Connect with us

Firma

Transport towarów – te pojęcia warto znać

Opublikowano

on

transport towarow

Transport to bez wątpienia jedna z najprężniej rozwijających się w naszym kraju gałęzi gospodarki. I to do tego stopnia, że wg wyników badań Eurostatu, które opublikowano w 2018 r. — Polska znajduje się na podium, jeżeli chodzi o transport na obszarze UE.

Proporcji tych nie zburzyła również epidemia COVID-19, choć należy przyznać, że stała się ona powodem wielu, korzystnych zmian. Jednak nie sposób zajmować się transportem, nie znając kilku podstawowych pojęć. Jakich? Przedstawiamy je w poniższym artykule!

Ładunek transportowy

Określany również jako cargo, jest to zbiór wszystkich dóbr materialnych, które podlegają odpłatnej translokacji w ramach łańcucha dostaw. Bez względu na rodzaj i specyfikę tego dobra, od momentu jego nadania, aż do jego odebrania określa się je jako ładunek.

Na podstawie swoich cech i własności fizycznych, biologicznych, czy chemicznych, podlega on dalszej klasyfikacji. Znaczenie ma tu również technologia przewozu, wymaganego zabezpieczenia oraz posiadanego opakowania lub jego braku.

Niezależnie od środka transportu, którym zostaną one przewiezione, najczęściej są one zabezpieczane w skrzyniach, kontenerach lub są przewożone na nadwoziach wymiennych. Ładunki można podzielić na: transport drobnicowy, całopojazdowy, paletowy oraz materiały ADR.

Transport drobnicowy

Kategoria ta obejmuje transportu materiałów o stosunkowo niedużych gabarytach. Ze względu na ich niewielkie wymiary można je przewozić jednym środkiem transportu.

Z tego też względu jest to bardzo ekonomiczne, wymaga jednak bardzo dobrej i starannie zaplanowanej logistyki. Pojazd, w którym przewozi się tzw. drobnicę, zostaje bowiem wypełniony ładunkami, które pochodzą od różnych nadawców i są adresowane do wielu osób.

Dostarczenie tego towaru zajmuje również znacznie więcej czasu. Przewożone w taki sposób dobra materialne można podzielić na ładunki, które posiadają opakowania (np. kartony) i te, które odbywają się przy użyciu palet.

Transport całopojazdowy

Określenie te dotyczy towarów, które przewożone są pojazdami typu TIR. Ich przewóz wymaga zarezerwowania całego pojazdu, którego powierzchnia ładowna to ciągnik siodłowy z naczepą typu firana, MEGA, plandeka, izoterma, chłodnia lub odkryta platforma.

W porównaniu do transportu drobnicowego, jest on znacznie łatwiejszy pod względem logistycznym oraz zajmuje mniej czasu. Wszystko ze względu na to, iż pojazdu nie trzeba wypełniać towarami nadanymi przez wiele osób jednocześnie. Z tego też względu zorganizowanie takiego transportu nie generuje aż tylu formalności.

Trasa przejazdu pojazdu nie musi także uwzględniać żadnych punktów pośrednich. W związku z tym minimalizowane są również wydatki związane np. z paliwem.

Transport paletowy

Służy przewożeniu towarów paletowych. Wymaga to jednak odpowiedniego przygotowania oraz zapewnienie przewożonym towarom optymalnego bezpieczeństwa.

Przesyłka ma dotrzeć we wskazane miejsce nie tylko na czas, ale również i w stanie nienaruszonym. Z tego też względu przygotowanie palety do wysyłki powierza się jej nadawcy. Firma realizująca przewóz odbiera paletę, na której towar został w odpowiedni sposób umieszczony.

Zgodnie z wymogami żaden z elementów ładunku nie może wystawać poza obręb palety. Taka forma transportu wymaga również odpowiedniego zabezpieczenia. Używana do jego przewozu paleta musi znajdować się w co najmniej dobrym stanie technicznym.

