IKZE, czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, to nie tylko dobry sposób na zabezpieczenie swojego bytu i standardu życia na okres emerytury, ale także całkiem ciekawa inwestycja. Jedną z największych zalet IKZE jest fakt, że zgromadzony tam kapitał można odliczyć od podstawy opodatkowania – tym samym nie czekając na pierwszy zysk aż do emerytury. Czym dokładnie jest IKZE i dlaczego warto się nim zainteresować?
IKZE – czym jest i jakie może przyjąć formy?
Jako IKZE określamy Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, które wraz z IKE i PPE składają się na trzeci filar emerytalny. Jednakże IKZE nie jest jednym konkretnym produktem finansowym. Osoba decydująca się na wpłatę kapitału na IKZE ma do wyboru kilka rozwiązań, w zależności od stopnia ryzyka inwestycji, jakie chce podjąć.
Jakie formy może przybierać IKZE? Wybór w tym zakresie jest całkiem spory. Można zdecydować się na:
- rachunek oszczędnościowy w banku;
- rachunek inwestycyjny;
- polisę na życie;
- fundusz emerytalny prowadzony przez PTE;
- fundusz inwestycyjny.
Niezależnie od formy, jaką przyjmie IKZE, można powiedzieć, że jest to dobry sposób na zainwestowanie nadwyżek kapitału. Szczególnie ciekawą opcją w tym kontekście, przeznaczoną dla bardziej zaawansowanych inwestorów, jest rachunek inwestycyjny otwierany w domu maklerskim. W tej formie nad IKZE czuwa tylko jego posiadacz i to on odpowiada za pomnażanie kapitału. Osoby, które bardziej cenią sobie bezpieczeństwo i stabilność inwestycji, mogą się zdecydować na inną formę IKZE, jak chociażby fundusz inwestycyjny.
Bezsprzecznie jedną z największych zalet IKZE jest kwestia oszczędności podatkowej. W jaki sposób można zapłacić niższy PIT, jednocześnie gromadząc kapitał na przyszłość?
IKZE – jakie generuje korzyści podatkowe?
Korzystając z IKZE, nie trzeba czekać na pierwszy zysk aż do emerytury. Będzie on widoczny w ulgach podatkowych. Kapitał wprowadzony w ciągu roku do IKZE może zostać odliczony zarówno od dochodu opodatkowanego zgodnie z progami podatkowymi i od dochodu opodatkowanego, jak i od dochodu opodatkowanego ryczałtem. Jest tutaj jednak pewien haczyk.
Maksymalna kwota, jaką w ciągu roku można wnieść na IKZE, wynosi obecnie 7106,40 złotych w przypadku osób pracujących na etacie oraz 10 659,60 złotych dla przedsiębiorców. Warto pamiętać jednak, że ta kwota jest systematycznie podnoszona – w zeszłym roku na IKZE można było zgromadzić odpowiednio 6310,80 i 9466,20 złotych.
Niezależnie od limitu wpłat IKZE jest w stanie wygenerować sporą ulgę podatkową – przyjrzyjmy się, jak będzie wyglądała w przypadku opodatkowania zgodnego z progresywną skalą podatkową.
- Zgodnie z pierwszym progiem podatkowym kwota PIT wynosi 17%. W tej sytuacji w kieszeni osoby, która zdecydowała się na IKZE, zostaje 1208,02 złotych.
- W przypadku przekroczenia drugiego progu podatkowego wynoszącego 32% ulga wyniesie 2274,04 złotych.
Czy warto wpłacać pieniądze na IKZE?
Wróćmy więc do pytania początkowego – czy warto wpłacać pieniądze na IKZE? Zdecydowanie tak! Jest to dobra forma nie tylko zabezpieczenia się na okres emerytury, ale także sposób na skorzystanie z ulgi podatkowej. Warto w tym kontekście wspomnieć też o możliwym zysku, który może mieć w obecnych czasach ogromne znaczenie i być sposobem na zabezpieczenie się przed inflacją.
Pamiętajmy jednak, że istnieją różne formy inwestowania poprzez IKZE – niektóre generują większe, inne mniejsze ryzyko. W przypadku wyboru bardziej ryzykownych opcji zysk może być największy, jednak jak w wypadku każdej inwestycji należy liczyć się z możliwą stratą kapitału.