Connect with us

Pożyczki

Badanie zdolności kredytowej podstawą do zaciągnięcia zobowiązania

Opublikowano

on

zdolnosc kredytowa

Zaciągnięcie kredytu to poważne zobowiązanie, które poprzedzone jest przeprowadzeniem badania zdolności kredytowej. Wynika to bezpośrednio z przepisów prawa bankowego i jest obowiązkową częścią wszystkich procedur w tym zakresie. Jeżeli wnioskodawca nie ma zdolności kredytowej, nie ma możliwości zaciągnięcia zobowiązania finansowego, w jakiejkolwiek kwocie. Powodem jest brak adekwatnego zabezpieczenia na wypadek zaniechania spłaty długu.

Na czym polega badanie zdolności kredytowej?

Do uzyskania kredytu w każdej wysokości konieczne jest również sprawdzenie historii zobowiązań finansowych w Biurze Informacji Kredytowej. Każdorazowe badanie zdolności kredytowej polega na weryfikacji dotychczasowego poziomu zadłużenia i historię ewentualnych spłat innych zobowiązań. Bierze się pod uwagę ponadto poziom dochodów z ostatnich kilku miesięcy. Badanie zdolności kredytowej to również określenie maksymalnego poziomu relacji wydatków na pokrycie zobowiązań finansowych ze średnimi wartościami dochodów kredytobiorcy. Klienci detaliczni nie powinni przekroczyć wartości 50% tego parametru. Za bieżące monitorowanie spłat jest odpowiedzialny w dużej mierze klient, który musi wiedzieć, jakie zagrożenia mogą wynikać z zaciągnięcia zobowiązania. W przypadku trudności ze spłatami, należy ten fakt zgłaszać do kredytodawcy, doradca finansowy może zaproponować konsolidację długów. W zależności od banku, ustanawiane są limity, w oparciu o które udziela się kredytów. Nie powinna zatem dziwić sytuacja, w której pomimo dobrej kondycji finansowej nie otrzymuje się pozytywnej decyzji kredytowej. W innej placówce natomiast otrzymuje się ją niemal od razu, korzystając ze stosowania łagodniejszej polityki kredytowej – zdarza się to bardzo często.

zdolnosc kredytowa

Określanie ryzyka kredytowego

Badanie zdolności kredytowej może przebiegać inaczej w każdym przypadku, decydują o tym metody szacowania ryzyka. W każdej z nich bierze się pod uwagę inne czynniki – rzeczywiste dochody i wydatki, liczba osób na utrzymaniu, miejsce zamieszkania, czy status majątkowy. Realne możliwości finansowe są weryfikowane w bardzo dokładny sposób, nie ma w tym miejsca na jakiekolwiek błędy szacunkowe, obliczeniowe. W związku z zaciągnięciem zobowiązania odpowiada nie tylko osoba nim obarczona, ale również instytucja przekazująca środki. W przypadku problemów ze spłatą pojawiają się straty, czasami w grę wchodzą dodatkowe koszty związane z windykacją, sprawami sądowymi. Wszystkie stosowane sposoby badania zdolności kredytowej muszą spełniać przesłanki w postaci obiektywizmu i rzetelności. Tylko w ten sposób sytuacja danej osoby daje podstawę do właściwej decyzji kredytowej – pozytywnej bądź negatywnej. W czasach pandemii warunki, które należy spełnić podczas ubiegania się o kredyt są bardziej restrykcyjne, sytuacja na rynku pracy jest niepewna, w przeciwieństwie do wzrostu cen. Banki zaostrzyły zatem swoje wymagania, w ten sposób dbają o swoje bezpieczeństwo i nie podejmują zbędnego ryzyka. Taką samą zasadą powinni kierować się konsumenci.

Czytaj Dalej
Wciśnij aby skomentować

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Pożyczki

Pomoc frankowiczom – jak unieważnić kredyt we frankach?

Opublikowano

on

kredyty

Z pewnością pomoc frankowiczom nie należy do najłatwiejszych. Ma to związek przede wszystkim ze skomplikowaną strukturą kredytu bankowego. W jaki sposób można szybko go unieważnić? Fachowcy podpowiadają. (więcej…)

Czytaj Dalej

Pożyczki

Czy oprocentowanie kredytu może ulec zmianie?

