Connect with us

Firma

Faktoring a biała lista podatników VAT

Opublikowano

on

W 2019 roku została wprowadzona biała lista podatników VAT. Jej celem jest ułatwienie weryfikacji kontrahentów pod względem aktualności ich danych. Jednak przedsiębiorstwa, które chciałaby korzystać z faktoringu, często mają w związku z nią wiele wątpliwości. Czym dokładnie jest biała lista podatników VAT i jak wpływa na faktoring? Podpowiadamy.

Czym jest biała lista podatków VAT?

Biała lista podatników VAT została wprowadzona 1 września 2019 roku. Jest to wykaz, który dostępny jest na stronie internetowej Ministerstwa Finansów, a także CIDG. Jej celem jest uszczelnienie systemu podatkowego VAT, a także zlikwidowanie oszustw podatkowych. Każda firma przed dokonaniem jakiejkolwiek płatności zobowiązana jest do sprawdzenia, czy jej kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT.

Na liście tej można znaleźć numer rachunku firmowego podatnika, a także inne dane dotyczące przedsiębiorstwa, takie jak nazwa firmy, NIP, REGON, KRS, adres siedziby, dane wspólników i osób wchodzących w skład zarządu spółki, daty rejestracji, wykreślenia i przywrócenia do rejestru i wiele innych. Zgodnie z ustawą przedsiębiorstwo jest zobowiązane do uiszczenia płatności wyłącznie na rachunek kontrahenta, który widnieje w tym rejestrze.

Faktoring a biała lista

Faktoring a biała lista – wiele osób zadaje sobie pytanie, co trzeba w tej kwestii wiedzieć. W przypadku faktoringu jawnego i odwrotnego biała lista podatników VAT nie wpłynęła w znaczący sposób na realizację tej usługi. Jednak przedsiębiorcy zobowiązani są do weryfikacji rachunków, na które przelewają środki. W przypadku stałej współpracy z danym kontrahentem nie można umieścić jego numeru w systemie księgowym, tylko przed każdym dokonaniem płatności, należy go ponownie zweryfikować.

W przypadku faktoringu jawnego firma przelewa środki finansowe na rachunek kontrahenta, który widnieje na białej liście podatników. Klient przedsiębiorstwa faktoringowego nie musi jednak sprawdzać jego numeru, ponieważ dokonuje on zapłaty na rachunek firmy faktoringowej i to ona musi zweryfikować na białej liście numer, na który zostaną przelane środki.

Istotne zmiany zaszły natomiast w przypadku faktoringu cichego. Jego istota polega na tym, że płatnik nie jest informowany o tym, że płatności są objęte faktoringiem. Po wprowadzeniu białej listy udzielenie faktoringu niejawnego na podstawie rachunku cesyjnego nie jest już możliwe. Z tego powodu funkcjonuje ono na innych zasadach. Między firmą faktoringową, a faktorantem zachodzą więc ustalenia zgodnie z którymi zobowiązuje się on do spłaty zobowiązania na numer rachunku faktora, zaraz po otrzymaniu płatności od swojego kontrahenta.

Czytaj Dalej
Wciśnij aby skomentować

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Firma

Księgowy — jakie są jego obowiązki w firmie?

Opublikowano

on

prowadzenie firmy

W obecnych czasach, księgowy to znacznie więcej niż tylko liczby na papierze. To kluczowa postać w funkcjonowaniu każdej firmy, dbająca o jej finanse i rachunkowość. Księgowy to profesjonalista, który ma na swoich barkach liczne obowiązki, mające istotny wpływ na stabilność i rozwój przedsiębiorstwa. (więcej…)

Czytaj Dalej

Firma

Jakie możliwości dają oprogramowania dla instytucji finansowych?

Opublikowano

on

instytucje finansowe

Oprogramowanie dla instytucji finansowych to niezwykle ważne narzędzie, które oferuje wiele możliwości i korzyści dla działalności tych instytucji. Dzięki zastosowaniu odpowiednich rozwiązań instytucje finansowe mogą efektywniej zarządzać swoimi operacjami, zwiększać swoją konkurencyjność na rynku oraz dostarczać lepsze usługi dla swoich klientów. (więcej…)

Czytaj Dalej

Firma

Jak i kiedy ogłosić upadłość konsumencką?

Opublikowano

on

upadlosc konsumencka

Często jest tak, że prowadząc firmę nie radzimy sobie ze spłatą rachunków. Szczególnie odbiło się to na wielu firmach w pandemii, kiedy cała gospodarka została zahamowana. Aczkolwiek tak samo jak w przypadku osób prywatnych. Niestety w takim wypadku musimy ogłosić upadłość. Wówczas następuje procedura, w której wszyscy wierzyciele wspólnie dochodzą roszczeń. Bankructwo może być ogłoszone wobec osoby czy firmy, która przestała być wypłacalna, czyli sama nie może spłacić swoich zadłużeń. (więcej…)

Czytaj Dalej

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.