Kilkanaście godzin dziennie, które są spędzone w pracy, prowadzi do zmęczenia organizmu. Dodatkowo, długotrwała ekspozycja na stres powoduje wypalenie zawodowe oraz spadek wydajności pracownika. Napięte terminy, przepełniony grafik i gonitwa dnia codziennego prowadzą do wzrostu napięcia – zarówno fizycznego jak i psychicznego oraz braku motywacji do pracy oraz niechęci do działania. Doskonałym rozwiązaniem jest spędzanie aktywnie czasu po powrocie do domu. Sport pozwala się zrelaksować, poprawić samopoczucie i zmotywować do dalszych działań. Jaką aktywność fizyczną warto wybierać? Jakie zalety daje regularne uprawianie sportu?
Jak sport wpływa na zestresowany organizm i wydajność pracownika?
Wysiłek fizyczny jest prostym i nie wymagającym wielkich nadkładów finansowych sposobem na zniwelowanie uczucia stresu, zwiększenia wydajności organizmu oraz pracy mózgu. Oprócz pozytywnego wpływu ćwiczeń na zdrowie, równie ważny jest jego wpływ na psychikę. Dobry trening lub ulubiona aktywność pozwalają odreagować po ciężkim dniu w pracy, doskonale się dotlenić i pobudzić układy organizmu do wzmożonej pracy.
Jakie warunki musi spełnić aktywność, aby rzeczywiście wpłynęła pozytywnie na produktywność i komfort psychiczny pracownika?
- powinna trwać nie krócej niż 30 minut,
- być energiczna, niekoniecznie intensywna,
- sprawiać satysfakcję, ale też należy zwiększać poziom jej trudności,
- nie wiązać się z jakąkolwiek formą rywalizacji.
Pozytywne działanie sportu sprawia, że stres znika lub obniża się jego poziom, a złą energię i niechęć zastępuje motywacja i dodatkowy kopniak do działania. Ćwiczenia poprawiają nastrój i powodują zahamowanie wydzielania dwóch głównych hormonów, które są odpowiedzialne za stres, czyli:
- adrenalinę – powoduje przyśpieszone bicie serca, zwiększone ciśnienie i wprowadza organizm w stan napięcia,
- kortyzol – jest głównym powodem odczuwania stresu. Jego obecność powoduje, że ciało jest cały czas gotowe na przyjmowanie ataku i ucieczki – podobne uczucie, jak w przypadku nadchodzącego zagrożenia.
Ulubiona aktywność fizyczna sprawia, że skutki działania hormonów zmniejszają się, a w ich miejsce zaczynają produkować się hormony szczęścia. Poziom napięcia spada, mięśnie się rozluźniają, a motywacja do działania wzrasta. Dlaczego tak się dzieje?
- obniża się poziom kortyzolu i adrenaliny,
- rozpoczyna się wydzielanie hormonów szczęścia, czyli endorfin,
- tkanki i mięśnie zostają lepiej dotlenione, co wpływa na obniżenie ich napięcia,
- poprawia się praca układów ciała,
- zwiększa się zdolność do zapamiętywania,
- po ukończonym wysiłku pojawia się satysfakcja, co podnosi samoocenę,
- negatywne emocje zostają skutecznie rozładowane.
Aktywność fizyczna na poprawę nastroju i obniżenie poziomy stresu – jaką wybrać?
Bieganie, joga, aerobik, jazda na rowerze – każda osoba ma do wyboru aktywność fizyczną, która będzie dopasowana do osobistych preferencji. Jednym z rodzajów sportu, który holistycznie wpływa na ciało jest jazda na wrotkach. Wrotki to doskonałe akcesorium, które zapewni ciekawa aktywność fizyczną, jako sposób na zniwelowanie stresu i jego skutków. Jazda na nich jest nieco łatwiejsza niż na rolkach, poprzez instalacji dwóch rzędów kółek, co zapewnia stabilność podczas jazdy oraz stania w miejscu. Ich wykorzystanie pozwoli na pobudzenie do pracy całego organizmu i wszystkich mięśni, co pozytywnie wpłynie na kondycję psychiczną oraz sylwetkę.
Warto wybierać dobrej jakości modele, na przykład dostępne w sklepie Decathlon. Sklep w swojej ofercie posiada modele dla dzieci i dorosłych, które charakteryzują się wysoką jakością wykonania oraz trwałymi materiałami, które zostały użyte do ich produkcji.
Jazda na wrotkach poprawia kondycję i pomaga spalać tkankę tłuszczową bez obciążania stawów. Dodatkowo, zmniejsza napięcie w mięśniach, dotlenia organizm i niweluje skutki działania stresu.
Odpowiednio dobrana aktywność fizyczna pozwala doskonale odstresować się po pracy i poprawić zdrowie psychiczne. Warto ją uprawiać, gdyż długotrwała ekspozycja na stres nie tylko wpływa na psychikę, ale prowadzi do rozwoju chorób cywilizacyjnych.