Opublikowano

on

oprocentowanie kredytu

Oprocentowanie kredytu składa się z części stałej, czyli marży banku zdefiniowanej w umowie oraz części zmiennej, czyli wskaźnika WIBOR. Jest to stopa procentowa, po jakiej banki komercyjne udzielają sobie pożyczek. WIBOR w znacznej mierze zależny jest od stóp referencyjnych ustalanych przez Narodowy Bank Polski. Oprocentowanie kredytu może zatem ulec zmianie w momencie, gdy wzrosną stopy procentowe. (więcej…)

Czytaj Dalej

Pożyczki

Wskazówki jak wyjść z długów

Opublikowano

on

Popadnięcie w niezrównoważone zadłużenie jest przerażająco łatwe – kilka miesięcy nieodpowiedzialnych wydatków może sprawić, że będziesz mieć dziesiątki tysięcy długu, którego spłata może zająć lata. Wiele osób doświadcza problemów z zadłużeniem w pewnym momencie swojego życia i może to być bardzo stresujące, jeśli ciągle martwisz się o pieniądze. Jednak jest to możliwe, aby uzyskać swoje finanse z powrotem pod kontrolą z kilku prostych kroków.

Oto nasze kilka wskazówek, jak wyjść z długów i pozostać wolnym od długów.

Spisz wszystkie swoje długi i ile cię kosztują

Jest to pierwszy krok, ale najważniejszy, ponieważ jest to moment, w którym przejmujesz z powrotem kontrolę nad swoimi pieniędzmi. Może się zdarzyć, że odłożyłeś myślenie o kosztach swojego długu, ponieważ jest to zbyt przerażające, by się z nim zmierzyć. Spisując listę swoich długów i odsetek, które od nich płacisz, możesz zdecydować, który z nich jest najważniejszy lub najdroższy i podjąć działania w celu jego uporządkowania.

Wiele osób pożycza pieniądze, nie myśląc o tym, jak je spłacić, więc jeśli jesteś w trudnej sytuacji związanej z długami, nie jesteś sam. Zamiast czuć się przerażonym, pomyśl o tym, że jest to początek Twojego planu ratowania długów.

Ustal priorytety dla najdroższych lub najważniejszych długów i spłacaj je w pierwszej kolejności

Jeśli masz wiele długów, ważne jest, abyś prawidłowo ustalił ich priorytety. Najważniejsze długi mogą nie być nawet największe, ale to właśnie je trzeba spłacić w pierwszej kolejności. Niektóre rachunki, takie jak podatek lokalny, czynsz lub kredyt hipoteczny oraz rachunki za media muszą być traktowane priorytetowo, abyś mógł nadal otrzymywać podstawowe usługi i mieć dach nad głową.

Po pokryciu tych ważnych rachunków domowych, należy zastanowić się nad najdroższymi długami – tymi o najwyższym oprocentowaniu – i spróbować zacząć spłacać niektóre z nich. Można to zrobić, przyglądając się swoim wydatkom i szukając sposobów na oszczędzanie.

Szukaj pomocy, jeśli nie możesz już poradzić sobie z długami

Istnieje wiele organizacji charytatywnych zajmujących się długami, które oferują bezpłatne porady i doradztwo. Nie powinieneś być zmuszony do płacenia za porady dotyczące zadłużenia, więc unikaj firm, które chcą cię obciążyć.

Jeśli Twój dług jest skomplikowany, być może będziesz musiał zwrócić się do formalnego planu zarządzania długiem. Plany zarządzania długiem są zazwyczaj negocjowane przez stronę trzecią, taką jak agencja doradztwa kredytowego, i służą do uzgodnienia planu spłaty długu pomiędzy Tobą (dłużnikiem) a Twoim wierzycielem. https://splatapozyczek.pl/ może udzielić Ci porady w tym zakresie.

Konsolidacja i przeniesienie długów

Zaciągnięcie kolejnej pożyczki na spłatę długów może wydawać się sprzeczne z intuicją, ale konsolidacja wszystkich długów w jedną sumę i przeniesienie ich na jedną kartę kredytową lub inną pożyczkę może być rozwiązaniem, pod warunkiem, że zrobisz to w sposób odpowiedzialny. Jeśli masz rozsądny wynik kredytowy, powinieneś być w stanie zapisać się na kartę kredytową, która oferuje 0% odsetek od transferów salda. W ten sposób nie będziesz musiał płacić żadnych odsetek od swoich długów przez pewien okres czasu, pod warunkiem, że spłacisz wszystko w wyznaczonym terminie – radzi https://splatapozyczek.pl/. Ale zostaniesz obciążony opłatą, aby to zrobić, a jeśli nie spłacisz swoich długów w okresie 0%, całkowita kwota, którą jesteś winien, wzrośnie.

 

Czytaj Dalej

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.