Każdy z nas powinien sobie zdawać sprawę z tego, że nasze życie czasami pisze różne scenariusze i niestety nie zawsze są one pozytywne. Chociaż nikomu tego nie życzymy, choroba może dopaść właściwie każdego i w każdej chwili. O ile nie mamy na to stuprocentowego wpływu, mamy jednak możliwość zabezpieczenia się odpowiednio na takie okoliczności. Jedną z najlepszych opcji może okazać się tutaj ubezpieczenie zdrowotne indywidualne. Czy jest ono lepszą opcją niż klasyczne ubezpieczenie grupowe? Na to pytanie odpowiemy w poniższym artykule.
Dlaczego warto mieć ubezpieczenie zdrowotne?
Ubezpieczenie zdrowotne indywidualne to jedna z najlepszych opcji na zapewnienie sobie dostępu do wielu lekarzy specjalistów i placówek medycznych. Zdecydowanie warto jest je mieć, nawet biorąc pod uwagę to, że państwo zapewnia nam dostęp do publicznych usług medycznych. Obie te opcje nie wykluczają się wzajemnie, natomiast można powiedzieć, że bardzo dobrze uzupełniają.
Usługi realizowane przez NFZ bywają po prostu niewystarczające. Zawsze musimy wziąć pod uwagę to, że jest to jeden fundusz, który w ramach możliwości powinien sprostać obsłudze całego kraju. W związku z tym w Narodowej Służbie Zdrowia czasami nie brakuje długich kolejek i niewykwalifikowanego personelu, który mógłby zająć się jakimś rzadziej spotykanym problemem. Musimy pamiętać także o kwestii refundacji. Nie obejmuje ona niektórych przypadków.
Oczywiście nie oznacza to, że sektor zdrowia publicznego działa źle – podobnie jak wszystkie rzeczy na świecie ma on po prostu swoje wady, które możemy zminimalizować decydując się chociażby na ubezpieczenie zdrowotne indywidualne. Czy będzie ono lepszym wyjściem niż klasyczne i często spotykane w zakładach pracy ubezpieczenie grupowe?
Ubezpieczenie zdrowotne indywidualne a ubezpieczenie grupowe – różnice
Z ubezpieczeniem grupowym najczęściej możemy spotkać się w miejscu pracy lub w szkole. Na czym to polega? Zasadniczo, jeśli chodzi o samą kwestię usługi, ubezpieczenie grupowe i ubezpieczenie zdrowotne indywidualne wyglądają podobnie. Zarówno w indywidualnej, jak i grupowej opcji możemy skorzystać z wizyt w określonych placówkach czy dostępu do specjalistów. Ubezpieczenie grupowe jest jednak dosyć specyficzne i nie dotyczy to tylko kwestii polisy zdrowotnej, ale także innych wariantów ubezpieczeń.
Ubezpieczenie grupowe jest zawsze uzgadniane pomiędzy zakładem pracy a ubezpieczalnią w taki sposób, żeby mogło one odpowiedzieć na potrzeby jak największej liczby pracowników. W związku z tym, że ubezpieczalnia zyskuje za jednym razem wielu klientów, zakład pracy lub szkoła jest w stanie wynegocjować znacznie bardziej przystępne warunki finansowe niż miałoby to miejsce w przypadku polisy indywidualnej. Jednakże takie rozwiązanie ma także swoje wady – ze względu na konieczność dostosowania oferty do grupy, polisa grupowa może nie odpowiedzieć na Twoje indywidualne preferencje.
Ubezpieczenie zdrowotne – indywidualne czy grupowe? Jakie wybrać?
Ciężko jest odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, czy ubezpieczenie zdrowotne indywidualne jest lepszą opcją niż ubezpieczenie grupowe. Pod pewnym względem jak najbardziej. Ze względu na to, że sami podpisujemy umowę z ubezpieczycielem, możemy dodać do niej najkorzystniejsze dla nas rozwiązania. Przykładowo, jeśli ktoś cierpi na problemy z zębami, nic nie stoi na przeszkodzie by dodać do ubezpieczenia dodatkowy pakiet usług dentystycznych. Innym przykładem może być sytuacja, w której ktoś dużo podróżuje i zależy mu także na ochronie w innych krajach – w przypadku indywidualnego ubezpieczenia zdrowotnego możemy zdecydować się na taki pakiet usług.
Największą zaletą ubezpieczenia grupowego jest bez wątpienia jego cena. Ubezpieczalnia chroniąc grupę osób może jej zaoferować korzystniejsze warunki finansowe niż ma to miejsce w przypadku klienta indywidualnego. Jednakże powinniśmy mieć na względzie to, że takie ubezpieczenie może nie obejmować wszystkich sytuacji, jakich byśmy sobie życzyli. Warto więc przeanalizować zalety i wady obu tych typów ubezpieczeń i indywidualnie odpowiedzieć na pytanie, która opcja będzie lepsza dla nas.