Connect with us

Porady

Jak odstresować się po pracy? – korzystny wpływ sportu na organizm i wydajność w pracy. Propozycja aktywności dla każdego!

Opublikowano

on

relaks po pracy

Kilkanaście godzin dziennie, które są spędzone w pracy, prowadzi do zmęczenia organizmu. Dodatkowo, długotrwała ekspozycja na stres powoduje wypalenie zawodowe oraz spadek wydajności pracownika. Napięte terminy, przepełniony grafik i gonitwa dnia codziennego prowadzą do wzrostu napięcia – zarówno fizycznego jak i psychicznego oraz braku motywacji do pracy oraz niechęci do działania. Doskonałym rozwiązaniem jest spędzanie aktywnie czasu po powrocie do domu. Sport pozwala się zrelaksować, poprawić samopoczucie i zmotywować do dalszych działań. Jaką aktywność fizyczną warto wybierać? Jakie zalety daje regularne uprawianie sportu?

Jak sport wpływa na zestresowany organizm i wydajność pracownika?

Wysiłek fizyczny jest prostym i nie wymagającym wielkich nadkładów finansowych sposobem na zniwelowanie uczucia stresu, zwiększenia wydajności organizmu oraz pracy mózgu. Oprócz pozytywnego wpływu ćwiczeń na zdrowie, równie ważny jest jego wpływ na psychikę. Dobry trening lub ulubiona aktywność pozwalają odreagować po ciężkim dniu w pracy, doskonale się dotlenić i pobudzić układy organizmu do wzmożonej pracy.

Jakie warunki musi spełnić aktywność, aby rzeczywiście wpłynęła pozytywnie na produktywność i komfort psychiczny pracownika?

 • powinna trwać nie krócej niż 30 minut,
 • być energiczna, niekoniecznie intensywna,
 • sprawiać satysfakcję, ale też należy zwiększać poziom jej trudności,
 • nie wiązać się z jakąkolwiek formą rywalizacji.

Pozytywne działanie sportu sprawia, że stres znika lub obniża się jego poziom, a złą energię i niechęć zastępuje motywacja i dodatkowy kopniak do działania. Ćwiczenia poprawiają nastrój i powodują zahamowanie wydzielania dwóch głównych hormonów, które są odpowiedzialne za stres, czyli:

 • adrenalinę – powoduje przyśpieszone bicie serca, zwiększone ciśnienie i wprowadza organizm w stan napięcia,
 • kortyzol – jest głównym powodem odczuwania stresu. Jego obecność powoduje, że ciało jest cały czas gotowe na przyjmowanie ataku i ucieczki – podobne uczucie, jak w przypadku nadchodzącego zagrożenia.

Ulubiona aktywność fizyczna sprawia, że skutki działania hormonów zmniejszają się, a w ich miejsce zaczynają produkować się hormony szczęścia. Poziom napięcia spada, mięśnie się rozluźniają, a motywacja do działania wzrasta. Dlaczego tak się dzieje?

 • obniża się poziom kortyzolu i adrenaliny,
 • rozpoczyna się wydzielanie hormonów szczęścia, czyli endorfin,
 • tkanki i mięśnie zostają lepiej dotlenione, co wpływa na obniżenie ich napięcia,
 • poprawia się praca układów ciała,
 • zwiększa się zdolność do zapamiętywania,
 • po ukończonym wysiłku pojawia się satysfakcja, co podnosi samoocenę,
 • negatywne emocje zostają skutecznie rozładowane.

Aktywność fizyczna na poprawę nastroju i obniżenie poziomy stresu – jaką wybrać?

Bieganie, joga, aerobik, jazda na rowerze – każda osoba ma do wyboru aktywność fizyczną, która będzie dopasowana do osobistych preferencji. Jednym z rodzajów sportu, który holistycznie wpływa na ciało jest jazda na wrotkach. Wrotki to doskonałe akcesorium, które zapewni ciekawa aktywność fizyczną, jako sposób na zniwelowanie stresu i jego skutków. Jazda na nich jest nieco łatwiejsza niż na rolkach, poprzez instalacji dwóch rzędów kółek, co zapewnia stabilność podczas jazdy oraz stania w miejscu. Ich wykorzystanie pozwoli na pobudzenie do pracy całego organizmu i wszystkich mięśni, co pozytywnie wpłynie na kondycję psychiczną oraz sylwetkę.

Warto wybierać dobrej jakości modele, na przykład dostępne w sklepie Decathlon. Sklep w swojej ofercie posiada modele dla dzieci i dorosłych, które charakteryzują się wysoką jakością wykonania oraz trwałymi materiałami, które zostały użyte do ich produkcji.

Jazda na wrotkach poprawia kondycję i pomaga spalać tkankę tłuszczową bez obciążania stawów. Dodatkowo, zmniejsza napięcie w mięśniach, dotlenia organizm i niweluje skutki działania stresu.

Odpowiednio dobrana aktywność fizyczna pozwala doskonale odstresować się po pracy i poprawić zdrowie psychiczne. Warto ją uprawiać, gdyż długotrwała ekspozycja na stres nie tylko wpływa na psychikę, ale prowadzi do rozwoju chorób cywilizacyjnych.

