec fałszerstwom zmieniano wzory nadruków oraz zabezpieczenia banknotów.

(więcej…)

Czytaj Dalej

Giełda

Trader walutowy ma bardzo ciężki zawód, do którego trzeba mieć naprawdę głowę na karku

Opublikowano

on

Trader walutowy - ciężki zawód

Szybkie odnajdywanie się w słupkach, wykresach i statystkach, to codzienność osoby pracującej na takim stanowiku. Podziwiam takich ludzie, gdyż zmiany na rynku walutowym są bardzo dynamiczne i ciężko je przewidzieć – prawie jak pogodę w górach. Ponadto, istnieje bardzo wiele czynników, które mogą wpływać na sytuację rynku walutowego, dlatego dopiero dogłębna analiza każdego z nich daje subtelne przypuszczenia o tym, jak dalej mogą się kształtować kursy walut. (więcej…)

Czytaj Dalej

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.