Connect with us

Polecane

Czy warto wpłacać pieniądze na IKZE?

Opublikowano

on

IKZE, czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, to nie tylko dobry sposób na zabezpieczenie swojego bytu i standardu życia na okres emerytury, ale także całkiem ciekawa inwestycja. Jedną z największych zalet IKZE jest fakt, że zgromadzony tam kapitał można odliczyć od podstawy opodatkowania – tym samym nie czekając na pierwszy zysk aż do emerytury. Czym dokładnie jest IKZE i dlaczego warto się nim zainteresować?

IKZE – czym jest i jakie może przyjąć formy?

Jako IKZE określamy Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, które wraz z IKE i PPE składają się na trzeci filar emerytalny. Jednakże IKZE nie jest jednym konkretnym produktem finansowym. Osoba decydująca się na wpłatę kapitału na IKZE ma do wyboru kilka rozwiązań, w zależności od stopnia ryzyka inwestycji, jakie chce podjąć.

Jakie formy może przybierać IKZE? Wybór w tym zakresie jest całkiem spory. Można zdecydować się na:

  • rachunek oszczędnościowy w banku;
  • rachunek inwestycyjny;
  • polisę na życie;
  • fundusz emerytalny prowadzony przez PTE;
  • fundusz inwestycyjny.

Niezależnie od formy, jaką przyjmie IKZE, można powiedzieć, że jest to dobry sposób na zainwestowanie nadwyżek kapitału. Szczególnie ciekawą opcją w tym kontekście, przeznaczoną dla bardziej zaawansowanych inwestorów, jest rachunek inwestycyjny otwierany w domu maklerskim. W tej formie nad IKZE czuwa tylko jego posiadacz i to on odpowiada za pomnażanie kapitału. Osoby, które bardziej cenią sobie bezpieczeństwo i stabilność inwestycji, mogą się zdecydować na inną formę IKZE, jak chociażby fundusz inwestycyjny.

Bezsprzecznie jedną z największych zalet IKZE jest kwestia oszczędności podatkowej. W jaki sposób można zapłacić niższy PIT, jednocześnie gromadząc kapitał na przyszłość?

IKZE – jakie generuje korzyści podatkowe?

Korzystając z IKZE, nie trzeba czekać na pierwszy zysk aż do emerytury. Będzie on widoczny w ulgach podatkowych. Kapitał wprowadzony w ciągu roku do IKZE może zostać odliczony zarówno od dochodu opodatkowanego zgodnie z progami podatkowymi i od dochodu opodatkowanego, jak i od dochodu opodatkowanego ryczałtem. Jest tutaj jednak pewien haczyk.

Maksymalna kwota, jaką w ciągu roku można wnieść na IKZE, wynosi obecnie 7106,40 złotych w przypadku osób pracujących na etacie oraz 10 659,60 złotych dla przedsiębiorców. Warto pamiętać jednak, że ta kwota jest systematycznie podnoszona – w zeszłym roku na IKZE można było zgromadzić odpowiednio 6310,80 i 9466,20 złotych.

Niezależnie od limitu wpłat IKZE jest w stanie wygenerować sporą ulgę podatkową – przyjrzyjmy się, jak będzie wyglądała w przypadku opodatkowania zgodnego z progresywną skalą podatkową.

  • Zgodnie z pierwszym progiem podatkowym kwota PIT wynosi 17%. W tej sytuacji w kieszeni osoby, która zdecydowała się na IKZE, zostaje 1208,02 złotych.
  • W przypadku przekroczenia drugiego progu podatkowego wynoszącego 32% ulga wyniesie 2274,04 złotych.

Czy warto wpłacać pieniądze na IKZE?

Wróćmy więc do pytania początkowego – czy warto wpłacać pieniądze na IKZE? Zdecydowanie tak! Jest to dobra forma nie tylko zabezpieczenia się na okres emerytury, ale także sposób na skorzystanie z ulgi podatkowej. Warto w tym kontekście wspomnieć też o możliwym zysku, który może mieć w obecnych czasach ogromne znaczenie i być sposobem na zabezpieczenie się przed inflacją.

Pamiętajmy jednak, że istnieją różne formy inwestowania poprzez IKZE – niektóre generują większe, inne mniejsze ryzyko. W przypadku wyboru bardziej ryzykownych opcji zysk może być największy, jednak jak w wypadku każdej inwestycji należy liczyć się z możliwą stratą kapitału.

Czytaj Dalej
Wciśnij aby skomentować

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Polecane

Pisanie wniosków o dotacje z urzędu pracy – dlaczego warto powierzyć profesjonalistom?

Opublikowano

on

dotacje wnioski

W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym przedsiębiorcy często szukają wsparcia finansowego, aby rozwijać swoje przedsięwzięcia. Jednym z dostępnych źródeł są dotacje z urzędu pracy, które mogą znacząco pomóc w finansowaniu różnych projektów związanych z zatrudnieniem. Pisanie wniosków o dotacje to jednak zadanie wymagające czasu, wiedzy i precyzji. Dlatego coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na powierzenie tego procesu profesjonalistom. Czy zainwestowanie w usługi specjalistyczne przynosi rzeczywiste korzyści? (więcej…)

Czytaj Dalej

Polecane

Kto może wykonywać profesjonalne usługi księgowe?

Opublikowano

on

uslugi ksiegowe

Świadczenie profesjonalnych usług księgowych jest kluczowym elementem funkcjonowania wielu firm. Wymaga to nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale także odpowiednich uprawnień oraz umiejętności. Kto zatem może oferować takie usługi? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule. (więcej…)

Czytaj Dalej

Polecane

Jakie korzyści wynikają z wynajmu serwerowni?

Opublikowano

on

wynajem serwerowni

Współczesny rynek IT oferuje przedsiębiorstwom szeroki wachlarz możliwości, kiedy przychodzi do zarządzania i przetwarzania danych. W obliczu rosnących wymagań dotyczących mocy obliczeniowej, bezpieczeństwa oraz efektywności kosztowej, wiele firm zastanawia się nad najlepszym sposobem na rozwój swojej infrastruktury IT. Czy budować własne centrum danych, czy może skorzystać z gotowych rozwiązań oferowanych przez specjalistyczne firmy? Jednym z rozwiązań, które zyskuje na popularności, jest wynajem serwerowni. To podejście oferuje wiele korzyści, które mogą być decydujące dla efektywności operacyjnej i strategicznego rozwoju firmy. Przeanalizujmy, jakie konkretne zalety niesie za sobą wynajem serwerowni i dlaczego może to być atrakcyjna opcja dla biznesu w różnych branżach. (więcej…)

Czytaj Dalej

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.