Connect with us

Firma

Jak wybrać odpowiedni tryb tłumaczenia konferencyjnego?

Opublikowano

on

tlumaczenia konferencyji

Niejednokrotnie podczas konferencji, czy to odbywających na miejscu, czy w przestrzeni wirtualnej, spotykają się osoby z rozmaitych krajów, nie zawsze posługujące się wspólnym językiem. W związku z tym w wielu przypadkach potrzebna jest profesjonalna obsługa tłumaczeniowa. Dobre tłumaczenie może odegrać bardzo istotną rolę przy okazji tego typu spotkań, dlatego warto znać dostępne w tym zakresie możliwości, między innymi dotyczące wyboru odpowiedniego typu tłumaczenia.

Jakie istnieją tryby tłumaczeń konferencyjnych?

Podstawowy podział tłumaczeń obejmuje tłumaczenia pisemne (nazywane też przekładami) oraz ustne. Podczas wydarzeń i konferencji wykorzystywana jest oczywiście druga z wymienionych odmian, stąd też tego typu tłumaczenia nazywa się również konferencyjnymi. Mowa tutaj bowiem o tłumaczeniu w formie ustnej wypowiedzi osób dyskutujących czy też wygłaszających przemówienia lub wykłady podczas spotkania. Jeśli chodzi o tłumaczenia konferencyjne w Poznaniu, warto uważnie przyjrzeć się specyfice organizowanego wydarzenia i wziąć ją pod uwagę podczas podejmowania decyzji o wyborze rodzaju tłumaczenia. W obszarze tłumaczeń ustnych wyróżnia się podział na:

Oba tryby można zastosować zarówno podczas spotkań tradycyjnych, jak i w sytuacji tłumaczenia zdalnego (online). Pierwszy wariant obejmuje przekazywanie większych lub mniejszych fragmentów wypowiedzi po ich wygłoszeniu, a zatem zawsze występuje wówczas pewien odstęp pomiędzy wygłoszeniem oryginalnej treści i jej przetłumaczonej wersji. Może być wykonywane bez specjalnego sprzętu, a w przypadku wydarzeń odbywających się online — na praktycznie dowolnej platformie telekonferencyjnej. W trybie symultanicznym tłumaczenie jest wykonywane na bieżąco, w trakcie oryginalnej wypowiedzi. Jest to więc bardzo wymagająca i dynamiczna sytuacja, w której niezbędne są między innymi szybkie podejmowanie decyzji oraz doskonałe przygotowanie tłumacza, zarówno od strony merytorycznej, jak i technicznej. W takich okolicznościach potrzebny jest też odpowiedni sprzęt (kabiny, pulpity, odbiorniki), a w wersji zdalnej — platforma komunikacyjna obsługująca funkcje tłumaczenia symultanicznego.

Jak wybrać odpowiednie tłumaczenie na konferencję?

Ważne jest, aby wybór trybu tłumaczenia na planowane wydarzenie nie był przypadkowy. Jednym z istotnych zagadnień z perspektywy organizatora jest bez wątpienia budżet. Jeżeli chodzi o tłumaczenia konferencyjne w Poznaniu, cena takich usług zależy od wielu czynników, dlatego niezbędne jest zebranie wszystkich istotnych informacji, które pozwolą na przedstawienie konkretnej oferty. Jeśli na tym etapie organizator nie podjął jeszcze decyzji odnośnie do trybu tłumaczenia, sami tłumacze mogą pomóc w optymalnym wyborze na podstawie określonych kryteriów.

Na przykład podczas wykładów czy prezentacji wygłaszanych w jednym obcym języku, które nie trwają długo, a wymagają przede wszystkim dokładnego przekazania słuchaczom wszystkich szczegółów, atrakcyjną opcją może okazać się tłumaczenie konsekutywne. Choć wydłuża ono czas trwania wydarzenia (a więc jest niezbyt praktyczne, gdy program obejmuje wielogodzinne wystąpienia), to jest niekłopotliwe w organizacji, mało obciążające dla publiczności i nieco tańsze od symultanicznego.

Jeśli natomiast harmonogram wydarzenia jest wypełniony po brzegi, jego dynamika jest duża, a w dodatku biorą w nim udział osoby posługujące się wieloma różnymi językami, wtedy tłumaczenie symultaniczne jest na ogół optymalnym rozwiązaniem. Mimo nieco wyższego kosztu i dodatkowych wymogów technicznych umożliwia ono realizację tłumaczenia konferencyjnego w praktycznie dowolnej kombinacji języków.

Są to jednak tylko przykładowe czynniki, które warto wziąć pod uwagę w procesie decyzyjnym. Organizator konferencji powinien rzetelnie zastanowić się nad koncepcją imprezy oraz przeanalizować jej szczegóły wraz z tłumaczami — ci ostatni najlepiej doradzą, jak idealnie zorganizować wydarzenie z tłumaczeniem.

Jakie tłumaczenie wybrać?

