Connect with us

Firma

Transport towarów – te pojęcia warto znać

Opublikowano

on

transport towarow

Transport to bez wątpienia jedna z najprężniej rozwijających się w naszym kraju gałęzi gospodarki. I to do tego stopnia, że wg wyników badań Eurostatu, które opublikowano w 2018 r. — Polska znajduje się na podium, jeżeli chodzi o transport na obszarze UE.

Proporcji tych nie zburzyła również epidemia COVID-19, choć należy przyznać, że stała się ona powodem wielu, korzystnych zmian. Jednak nie sposób zajmować się transportem, nie znając kilku podstawowych pojęć. Jakich? Przedstawiamy je w poniższym artykule!

Ładunek transportowy

Określany również jako cargo, jest to zbiór wszystkich dóbr materialnych, które podlegają odpłatnej translokacji w ramach łańcucha dostaw. Bez względu na rodzaj i specyfikę tego dobra, od momentu jego nadania, aż do jego odebrania określa się je jako ładunek.

Na podstawie swoich cech i własności fizycznych, biologicznych, czy chemicznych, podlega on dalszej klasyfikacji. Znaczenie ma tu również technologia przewozu, wymaganego zabezpieczenia oraz posiadanego opakowania lub jego braku.

Niezależnie od środka transportu, którym zostaną one przewiezione, najczęściej są one zabezpieczane w skrzyniach, kontenerach lub są przewożone na nadwoziach wymiennych. Ładunki można podzielić na: transport drobnicowy, całopojazdowy, paletowy oraz materiały ADR.

Transport drobnicowy

Kategoria ta obejmuje transportu materiałów o stosunkowo niedużych gabarytach. Ze względu na ich niewielkie wymiary można je przewozić jednym środkiem transportu.

Z tego też względu jest to bardzo ekonomiczne, wymaga jednak bardzo dobrej i starannie zaplanowanej logistyki. Pojazd, w którym przewozi się tzw. drobnicę, zostaje bowiem wypełniony ładunkami, które pochodzą od różnych nadawców i są adresowane do wielu osób.

Dostarczenie tego towaru zajmuje również znacznie więcej czasu. Przewożone w taki sposób dobra materialne można podzielić na ładunki, które posiadają opakowania (np. kartony) i te, które odbywają się przy użyciu palet.

Transport całopojazdowy

Określenie te dotyczy towarów, które przewożone są pojazdami typu TIR. Ich przewóz wymaga zarezerwowania całego pojazdu, którego powierzchnia ładowna to ciągnik siodłowy z naczepą typu firana, MEGA, plandeka, izoterma, chłodnia lub odkryta platforma.

W porównaniu do transportu drobnicowego, jest on znacznie łatwiejszy pod względem logistycznym oraz zajmuje mniej czasu. Wszystko ze względu na to, iż pojazdu nie trzeba wypełniać towarami nadanymi przez wiele osób jednocześnie. Z tego też względu zorganizowanie takiego transportu nie generuje aż tylu formalności.

Trasa przejazdu pojazdu nie musi także uwzględniać żadnych punktów pośrednich. W związku z tym minimalizowane są również wydatki związane np. z paliwem.

Transport paletowy

Służy przewożeniu towarów paletowych. Wymaga to jednak odpowiedniego przygotowania oraz zapewnienie przewożonym towarom optymalnego bezpieczeństwa.

Przesyłka ma dotrzeć we wskazane miejsce nie tylko na czas, ale również i w stanie nienaruszonym. Z tego też względu przygotowanie palety do wysyłki powierza się jej nadawcy. Firma realizująca przewóz odbiera paletę, na której towar został w odpowiedni sposób umieszczony.

Zgodnie z wymogami żaden z elementów ładunku nie może wystawać poza obręb palety. Taka forma transportu wymaga również odpowiedniego zabezpieczenia. Używana do jego przewozu paleta musi znajdować się w co najmniej dobrym stanie technicznym.

W przeciwnym wypadku, jeżeli dojdzie do uszkodzenia towaru, automatycznie będzie to dyskwalifikowało możliwość ubiegania się o ewentualne odszkodowanie. Każda paleta obowiązkowo także musi posiadać etykietę przewozową.

Transport ADR

Skrót ten w branży transportowej odnosi się do materiałów, które prawnie zostały uznane za ładunki niebezpieczne. Z tego też powodu w trakcie przekraczania granicy, wymagają one szczególnej kontroli służb celnych.

Ich przewóz może stanowić zagrożenie dla środowiska i życia ludzi, dlatego też jest on obwarowany szeregiem przepisów prawnych oraz bardzo restrykcyjnych ograniczeń. Świadczenie takich usług wymaga od firm transportowych oraz kierowców szczególnej uwagi, oraz dbałości o bezpieczeństwo.

Pracownicy firm, którzy mają z nimi do czynienia, muszą przejść specjalistyczne szkolenia, a następnie przystąpić do egzaminu, na mocy którego otrzymują oni odpowiednie uprawnienia.

