Connect with us

Polecane

Czy warto wpłacać pieniądze na IKZE?

Opublikowano

on

IKZE, czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, to nie tylko dobry sposób na zabezpieczenie swojego bytu i standardu życia na okres emerytury, ale także całkiem ciekawa inwestycja. Jedną z największych zalet IKZE jest fakt, że zgromadzony tam kapitał można odliczyć od podstawy opodatkowania – tym samym nie czekając na pierwszy zysk aż do emerytury. Czym dokładnie jest IKZE i dlaczego warto się nim zainteresować?

IKZE – czym jest i jakie może przyjąć formy?

Jako IKZE określamy Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, które wraz z IKE i PPE składają się na trzeci filar emerytalny. Jednakże IKZE nie jest jednym konkretnym produktem finansowym. Osoba decydująca się na wpłatę kapitału na IKZE ma do wyboru kilka rozwiązań, w zależności od stopnia ryzyka inwestycji, jakie chce podjąć.

Jakie formy może przybierać IKZE? Wybór w tym zakresie jest całkiem spory. Można zdecydować się na:

  • rachunek oszczędnościowy w banku;
  • rachunek inwestycyjny;
  • polisę na życie;
  • fundusz emerytalny prowadzony przez PTE;
  • fundusz inwestycyjny.

Niezależnie od formy, jaką przyjmie IKZE, można powiedzieć, że jest to dobry sposób na zainwestowanie nadwyżek kapitału. Szczególnie ciekawą opcją w tym kontekście, przeznaczoną dla bardziej zaawansowanych inwestorów, jest rachunek inwestycyjny otwierany w domu maklerskim. W tej formie nad IKZE czuwa tylko jego posiadacz i to on odpowiada za pomnażanie kapitału. Osoby, które bardziej cenią sobie bezpieczeństwo i stabilność inwestycji, mogą się zdecydować na inną formę IKZE, jak chociażby fundusz inwestycyjny.

Bezsprzecznie jedną z największych zalet IKZE jest kwestia oszczędności podatkowej. W jaki sposób można zapłacić niższy PIT, jednocześnie gromadząc kapitał na przyszłość?

IKZE – jakie generuje korzyści podatkowe?

Korzystając z IKZE, nie trzeba czekać na pierwszy zysk aż do emerytury. Będzie on widoczny w ulgach podatkowych. Kapitał wprowadzony w ciągu roku do IKZE może zostać odliczony zarówno od dochodu opodatkowanego zgodnie z progami podatkowymi i od dochodu opodatkowanego, jak i od dochodu opodatkowanego ryczałtem. Jest tutaj jednak pewien haczyk.

Maksymalna kwota, jaką w ciągu roku można wnieść na IKZE, wynosi obecnie 7106,40 złotych w przypadku osób pracujących na etacie oraz 10 659,60 złotych dla przedsiębiorców. Warto pamiętać jednak, że ta kwota jest systematycznie podnoszona – w zeszłym roku na IKZE można było zgromadzić odpowiednio 6310,80 i 9466,20 złotych.

Niezależnie od limitu wpłat IKZE jest w stanie wygenerować sporą ulgę podatkową – przyjrzyjmy się, jak będzie wyglądała w przypadku opodatkowania zgodnego z progresywną skalą podatkową.

  • Zgodnie z pierwszym progiem podatkowym kwota PIT wynosi 17%. W tej sytuacji w kieszeni osoby, która zdecydowała się na IKZE, zostaje 1208,02 złotych.
  • W przypadku przekroczenia drugiego progu podatkowego wynoszącego 32% ulga wyniesie 2274,04 złotych.

Czy warto wpłacać pieniądze na IKZE?

Wróćmy więc do pytania początkowego – czy warto wpłacać pieniądze na IKZE? Zdecydowanie tak! Jest to dobra forma nie tylko zabezpieczenia się na okres emerytury, ale także sposób na skorzystanie z ulgi podatkowej. Warto w tym kontekście wspomnieć też o możliwym zysku, który może mieć w obecnych czasach ogromne znaczenie i być sposobem na zabezpieczenie się przed inflacją.

Pamiętajmy jednak, że istnieją różne formy inwestowania poprzez IKZE – niektóre generują większe, inne mniejsze ryzyko. W przypadku wyboru bardziej ryzykownych opcji zysk może być największy, jednak jak w wypadku każdej inwestycji należy liczyć się z możliwą stratą kapitału.

Czytaj Dalej
Wciśnij aby skomentować

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Polecane

Ustalenie strategii cenowej – dlaczego jest tak ważne?

Opublikowano

on

ceny

Wiele firm i sklepów często lekceważy stworzenie strategii cenowej, ustalając ceny za swoje towary czy usługi „na chybił trafił”. To duży błąd, który może skończyć się poważnymi kłopotami finansowymi przedsiębiorstwa. Sprawdź zatem, dlaczego strategia cenowa to konieczne rozwiązanie dla firm. (więcej…)

Czytaj Dalej

Polecane

Drzwi antywłamaniowe a wymiana zamków?

Opublikowano

on

zamek

Najlepsze drzwi antywłamaniowe to takie, które zostały specjalnie zaprojektowane i zainstalowane, aby wytrzymać każdą formę ataku. Nie wystarczy, że drzwi są solidne i dobrze skonstruowane, muszą one także posiadać szereg innych cech, takich jak wzmocnione zamki i zawiasy, szyby odporne na uderzenia, mocne mechanizmy blokujące, np. wkładki bębenkowe ze stalowymi wzmocnieniami. (więcej…)

Czytaj Dalej

Polecane

Jak przygotować szybką sprzedaż mieszkania?

Opublikowano

on

sprzedaz nieruchomosci

Szybka sprzedaż mieszkania to jak się okazuje, może być poważny problem szczególnie dla amatorów. Pierwszy raz stajesz wobec takiego wyzwania? Możliwe, że akurat mieliśmy szczęście dostać mieszkanie w spadku, ale nie jest ono nam do niczego potrzebne i chcemy się go ekspresowo pozbyć. Jakie wówczas mamy pole manewru? Czy skup nieruchomości można zrealizować na własną rękę, czy raczej skorzystać ze specjalistów? Mnóstwo będzie tu zawsze zagadnień do przeanalizowania, a przede wszystkim musimy się skoncentrować na kwestiach formalnych, a także technicznych. W końcu mieszkanie musi przedstawiać jakąś wartość. Czy więc nie jest dobrze skorzystać z dobrego biura nieruchomości?

(więcej…)

Czytaj Dalej
Reklama

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.