W przeciwnym wypadku, jeżeli dojdzie do uszkodzenia towaru, automatycznie będzie to dyskwalifikowało możliwość ubiegania się o ewentualne odszkodowanie. Każda paleta obowiązkowo także musi posiadać etykietę przewozową.

Transport ADR

Skrót ten w branży transportowej odnosi się do materiałów, które prawnie zostały uznane za ładunki niebezpieczne. Z tego też powodu w trakcie przekraczania granicy, wymagają one szczególnej kontroli służb celnych.

Ich przewóz może stanowić zagrożenie dla środowiska i życia ludzi, dlatego też jest on obwarowany szeregiem przepisów prawnych oraz bardzo restrykcyjnych ograniczeń. Świadczenie takich usług wymaga od firm transportowych oraz kierowców szczególnej uwagi, oraz dbałości o bezpieczeństwo.

Pracownicy firm, którzy mają z nimi do czynienia, muszą przejść specjalistyczne szkolenia, a następnie przystąpić do egzaminu, na mocy którego otrzymują oni odpowiednie uprawnienia.

Dlatego też dyskwalifikuje to m.in. firmy kurierskie, które nie posiadają zezwoleń na transport takich towarów. Są to m.in. materiały wybuchowe, trujące gazy, substancje łatwopalne, materiały zakaźne, substancje promieniotwórcze, środki żrące i wiele innych. Szukając profesjonalnej oferty w zakresie transportu towarów warto zainteresować się ofertą firmy M&W Spedition pod adresem http://www.mw-spedition.com/przewoz-transport-towarow/, która specjalizuje się w ciężarowym transporcie na terenie Polski oraz UE.

Czytaj Dalej
Wciśnij aby skomentować

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Firma

Nadanie paczki: e-commerce i usługi indywidualne

Opublikowano

on

przesylki

przesylkiBranża e-commerce w ostatnich latach rozwija się bardzo szybko. Ogromny wpływ miała na to pandemia koronawirusa, która sprawiła, że konsumenci zaczęli zamawiać coraz więcej rzeczy online. Wśród aspektów, na które klienci zwracają uwagę, wybierając sklep internetowy, są m.in. oferowane metody dostawy. Dla konsumenta ważne jest, by paczka dotarła do niego przede szybko, a jej wysyłka nie kosztowała zbyt wiele. W artykule wyjaśniamy, jak zorganizować wysyłkę w sklepie internetowym. (więcej…)

Czytaj Dalej

Firma

Handel elektroniczny – jak zacząć?

Opublikowano

on

zamowienia

Dostępność globalnej sieci ułatwia i pozwala na działanie przedsiębiorstw różnej wielkości, wprowadzając ich działalność na zupełnie nowy poziom pracy z klientem. Handel elektroniczny stał się w pełni konkurencyjny dla sprzedaży stacjonarnej zarówno z perspektywy klienta, jak i przedsiębiorcy. Rozpoczęcie sprzedaży internetowej to całkiem prosty proces, który może okazać się problematyczny dopiero jakiś czas od startu, kiedy działalność trzeba utrzymać na rynku przy stosunkowo stabilnych przychodach, ciągłym rozwoju i poszerzającej się bazie klientów. (więcej…)

Czytaj Dalej

Firma

Jakie gadżety pomogą Ci zareklamować swoją działalność?

Opublikowano

on

Powerbank Glencore grawer logo na skórze

Reklama to jeden z najważniejszych obszarów naszej działalności gospodarczej. Bez pokazania światu swojej usługi lub produktu w atrakcyjny sposób, nie będziemy mieć szans na sprzedaż. Dzisiejsze technologie dają nam nieskończone możliwości, ale jednocześnie stwarzają wyzwanie. Właściwe korzystanie z reklamy jest niezwykle trudne, i często zniechęcamy się, nie widząc szybkich efektów. Każdy z nas planując wydatki musi wygospodarować właściwą ilość gotówki przeznaczoną na marketing. Co wybrać, by nasza reklama przynosiła skutek? Jakie nośniki reklamy lubią klienci, a co traktują jako niechciane czy nachalne? (więcej…)

Czytaj Dalej
Reklama

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.