Connect with us

Firma

Jak sfinansować działalność firmy?

Opublikowano

on

Jak sfinansować działalność firmy?

W 2017 roku w Polsce było ponad 24 tys. osób, których dochody przekraczały milion złotych. Z roku na rok ta liczba jest większa. Kto wie, może wkrótce również Ty znajdziesz się w tym wąskim gronie. Niemożliwe? Nic z tych rzeczy. Okazuje się, że każdy z nas przynajmniej raz w swoim życiu wpada na pomysł, który uczyniłby go milionerem. Problemem jest jednak jego realizacja.

W pierwszej chwili nie bierzemy nawet pod uwagę tego, że inicjatywa ma rację bytu. Nie da się bowiem z góry przewidzieć czy dany produkt lub usługa znajdzie uznanie w oczach konsumentów. Większość odpuszcza, a pomysł, który mógłby zapewnić nam dostanie życie ląduje na półce z rupieciami. Oczywiście jest również druga grupa osób. Grupa, która wierzy w powodzenie swojego projektu i nie boi się go zrealizować. Nawet najlepszy pomysł wymaga jednak odpowiedniego zaplecza finansowego. Inwestujemy więc wszystkie swoje oszczędności, wierząc, że działalność wkrótce zacznie przynosić zyski. Niestety nie zawsze tak jest. Firma w początkowym stadium generuje przede wszystkim koszty. Zakup niezbędnego sprzętu, czynsz za lokal, wypłaty dla pracowników, działania marketingowe, które mają wypromować produkt. Rozkręcanie działalności bez odpowiednich środków może okazać się bardzo ciężkie. Nic więc dziwnego, że większość upadłości następuje w pierwszym roku funkcjonowania firm. Przedsiębiorcy mają jednak sporo możliwości, by pozyskać kapitał na rozruch swojego interesu.

Aniołowie Biznesu

Apple, Skype, Google – każdy z tych gigantów zawdzięcza swój sukces zewnętrznym inwestorom wspierającym raczkujące firmy. Aniołowie Biznesu – bo o nich mowa – nie są nowym zjawiskiem. Dość powiedzieć, że to właśnie kapitał jednego z nich pomógł Bellowi rozwinąć telegram, co finalnie przyczyniło się do wynalezienia telefonu. Misja tych inwestorów przez dziesięciolecia nie uległa zmianie. W przeciwieństwie do początkujących biznesmenów dysponują oni odpowiednim kapitałem – tak finansowym, jak i know-how czy bazą kontaktów. Wszystkie te aspekty mogą wznieść markę na wyższy poziom. W niektórych przypadkach trudności firmy wynikają z braku pieniędzy, dla innych hamulcem jest brak odpowiedniej wiedzy. Opieka Anioła Biznesu, która zazwyczaj trwa 5-6 lat może otworzyć wiele drzwi. Takie wsparcie nie jest jednak bezinteresowne. Jego zysk pojawia się w momencie odsprzedaży udziałów w firmie, gdy jest ona już uznaną marką na rynku. Anioł Biznesu oczekuje zwrotu z inwestycji na poziomie 30 proc. Rozwój przedsiębiorstwa leży więc w jego gestii – gdy rośnie marka, rośnie jego portfel.

Środki z Unii Europejskiej

Fundusze na rozwój firmy można także pozyskać z programów Wspólnoty Europejskiej. W budżecie przyjętym na lata 2014-2020 przedsiębiorcy, obok samorządów, są największymi beneficjentami środków. Kryteria wsparcia różnią się w zależności od projektu. Część z nich adresowana jest do podmiotów z sektora MŚP, inne z kolei uwzględniają tylko firmy pochodzące z danego regionu. Najlepszym przykładem jest tu program „Polska Wschodnia” obejmujący 5 województw: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie i podkarpackie. Unijne wsparcie jest bezzwrotne, ale musi być wydatkowane zgodnie z przyjętymi założeniami danego projektu. Wysokość dotacji zależy od programu, ale kwoty robią wrażenie. Jedna firma w ramach klastrów międzynarodowych może pozyskać nawet 10 mln złotych, a w ramach całego programu do rozdysponowania jest aż 45 mld złotych. Wnioskując o dotacje musimy uzbroić się jednak w cierpliwość. Proces rozpatrywania dokumentów jest czasochłonny. Już na etapie oceniania konieczne może się okazać wprowadzenie korekt lub uzupełnienie brakujących papierów. Formalności jest sporo, ale pamiętajmy, że mówimy o wsparciu liczonym w milionach.

Pieniądze na już

Wsparcie z Unii Europejskiej czy przewodnictwo Anioła Biznesu to gwarancja ogromnych środków, które mogą w dużym stopniu przyczynić się do rozwoju firmy. Nie zawsze jednak jest tak, że przedsiębiorstwo do sprawnego funkcjonowania potrzebuje milionów. Zdarza się, że firmie brakuje kapitału na opłacenie bieżących zobowiązań, np. faktur za wykonaną usługę. Jak wynika z informacji BIK firmy nie wywiązują się z płatności w terminie, bo również ich kontrahenci mają z tym problem. Jedna nieuregulowana należność pociąga za sobą kolejne i staje się problemem wielu firm. Zamiast rozwoju pojawia się groźba niewypłacalności, a nawet bankructwa. Rozwiązaniem tego problemu może okazać się wsparcie instytucji pozabankowych, które w swojej ofercie posiadają pożyczki dla firm. Sam proces ich pozyskania jest bardzo szybki – wystarczy urządzenie mobilne z dostępem do Internetu. Wypełnienie wniosku zajmuje kilka minut, podobnie jak jego rozpatrzenie. W efekcie, pieniądze na rachunku przedsiębiorstwa mogą znaleźć już w ciągu 24 godzin. Tym, co odróżnia pożyczki od pomocy Aniołów Biznesu lub funduszy unijnych jest przeznaczenie środków. Oferta instytucji pozabankowych skierowana jest do firm, które chcą poprawić bieżącą płynność finansową. Wysokość kwoty nie pozwoli na zakup sprzętu wartego miliony złotych, ale umożliwi uregulowanie bieżących zobowiązań.

