Connect with us

Firma

Kapsułkowanie leków i suplementów diety – na czym polega?

Opublikowano

on

produkcja lekow

Kapsułkowanie leków czy suplementów to metoda często stosowana w farmaceutyce i w przemyśle spożywczym, która pozwala indywidualnie dobrać ilość substancji czynnych do potrzeb pacjenta. Substancje zawarte we wnętrzu takiej kapsułki nie tracą swoich właściwości oraz są odporne na działanie czynników zewnętrznych dzięki hermetyczności. Dlatego cieszą się niezwykłą popularnością wśród klientów, którzy coraz częściej sięgają po nie zamiast tradycyjnych tabletek? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Na czym polega kapsułkowanie?

W skrócie cały proces kapsułkowania polega na powlekaniu wypełnienia za pomocą otoczki. Składniki muszą być starannie odmierzone oraz trzeba wybrać odpowiedni rozmiar kapsułki, dopasowany do objętości wypełnienia, nie do jego wagi. Następnym krokiem jest umieszczenie kapsułki w kapsułkarce, by wypozycjonować bazę oraz delikatnie ją ubić. Na samym końcu jest ona szczelnie zamykana w otoczce i gotowa do sprzedaży. W przypadku gdy kapsułka produkowana jest w aptece, korzysta się także z wagi jubilerskiej i cylindrów. Jeśli są to duże produkcje, wtedy zazwyczaj korzysta się z narzędzi bardziej przemysłowych, by w krótszym czasie wykonać więcej pracy.

Jest to proces wymagający niezwykłej precyzji, dlatego potrzebny jest nowoczesny sprzęt oraz eksperci, ich wiedza i doświadczenie.

Z czego zbudowane są kapsułki?

Kapsułka składa się z wypełnienia, czyli substancji czynnej leku lub suplementu oraz otoczki. Są one produkowane z żelatyny wołowej, wieprzowej lub rybiej, jeśli są przeznaczona do połykania. W przypadku kapsułek do ssania, ich głównym składnikiem są specjalne mieszanki żelatynowe.

Zapotrzebowanie na kapsułki jest ogromne, dlatego na rynku można znaleźć wiele różnych opcji, które można indywidualnie dobrać w zależności od tego, czego akurat potrzebujemy. Można wybierać między różnymi kolorami, rozmiarami i kształtami, m.in.:

  • owalnymi,

  • podłużnymi,

  • okrągłymi,

  • tubowymi,

  • stożkowymi,

  • kształtami specjalnymi, np. w kształcie zwierzęcia, postaci z bajki.

Zalety kapsułkowania leków i suplementów

Można zaobserwować wzrost popularności kapsułek, które wypierają tradycyjne tabletki. Dlaczego się tak dzieje? Ponieważ:

  • substancje w nich zawarte nie posiadają nieprzyjemnego zapachu i smaku,

  • składniki są w nich idealnie dobrane do indywidualnych potrzeb pacjenta,

  • mogą być wypełnione wieloma substancjami, nawet takimi trudno rozpuszczalnymi w wodzie, pastami, zawiesinami. Można w ich wnętrzu zamknąć praktycznie wszystko,

  • posiadają wysoki poziom wchłaniania substancji czynnych do organizmu (w przypadku zwykłych tabletek trzeba poczekać, aż rozpuści się w układzie pokarmowym).

Kapsułki są regularnie ulepszane, by mogły z nich korzystać większe rzesze ludzi. Przykładem jest zastosowanie skrobi modyfikowanej to produkcji otoczki, by wegetarianie i weganie również mogli z nich korzystać.

Z niewątpliwych zalet kapsułek korzystają także inne gałęzie przemysłowe, np. branża spożywcza, rolnictwo (kapsułkowanie nawozów) czy branża kosmetyczna (żele kąpielowe, kapsułki do prania).

Podsumowanie

Kapsułkowanie leków zmieniło przemysł farmaceutyczny i powoli wypiera tradycyjne leki w formie płynnej czy tradycyjnych tabletek. Nikogo to nie dziwi, ponieważ lista zalet jest długa, a kapsułki cały czas są obiektem badań naukowców, którzy pragną je ulepszać. Chcą, by działały lepiej, szybciej, były bezpieczne (w szczególności dla dzieci) oraz łatwe do połknięcia.

Są również proste w przechowywaniu, ponieważ w przeciwieństwie do leków w formie płynnej zamkniętych w szklanych butelkach, nie wyleją się i nie zbiją, gdy przypadkowo je upuścimy.