Dlatego też dyskwalifikuje to m.in. firmy kurierskie, które nie posiadają zezwoleń na transport takich towarów. Są to m.in. materiały wybuchowe, trujące gazy, substancje łatwopalne, materiały zakaźne, substancje promieniotwórcze, środki żrące i wiele innych. Szukając profesjonalnej oferty w zakresie transportu towarów warto zainteresować się ofertą firmy M&W Spedition pod adresem http://www.mw-spedition.com/przewoz-transport-towarow/, która specjalizuje się w ciężarowym transporcie na terenie Polski oraz UE.

Czytaj Dalej
Wciśnij aby skomentować

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Firma

Jak wybrać odpowiedni tryb tłumaczenia konferencyjnego?

Opublikowano

on

tlumaczenia konferencyji

Niejednokrotnie podczas konferencji, czy to odbywających na miejscu, czy w przestrzeni wirtualnej, spotykają się osoby z rozmaitych krajów, nie zawsze posługujące się wspólnym językiem. W związku z tym w wielu przypadkach potrzebna jest profesjonalna obsługa tłumaczeniowa. Dobre tłumaczenie może odegrać bardzo istotną rolę przy okazji tego typu spotkań, dlatego warto znać dostępne w tym zakresie możliwości, między innymi dotyczące wyboru odpowiedniego typu tłumaczenia. (więcej…)

Czytaj Dalej

Firma

CRM – narzędzie, które ułatwia zarządzanie projektami w firmie

Opublikowano

on

co to crm

Wraz z rozwojem biznesu następuje wzrost liczby zadań do realizacji. Każdym projektem zajmuje się zespół osób pochodzących z tego samego lub z różnych działów firmy. Ich działania są kontrolowane przez kadrę menadżerską. Dla niej kluczowy jest szybki dostęp do informacji o postępie prac, których najlepszym źródłem jest aplikacja CRM. (więcej…)

Czytaj Dalej

Firma

Korzyści płynące z usług agencji pracy?

Opublikowano

on

Czym jest agencja pracy?

Jest to niepubliczna jednostka organizacyjna, która świadczy usługi w zakresie pośrednictwa pracy w kraju oraz za granicą. Wszystkie legalne agencje posiadają certyfikat marszałka województwa właściwego dla siedziby agencji, który jest potwierdzeniem wpisu do rejestru podmiotów prowadzących agencję zatrudnienia. Certyfikat wydaje się na okres 1 roku. Czy chcemy skorzystać z danej agencji pracy to nasza sprawa indywidualna. Jednak wiele firm w celu zmniejszenia kosztów korzysta z usług agencji pracy. Ma to wiele zalet np. takie jak zmniejszenie kosztów w temacie wypłat pracowników, bo firma nie musi zatrudniać dodatkowych osób do przeprowadza rekrutacji w celu zatrudnienia kogoś, dana działalność, firma, mając mniej pracy na głowie może być bardziej elastyczna i dostosować się do potrzeby każdego klienta nie zapominając przy tym o rodzinie i znajomych, dla których też znajdzie się czas. Szef firmy może dobrać taką agencję, która będzie się specjalizowała w dziedzinie, branży, do której zatrudniani są pracownicy dzięki temu będziemy mieć pewność, że zatrudnione osoby mają doświadczenie, oraz ukończone jakieś kursy, oraz szkolenia. Firma ma też ciągłość w zatrudnianiu pracowników oraz czas przeprowadzanej rekrutacji jest krótszy. 

Czym jest praca tymczasowa?

Zgodnie z artykułem 2 aktu prawnego praca tymczasowa definiowana jest jako wykonywanie na rzecz danego pracodawcy przez okres nie dłuższy niż we wskazanej ustawie zadań, które spełniają pewne kryteria:

  • Praca ma charakter sezonowy/okresowy/doraźny
  • Termin jej wykonania przez pracownika zatrudnionego przez pracodawcę nie byłby możliwy, albo nie należy do jego obowiązku. 

Praca tymczasowa, więc nie posiada wszystkich cech typowej pracy. Zatrudniającym jest tutaj agencja pracy tymczasowej. Umowa, która jest tutaj zawierana to często jest to umowa o pracę na czas określony lub umowa na zlecenie też na czas określony. Osoby młodociane do tego typu prac zatrudniani są na okres 3 miesięcy. Po tym czasie pracodawca może podziękować nam za wykonaną pracę lub przedłużyć naszą umowę na kolejne miesiące. 

To właśnie firmy takie jak między innymi agencja pracy z Wrocławia odpowiada za zatrudnianie pracowników do prac tymczasowych np. do firm, które potrzebują prac do rąk na magazynach, liniach na hali lub np. w małych sklepikach, drogeriach itp. Często tego typu praca jest to praca fizyczna, a nie umysłowa przy biurku komputerze. W momencie gdy jesteśmy zatrudnieni przez agencje pracy osoba zatrudniająca odpowiada za nasze wynagrodzenie więc staje się ona w momencie podpisania umowy naszym szefem. Jeśli jest to praca na magazynie czy na linii to mamy do czynienia w tym przypadku także z kierownikiem hali, który pracuje na danej zmianie.

 

 

Źródło: Artykuł partnerski

 

Czytaj Dalej
Reklama

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.