To tylko niewielki ułamek sposobów na pozyskanie kapitału na działalność firmy. Każdy z nich jest różny i warto o tym pamiętać rozważając współpracę z którymkolwiek z przytoczonych podmiotów.


Źródło: Artykuł partnerski 

Czytaj Dalej
Wciśnij aby skomentować

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Firma

Korzyści płynące z usług agencji pracy?

Opublikowano

on

Czym jest agencja pracy?

Jest to niepubliczna jednostka organizacyjna, która świadczy usługi w zakresie pośrednictwa pracy w kraju oraz za granicą. Wszystkie legalne agencje posiadają certyfikat marszałka województwa właściwego dla siedziby agencji, który jest potwierdzeniem wpisu do rejestru podmiotów prowadzących agencję zatrudnienia. Certyfikat wydaje się na okres 1 roku. Czy chcemy skorzystać z danej agencji pracy to nasza sprawa indywidualna. Jednak wiele firm w celu zmniejszenia kosztów korzysta z usług agencji pracy. Ma to wiele zalet np. takie jak zmniejszenie kosztów w temacie wypłat pracowników, bo firma nie musi zatrudniać dodatkowych osób do przeprowadza rekrutacji w celu zatrudnienia kogoś, dana działalność, firma, mając mniej pracy na głowie może być bardziej elastyczna i dostosować się do potrzeby każdego klienta nie zapominając przy tym o rodzinie i znajomych, dla których też znajdzie się czas. Szef firmy może dobrać taką agencję, która będzie się specjalizowała w dziedzinie, branży, do której zatrudniani są pracownicy dzięki temu będziemy mieć pewność, że zatrudnione osoby mają doświadczenie, oraz ukończone jakieś kursy, oraz szkolenia. Firma ma też ciągłość w zatrudnianiu pracowników oraz czas przeprowadzanej rekrutacji jest krótszy. 

Czym jest praca tymczasowa?

Zgodnie z artykułem 2 aktu prawnego praca tymczasowa definiowana jest jako wykonywanie na rzecz danego pracodawcy przez okres nie dłuższy niż we wskazanej ustawie zadań, które spełniają pewne kryteria:

  • Praca ma charakter sezonowy/okresowy/doraźny
  • Termin jej wykonania przez pracownika zatrudnionego przez pracodawcę nie byłby możliwy, albo nie należy do jego obowiązku. 

Praca tymczasowa, więc nie posiada wszystkich cech typowej pracy. Zatrudniającym jest tutaj agencja pracy tymczasowej. Umowa, która jest tutaj zawierana to często jest to umowa o pracę na czas określony lub umowa na zlecenie też na czas określony. Osoby młodociane do tego typu prac zatrudniani są na okres 3 miesięcy. Po tym czasie pracodawca może podziękować nam za wykonaną pracę lub przedłużyć naszą umowę na kolejne miesiące. 

To właśnie firmy takie jak między innymi agencja pracy z Wrocławia odpowiada za zatrudnianie pracowników do prac tymczasowych np. do firm, które potrzebują prac do rąk na magazynach, liniach na hali lub np. w małych sklepikach, drogeriach itp. Często tego typu praca jest to praca fizyczna, a nie umysłowa przy biurku komputerze. W momencie gdy jesteśmy zatrudnieni przez agencje pracy osoba zatrudniająca odpowiada za nasze wynagrodzenie więc staje się ona w momencie podpisania umowy naszym szefem. Jeśli jest to praca na magazynie czy na linii to mamy do czynienia w tym przypadku także z kierownikiem hali, który pracuje na danej zmianie.

 

 

Źródło: Artykuł partnerski

 

Czytaj Dalej

Firma

Cięcie strumieniem wody

Opublikowano

on

Jeżeli zastanawiasz się, w jaki sposób szybko i efektywnie ciąć metal, jak i inne tworzywa to powinna zainteresować Cię technologia wykorzystująca cięcie strumieniem wody. Technologia ta wykorzystuje sprężoną pod wysokim ciśnieniem wodę, która ukierunkowana na tworzywo za pomocą specjalnej dyszy z łatwością przecina niemal każdy dowolny materiał. Jest to możliwe między innymi dlatego, że podczas cięcia wodą, materiał poddawany obróbce nie nagrzewa się, co znacząco zwiększa zakres materiałów, które można obrabiać za pomocą strumienia wody.

(więcej…)

Czytaj Dalej

Firma

Przenosimy biznes do sieci – gotowy sklep pod klucz!

Opublikowano

on

Codziennie w samej Polsce powstaje od kilku do nawet kilkuset sklepów internetowych. Ich właścicielami są zarówno młodzi przedsiębiorcy, jak i doświadczeni wyjadacze. Skąd taka koniunktura? To bardzo proste, wiele osób zaczyna w końcu zdawać sobie sprawę z tego, że przeniesienie biznesu do sieci to już nie tylko wielka szansa, ale praktycznie obowiązek, którego prędzej czy później będziemy musieli dopełnić. Jak się do tego zabrać? Metod jest wiele, ale my poruszymy dwie najbardziej oczywiste – wykorzystanie darmowych szablonów i zakup gotowego sklepu pod klucz.

(więcej…)

Czytaj Dalej
Reklama

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.