Międzynarodowe konferencje i spotkania przybierają najróżniejsze formy i mogą dotyczyć wielu rozmaitych dziedzin. Dlatego właśnie osoby odpowiedzialne za planowanie tego rodzaju wydarzeń powinny znać dostępne możliwości w zakresie tłumaczeń. Choć wydarzenia z udziałem tłumaczy odbywają się często, fizycznie oraz w Internecie, bywają organizowane także przez osoby lub firmy niemające wielkiego doświadczenia w tym obszarze. Toteż jeśli wciąż masz jeszcze wątpliwości co do tego, jaki typ tłumaczenia konferencyjnego będzie dla Ciebie odpowiedni, po prostu skonsultuj się z osobami, które wiedzą na ten temat najwięcej — z samymi tłumaczami.

Czytaj Dalej
Wciśnij aby skomentować

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Firma

CRM – narzędzie, które ułatwia zarządzanie projektami w firmie

Opublikowano

on

co to crm

Wraz z rozwojem biznesu następuje wzrost liczby zadań do realizacji. Każdym projektem zajmuje się zespół osób pochodzących z tego samego lub z różnych działów firmy. Ich działania są kontrolowane przez kadrę menadżerską. Dla niej kluczowy jest szybki dostęp do informacji o postępie prac, których najlepszym źródłem jest aplikacja CRM. (więcej…)

Czytaj Dalej

Firma

Korzyści płynące z usług agencji pracy?

Opublikowano

on

Czym jest agencja pracy?

Jest to niepubliczna jednostka organizacyjna, która świadczy usługi w zakresie pośrednictwa pracy w kraju oraz za granicą. Wszystkie legalne agencje posiadają certyfikat marszałka województwa właściwego dla siedziby agencji, który jest potwierdzeniem wpisu do rejestru podmiotów prowadzących agencję zatrudnienia. Certyfikat wydaje się na okres 1 roku. Czy chcemy skorzystać z danej agencji pracy to nasza sprawa indywidualna. Jednak wiele firm w celu zmniejszenia kosztów korzysta z usług agencji pracy. Ma to wiele zalet np. takie jak zmniejszenie kosztów w temacie wypłat pracowników, bo firma nie musi zatrudniać dodatkowych osób do przeprowadza rekrutacji w celu zatrudnienia kogoś, dana działalność, firma, mając mniej pracy na głowie może być bardziej elastyczna i dostosować się do potrzeby każdego klienta nie zapominając przy tym o rodzinie i znajomych, dla których też znajdzie się czas. Szef firmy może dobrać taką agencję, która będzie się specjalizowała w dziedzinie, branży, do której zatrudniani są pracownicy dzięki temu będziemy mieć pewność, że zatrudnione osoby mają doświadczenie, oraz ukończone jakieś kursy, oraz szkolenia. Firma ma też ciągłość w zatrudnianiu pracowników oraz czas przeprowadzanej rekrutacji jest krótszy. 

Czym jest praca tymczasowa?

Zgodnie z artykułem 2 aktu prawnego praca tymczasowa definiowana jest jako wykonywanie na rzecz danego pracodawcy przez okres nie dłuższy niż we wskazanej ustawie zadań, które spełniają pewne kryteria:

  • Praca ma charakter sezonowy/okresowy/doraźny
  • Termin jej wykonania przez pracownika zatrudnionego przez pracodawcę nie byłby możliwy, albo nie należy do jego obowiązku. 

Praca tymczasowa, więc nie posiada wszystkich cech typowej pracy. Zatrudniającym jest tutaj agencja pracy tymczasowej. Umowa, która jest tutaj zawierana to często jest to umowa o pracę na czas określony lub umowa na zlecenie też na czas określony. Osoby młodociane do tego typu prac zatrudniani są na okres 3 miesięcy. Po tym czasie pracodawca może podziękować nam za wykonaną pracę lub przedłużyć naszą umowę na kolejne miesiące. 

To właśnie firmy takie jak między innymi agencja pracy z Wrocławia odpowiada za zatrudnianie pracowników do prac tymczasowych np. do firm, które potrzebują prac do rąk na magazynach, liniach na hali lub np. w małych sklepikach, drogeriach itp. Często tego typu praca jest to praca fizyczna, a nie umysłowa przy biurku komputerze. W momencie gdy jesteśmy zatrudnieni przez agencje pracy osoba zatrudniająca odpowiada za nasze wynagrodzenie więc staje się ona w momencie podpisania umowy naszym szefem. Jeśli jest to praca na magazynie czy na linii to mamy do czynienia w tym przypadku także z kierownikiem hali, który pracuje na danej zmianie.

 

 

Źródło: Artykuł partnerski

 

Czytaj Dalej

Firma

Cięcie strumieniem wody

Opublikowano

on

Jeżeli zastanawiasz się, w jaki sposób szybko i efektywnie ciąć metal, jak i inne tworzywa to powinna zainteresować Cię technologia wykorzystująca cięcie strumieniem wody. Technologia ta wykorzystuje sprężoną pod wysokim ciśnieniem wodę, która ukierunkowana na tworzywo za pomocą specjalnej dyszy z łatwością przecina niemal każdy dowolny materiał. Jest to możliwe między innymi dlatego, że podczas cięcia wodą, materiał poddawany obróbce nie nagrzewa się, co znacząco zwiększa zakres materiałów, które można obrabiać za pomocą strumienia wody.

(więcej…)

Czytaj Dalej
Reklama

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.