Connect with us

Firma

Jak faktoring w branży transportowej może Ci pomóc?

Opublikowano

on

Jak faktoring w branży transportowej może Ci pomóc?

Branża w której najbardziej odczuwa się różnego rodzaju załamania rynkowe i kryzysy to branża transportowa. Największym problemem z jaką przychodzi jej się zmierzyć, to odroczone terminy płatności. Wystawianie faktur z długimi terminami płatności w znacznym stopniu, negatywnie wpływa na stabilność finansową firmy i może nawet w skrajnym przypadku doprowadzić do jej bankructwa. Jak temu zaradzić?

Najlepszym rozwiązaniem może okazać się faktoring na transportu. W tym momencie korzysta już z niego w Polsce blisko 10 tysięcy firm transportowych. Skierowany jest dla przewoźników działających w kraju, przewoźników międzynarodowych jak również dla spedycji.

Dlaczego faktoring jest tak popularny w branży transportowej? Powodów jest kilka. Począwszy od natychmiastowego otrzymania środków wynikających z wystawionej, długoterminowej faktury, przez zwiększanie swojej konkurencyjności względem innych firm.  Dzięki temu, że firma nie musi już czekać na swoje wynagrodzenie, ma możliwość regulowania w terminie własnych zobowiązań jak leasing, paliwo czy wypłaty dla pracowników. Takie rozwiązanie rozwiązuje problem braku płynności finansowej, z którym borykają się firmy transportowe.

Firmy korzystające z faktoringu, mogą również zwiększyć swoją konkurencyjność, oferując dłuższe terminy płatności. Niestety, klienci się przyzwyczaili do długich terminów i często determinują właśnie tym wybór przewoźnika. Często bywa tak, że klienci są chętni zapłacić więcej, wiedząc że termin płatności może być wydłużony np. do 120 dni. Podczas korzystania z faktoringu – dla firmy transportowej nie będzie to większym problemem – pieniądze i tak otrzymają od razu po wystawieniu faktury.

Trzeba pamiętać, że faktoring jest usługą elastyczną, dopasowaną do konkretnych potrzeb danej firmy i pozwala na przeniesienie ryzyka, wynikającego z ewentualnej niewypłacalności kontrahenta na firmę faktoringową. O tym jak przenieść ryzyko przeczytaj na http://faktoring.biz/faktoring/gdzie-warto-ubezpieczyc-naleznosci/

Dzięki swojej elastyczności i kosztom niewspółmiernym do ryzyka braku płynności finansowej – faktoring jest coraz popularniejszy w branży transportowej. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej i podliczyć koszty związane z faktoringiem – odwiedź stronę http://www.faktoring.biz .


Źródło: Artykuł partnerski

Czytaj Dalej
1 Comment

1 Comment

  1. tomaszz33

    4 lipca 2018 at 15:21

    Bardzo dobry i merytoryczny wpis.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Firma

Zasady prowadzenia księgi przychodów i rozchodów

Opublikowano

on

ksiega przychodow i rozchodow

Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych lub w formie stawki liniowej, zobowiązani są do prowadzenia księgi przychodów i rozchodów. Na jej podstawie wyliczana jest bowiem podstawa opodatkowania oraz obowiązująca właściciela działalności stawka oprocentowania. Warto jednak wiedzieć, jakie są zasady prowadzenia KPiR, a także co powinno się w niej znajdować. Odpowiedzi na te zagadnienia przedstawiamy w artykule! (więcej…)

Czytaj Dalej

Firma

Procedury bhp – dlaczego należy ich przestrzegać?

Opublikowano

on

bezpieczenstwo i higiena pracy

Procedury bhp są bardzo ważne z wielu różnorodnych względów. Dzięki nim można przede wszystkim zyskać wiele korzyści, które wpływają na wydajność pracy. Dlaczego należy ich przestrzegać? Fachowcy informują. (więcej…)

Czytaj Dalej

Firma

Faktoring a biała lista podatników VAT

Opublikowano

on

W 2019 roku została wprowadzona biała lista podatników VAT. Jej celem jest ułatwienie weryfikacji kontrahentów pod względem aktualności ich danych. Jednak przedsiębiorstwa, które chciałaby korzystać z faktoringu, często mają w związku z nią wiele wątpliwości. Czym dokładnie jest biała lista podatników VAT i jak wpływa na faktoring? Podpowiadamy.

Czym jest biała lista podatków VAT?

Biała lista podatników VAT została wprowadzona 1 września 2019 roku. Jest to wykaz, który dostępny jest na stronie internetowej Ministerstwa Finansów, a także CIDG. Jej celem jest uszczelnienie systemu podatkowego VAT, a także zlikwidowanie oszustw podatkowych. Każda firma przed dokonaniem jakiejkolwiek płatności zobowiązana jest do sprawdzenia, czy jej kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT.

Na liście tej można znaleźć numer rachunku firmowego podatnika, a także inne dane dotyczące przedsiębiorstwa, takie jak nazwa firmy, NIP, REGON, KRS, adres siedziby, dane wspólników i osób wchodzących w skład zarządu spółki, daty rejestracji, wykreślenia i przywrócenia do rejestru i wiele innych. Zgodnie z ustawą przedsiębiorstwo jest zobowiązane do uiszczenia płatności wyłącznie na rachunek kontrahenta, który widnieje w tym rejestrze.

Faktoring a biała lista

Faktoring a biała lista – wiele osób zadaje sobie pytanie, co trzeba w tej kwestii wiedzieć. W przypadku faktoringu jawnego i odwrotnego biała lista podatników VAT nie wpłynęła w znaczący sposób na realizację tej usługi. Jednak przedsiębiorcy zobowiązani są do weryfikacji rachunków, na które przelewają środki. W przypadku stałej współpracy z danym kontrahentem nie można umieścić jego numeru w systemie księgowym, tylko przed każdym dokonaniem płatności, należy go ponownie zweryfikować.

W przypadku faktoringu jawnego firma przelewa środki finansowe na rachunek kontrahenta, który widnieje na białej liście podatników. Klient przedsiębiorstwa faktoringowego nie musi jednak sprawdzać jego numeru, ponieważ dokonuje on zapłaty na rachunek firmy faktoringowej i to ona musi zweryfikować na białej liście numer, na który zostaną przelane środki.

Istotne zmiany zaszły natomiast w przypadku faktoringu cichego. Jego istota polega na tym, że płatnik nie jest informowany o tym, że płatności są objęte faktoringiem. Po wprowadzeniu białej listy udzielenie faktoringu niejawnego na podstawie rachunku cesyjnego nie jest już możliwe. Z tego powodu funkcjonuje ono na innych zasadach. Między firmą faktoringową, a faktorantem zachodzą więc ustalenia zgodnie z którymi zobowiązuje się on do spłaty zobowiązania na numer rachunku faktora, zaraz po otrzymaniu płatności od swojego kontrahenta.

Czytaj Dalej

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.