Czytaj Dalej
Wciśnij aby skomentować

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Porady

Kredyt hipoteczny – jakie warunki należy spełnić?

Opublikowano

on

hipoteka

Kredyt hipoteczny to rozwiązanie pozwalające na zakup nieruchomości przy jednoczesnym wsparciu banku. Z uwagi na wartość inwestycji, ten rodzaj finansowania nie jest jednak łatwy w uzyskaniu. Należy przejść przez szereg formalności, które mają za zadanie weryfikację naszych danych i zdolności kredytowej. Jakie warunki trzeba zatem spełnić? Podpowiadamy. (więcej…)

Czytaj Dalej

Porady

Jak wygląda poprawnie zamontowana instalacja fotowoltaiczna?

Opublikowano

on

fotowoltaika

Panele fotowoltaiczne są inwestycją, dzięki której właściciele domów płacą niższe rachunki za zużycie energii elektrycznej. Oczywiście tylko poprawny montaż fotowoltaiki pozwoli jej pracować z pełną wydajnością. A po czym poznać, że instalacja jest właściwie zamontowana? I na co zwrócić uwagę podczas jej instalowania? (więcej…)

Czytaj Dalej

Porady

Ubezpieczenie OC graniczne – kiedy jest potrzebne?

Opublikowano

on

Podróżowanie samochodem po świecie jest dużo łatwiejsze niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Mimo otwartych granic, należy pamiętać o dopełnieniu wielu formalności związanych z ubezpieczeniem pojazdu. Sprawdź, na czym polega polisa OC graniczna i dowiedz się, kiedy jest niezbędna.

To, że ubezpieczenie OC jest ważne w Polsce wcale nie oznacza jego ważności w innych krajach. O ile jednak w przypadku podróżowania do państw należących do Unii Europejskiej będzie wystarczające, o tyle w pozostałych krajach koniecznością jest dysponowanie innymi dokumentami. Mowa o Zielonej Karcie, którą stanowi międzynarodowe potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia komunikacyjnego.

Ubezpieczenie OC graniczne – co to?

Graniczne ubezpieczenie OC jest tymczasową polisą komunikacyjną, która pozwala na poruszanie się po innych krajach. Stanowi polski odpowiednik OC, w ramach którego to ubezpieczyciel ponosi finansową odpowiedzialność za szkodę spowodowaną przez kierowcę.

Takie ubezpieczenie jest potrzebne w przypadku podróżowania samochodem do krajów:

 • niebędących członkami Unii Europejskiej lub nienależących do strefy Zielonej Karty,
 • niebędących członkami Unii Europejskiej, ale należących do strefy Zielonej Karty, jednak podróżujący nie uzyskał takiego dokument przed podróżą.

Warto przy tym podkreślić, że ubezpieczenie graniczne potrzebne jest także cudzoziemcom spoza Unii Europejskiej, którzy nie dysponują Zieloną Kartą, a chcą wjechać do Polski.

Szczegółowe informacje w tym zakresie znaleźć można w artykule pod adresem: https://rankomat.pl/samochod/oc-graniczne.

Ubezpieczenie graniczne OC a Zielona Karta

Ubezpieczenie graniczne i Zielona Karta to polisy o podobnym działaniu – pozwalają na poruszanie się samochodem za granicą. O ile jednak Zielona Karta najczęściej wydawana jest bezpłatnie przez ubezpieczyciela (trzeba o nią zawnioskować z wyprzedzeniem), o tyle za ubezpieczenie OC graniczne trzeba zapłacić.

W jakich krajach potrzebne jest OC graniczne?

Ubezpieczenie OC graniczne jest obowiązkowe w krajach nienależących do Unii Europejskiej oraz systemu Zielonej Karty. Do takich państw zalicza się m.in. Kosowo.

OC graniczne jest również potrzebne w krajach ze strefy Zielonej Karty – ale tylko wtedy, gdy nie dysponujesz takim dokumentem. Wśród takich państw wymienić można m.in. Albania, Białoruś, Iran, Izrael, Macedonia, Tunezja, Ukraina.

Pamiętaj! Ubezpieczenie OC graniczne obowiązuje wyłącznie w okresie przebywania poza granicami kraju.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC graniczne?

Ubezpieczenie graniczne OC dostępne jest w dwóch wariantach: na 15 dni oraz na 30 dni. Koszt polisy uzależniony jest od:

 • kraju, do którego zamierzasz wjechać,
 • czasu trwania ochrony ubezpieczeniowej.

Ubezpieczenie graniczne kosztuje:

 • w Albanii – 49 euro (15 dni) lub 65 euro (30 dni),
 • w Kosowie – 30 euro (30 dni) lub 41 euro (30 dni),
 • w Mołdawii – 4,5 euro (15 dni) lub 7 euro (30 dni),
 • w Turcji – 42 euro (15 dni) lub 44 euro (30 dni)
 • w Ukrainie – 9,2 euro (15 dni) lub 12 euro (30 dni).

Jak wynika z powyższego, znacznie bardziej opłacalnym wariantem jest OC graniczne na 30 dni. Jeśli więc podejrzewasz, że twoja wizyta może się przedłużyć, warto wykupić polisę na dłuższy okres.

 

Czytaj Dalej
Reklama

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.