Connect with us

Firma

Transport towarów – te pojęcia warto znać

Opublikowano

on

transport towarow

Transport to bez wątpienia jedna z najprężniej rozwijających się w naszym kraju gałęzi gospodarki. I to do tego stopnia, że wg wyników badań Eurostatu, które opublikowano w 2018 r. — Polska znajduje się na podium, jeżeli chodzi o transport na obszarze UE.

Proporcji tych nie zburzyła również epidemia COVID-19, choć należy przyznać, że stała się ona powodem wielu, korzystnych zmian. Jednak nie sposób zajmować się transportem, nie znając kilku podstawowych pojęć. Jakich? Przedstawiamy je w poniższym artykule!

Ładunek transportowy

Określany również jako cargo, jest to zbiór wszystkich dóbr materialnych, które podlegają odpłatnej translokacji w ramach łańcucha dostaw. Bez względu na rodzaj i specyfikę tego dobra, od momentu jego nadania, aż do jego odebrania określa się je jako ładunek.

Na podstawie swoich cech i własności fizycznych, biologicznych, czy chemicznych, podlega on dalszej klasyfikacji. Znaczenie ma tu również technologia przewozu, wymaganego zabezpieczenia oraz posiadanego opakowania lub jego braku.

Niezależnie od środka transportu, którym zostaną one przewiezione, najczęściej są one zabezpieczane w skrzyniach, kontenerach lub są przewożone na nadwoziach wymiennych. Ładunki można podzielić na: transport drobnicowy, całopojazdowy, paletowy oraz materiały ADR.

Transport drobnicowy

Kategoria ta obejmuje transportu materiałów o stosunkowo niedużych gabarytach. Ze względu na ich niewielkie wymiary można je przewozić jednym środkiem transportu.

Z tego też względu jest to bardzo ekonomiczne, wymaga jednak bardzo dobrej i starannie zaplanowanej logistyki. Pojazd, w którym przewozi się tzw. drobnicę, zostaje bowiem wypełniony ładunkami, które pochodzą od różnych nadawców i są adresowane do wielu osób.

Dostarczenie tego towaru zajmuje również znacznie więcej czasu. Przewożone w taki sposób dobra materialne można podzielić na ładunki, które posiadają opakowania (np. kartony) i te, które odbywają się przy użyciu palet.

Transport całopojazdowy

Określenie te dotyczy towarów, które przewożone są pojazdami typu TIR. Ich przewóz wymaga zarezerwowania całego pojazdu, którego powierzchnia ładowna to ciągnik siodłowy z naczepą typu firana, MEGA, plandeka, izoterma, chłodnia lub odkryta platforma.

W porównaniu do transportu drobnicowego, jest on znacznie łatwiejszy pod względem logistycznym oraz zajmuje mniej czasu. Wszystko ze względu na to, iż pojazdu nie trzeba wypełniać towarami nadanymi przez wiele osób jednocześnie. Z tego też względu zorganizowanie takiego transportu nie generuje aż tylu formalności.

Trasa przejazdu pojazdu nie musi także uwzględniać żadnych punktów pośrednich. W związku z tym minimalizowane są również wydatki związane np. z paliwem.

Transport paletowy

Służy przewożeniu towarów paletowych. Wymaga to jednak odpowiedniego przygotowania oraz zapewnienie przewożonym towarom optymalnego bezpieczeństwa.

Przesyłka ma dotrzeć we wskazane miejsce nie tylko na czas, ale również i w stanie nienaruszonym. Z tego też względu przygotowanie palety do wysyłki powierza się jej nadawcy. Firma realizująca przewóz odbiera paletę, na której towar został w odpowiedni sposób umieszczony.

Zgodnie z wymogami żaden z elementów ładunku nie może wystawać poza obręb palety. Taka forma transportu wymaga również odpowiedniego zabezpieczenia. Używana do jego przewozu paleta musi znajdować się w co najmniej dobrym stanie technicznym.

