Biznes to w obecnych czasach nie tylko zarabianie pieniędzy, ale też dbanie o ludzi i środowisko. Aby udowodnić swoje zaangażowanie w te sprawy wiele organizacji decyduje się na wdrożenie certyfikowanych systemów zarządzania. Poniżej opisze kilka przykładów norm, które warto zastosować w każdego rodzaju firmie.
System Zarządzania Środowiskowego
Norma ISO 14001 odpowiada za System Zarządzania Środowiskowego. Dzięki niemu firma ogranicza swój negatywny wpływ na naturę. Wprowadzenie tej normy oznacza zmniejszenie ilości zużywanej energii, surowców oraz wody, a także spadek ilości wytwarzanych zanieczyszczeń i odpadów. Dzięki jej wdrożeniu można więc znacznie ograniczyć koszty prowadzenia działalności oraz zwiększyć efektywność procesów. Aby dowiedzieć się więcej o Systemie warto wziąć udział w szkoleniu ISO 14001 (https://szkolenia.bureauveritas.pl/tematy-szkolen/srodowisko-iso-14001/) przeprowadzanym przez jednostki certyfikujące. Jeśli wybierzesz się na szkolenie ISO 14001 poznasz dokładnie praktyczne aspekty wdrożenia tej normy.
System Zarządzania Energią
Kolejna norma to ISO 50001, która jest niejako uzupełnieniem ISO 14001. Tutaj zasady dotyczą wyłącznie zarządzania energią. Dzięki wdrożeniu tej normy organizacja może zmniejszyć pobór energii oraz nauczyć się lepiej nią gospodarować. Wymogi Systemu sprzyjają też zwiększeniu wykorzystania energii pochodzącej z alternatywnych źródeł.
System Zarządzania Antykorupcyjnego
Ten system pomaga organizacji działać zgodnie z zasadami etyki biznesu. Norma ISO 55001 pozwala na szybkie wykrywanie ryzykownych zachowań, skuteczne ich zapobieganie oraz ograniczanie negatywnych konsekwencji wynikających z korupcji. Firma, która posiada taki certyfikat jest obdarzana dużym zaufaniem oraz szacunkiem, ponieważ działa etycznie wobec innych.
System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji
Tutaj obowiązują zasady normy ISO 27001. Dotyczy ona zapewnienia bezpieczeństwa dla danych przechowywanych zarówno w formie papierowej, jak i cyfrowej. Przestrzeganie jej zasad ogranicza ryzyko utraty, wycieku lub uszkodzenia informacji. Posiadanie certyfikacji w tym zakresie jest obierane jako dbałość o zapewnienie poufności danych powierzonych organizacji.
Źródło: Artykuł partnerski
Jolanta
13 lutego 2018 at 00:33
Antykorupcyjna norma ISO…. a zdawało mi sie że po rybie-slimaku i marchewce-owocu już żadna biurokratyczna brednia nie jest w stanie mnie zaskoczyć.