Czytaj Dalej
Wciśnij aby skomentować

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Firma

Faktoring a biała lista podatników VAT

Opublikowano

on

W 2019 roku została wprowadzona biała lista podatników VAT. Jej celem jest ułatwienie weryfikacji kontrahentów pod względem aktualności ich danych. Jednak przedsiębiorstwa, które chciałaby korzystać z faktoringu, często mają w związku z nią wiele wątpliwości. Czym dokładnie jest biała lista podatników VAT i jak wpływa na faktoring? Podpowiadamy.

Czym jest biała lista podatków VAT?

Biała lista podatników VAT została wprowadzona 1 września 2019 roku. Jest to wykaz, który dostępny jest na stronie internetowej Ministerstwa Finansów, a także CIDG. Jej celem jest uszczelnienie systemu podatkowego VAT, a także zlikwidowanie oszustw podatkowych. Każda firma przed dokonaniem jakiejkolwiek płatności zobowiązana jest do sprawdzenia, czy jej kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT.

Na liście tej można znaleźć numer rachunku firmowego podatnika, a także inne dane dotyczące przedsiębiorstwa, takie jak nazwa firmy, NIP, REGON, KRS, adres siedziby, dane wspólników i osób wchodzących w skład zarządu spółki, daty rejestracji, wykreślenia i przywrócenia do rejestru i wiele innych. Zgodnie z ustawą przedsiębiorstwo jest zobowiązane do uiszczenia płatności wyłącznie na rachunek kontrahenta, który widnieje w tym rejestrze.

Faktoring a biała lista

Faktoring a biała lista – wiele osób zadaje sobie pytanie, co trzeba w tej kwestii wiedzieć. W przypadku faktoringu jawnego i odwrotnego biała lista podatników VAT nie wpłynęła w znaczący sposób na realizację tej usługi. Jednak przedsiębiorcy zobowiązani są do weryfikacji rachunków, na które przelewają środki. W przypadku stałej współpracy z danym kontrahentem nie można umieścić jego numeru w systemie księgowym, tylko przed każdym dokonaniem płatności, należy go ponownie zweryfikować.

W przypadku faktoringu jawnego firma przelewa środki finansowe na rachunek kontrahenta, który widnieje na białej liście podatników. Klient przedsiębiorstwa faktoringowego nie musi jednak sprawdzać jego numeru, ponieważ dokonuje on zapłaty na rachunek firmy faktoringowej i to ona musi zweryfikować na białej liście numer, na który zostaną przelane środki.

Istotne zmiany zaszły natomiast w przypadku faktoringu cichego. Jego istota polega na tym, że płatnik nie jest informowany o tym, że płatności są objęte faktoringiem. Po wprowadzeniu białej listy udzielenie faktoringu niejawnego na podstawie rachunku cesyjnego nie jest już możliwe. Z tego powodu funkcjonuje ono na innych zasadach. Między firmą faktoringową, a faktorantem zachodzą więc ustalenia zgodnie z którymi zobowiązuje się on do spłaty zobowiązania na numer rachunku faktora, zaraz po otrzymaniu płatności od swojego kontrahenta.

Czytaj Dalej

Firma

Nadanie paczki: e-commerce i usługi indywidualne

Opublikowano

on

przesylki

przesylkiBranża e-commerce w ostatnich latach rozwija się bardzo szybko. Ogromny wpływ miała na to pandemia koronawirusa, która sprawiła, że konsumenci zaczęli zamawiać coraz więcej rzeczy online. Wśród aspektów, na które klienci zwracają uwagę, wybierając sklep internetowy, są m.in. oferowane metody dostawy. Dla konsumenta ważne jest, by paczka dotarła do niego przede szybko, a jej wysyłka nie kosztowała zbyt wiele. W artykule wyjaśniamy, jak zorganizować wysyłkę w sklepie internetowym. (więcej…)

Czytaj Dalej

Firma

Handel elektroniczny – jak zacząć?

Opublikowano

on

zamowienia

Dostępność globalnej sieci ułatwia i pozwala na działanie przedsiębiorstw różnej wielkości, wprowadzając ich działalność na zupełnie nowy poziom pracy z klientem. Handel elektroniczny stał się w pełni konkurencyjny dla sprzedaży stacjonarnej zarówno z perspektywy klienta, jak i przedsiębiorcy. Rozpoczęcie sprzedaży internetowej to całkiem prosty proces, który może okazać się problematyczny dopiero jakiś czas od startu, kiedy działalność trzeba utrzymać na rynku przy stosunkowo stabilnych przychodach, ciągłym rozwoju i poszerzającej się bazie klientów. (więcej…)

Czytaj Dalej
Reklama

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.