W przeciwnym wypadku, jeżeli dojdzie do uszkodzenia towaru, automatycznie będzie to dyskwalifikowało możliwość ubiegania się o ewentualne odszkodowanie. Każda paleta obowiązkowo także musi posiadać etykietę przewozową.

Transport ADR

Skrót ten w branży transportowej odnosi się do materiałów, które prawnie zostały uznane za ładunki niebezpieczne. Z tego też powodu w trakcie przekraczania granicy, wymagają one szczególnej kontroli służb celnych.

Ich przewóz może stanowić zagrożenie dla środowiska i życia ludzi, dlatego też jest on obwarowany szeregiem przepisów prawnych oraz bardzo restrykcyjnych ograniczeń. Świadczenie takich usług wymaga od firm transportowych oraz kierowców szczególnej uwagi, oraz dbałości o bezpieczeństwo.

Pracownicy firm, którzy mają z nimi do czynienia, muszą przejść specjalistyczne szkolenia, a następnie przystąpić do egzaminu, na mocy którego otrzymują oni odpowiednie uprawnienia.

Dlatego też dyskwalifikuje to m.in. firmy kurierskie, które nie posiadają zezwoleń na transport takich towarów. Są to m.in. materiały wybuchowe, trujące gazy, substancje łatwopalne, materiały zakaźne, substancje promieniotwórcze, środki żrące i wiele innych. Szukając profesjonalnej oferty w zakresie transportu towarów warto zainteresować się ofertą firmy M&W Spedition pod adresem http://www.mw-spedition.com/przewoz-transport-towarow/, która specjalizuje się w ciężarowym transporcie na terenie Polski oraz UE.

Czytaj Dalej
Wciśnij aby skomentować

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Firma

Jakie są kluczowe kryteria przy wyborze lokalu do prowadzenia działalności?

Opublikowano

on

szukanie lokalu pod dzialalnosc

W prowadzeniu działalności gospodarczej jednym z kluczowych elementów sukcesu jest odpowiedni wybór lokalizacji. Wybór odpowiedniego lokalu to decyzja, która może znacząco wpłynąć na rozwój firmy. Istnieje wiele czynników, które warto wziąć pod uwagę, aby zmaksymalizować szanse na osiągnięcie sukcesu w biznesie. W poniższym artykule przyjrzymy się kluczowym kryteriom, które warto rozważyć przy wyborze lokalu do prowadzenia działalności. (więcej…)

Czytaj Dalej

Firma

Jakich specjalistów zatrudnia biuro rachunkowe?

Opublikowano

on

zatrudnienie przez biuro rachunkowe

Biura rachunkowe są kluczowymi instytucjami w świecie biznesu, zapewniającymi kompleksową obsługę finansową dla różnych rodzajów firm. Współpracując z biurem rachunkowym, przedsiębiorcy mogą skoncentrować się na rozwoju swojej działalności, mając pewność, że aspekty finansowe są w najlepszych rękach. Jednak, aby biuro rachunkowe mogło świadczyć usługi na najwyższym poziomie, musi zatrudniać odpowiednich specjalistów. W tym artykule przyjrzymy się, jakich specjalistów zazwyczaj zatrudniają biura rachunkowe oraz jakie role pełnią w obszarze rachunkowości i finansów. (więcej…)

Czytaj Dalej

Firma

Księgowy — jakie są jego obowiązki w firmie?

Opublikowano

on

prowadzenie firmy

W obecnych czasach, księgowy to znacznie więcej niż tylko liczby na papierze. To kluczowa postać w funkcjonowaniu każdej firmy, dbająca o jej finanse i rachunkowość. Księgowy to profesjonalista, który ma na swoich barkach liczne obowiązki, mające istotny wpływ na stabilność i rozwój przedsiębiorstwa. (więcej…)

Czytaj Dalej

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.