Enea w WIG20 – elicie polskich spółek giełdowych

ghshs

Akcje Enea wejdą do najważniejszego indeksu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie – WIG20. Po raz pierwszy stanie się to jutro, 20 marca, kiedy dojdzie do rewizji portfeli szeregu giełdowych indeksów. Decyzja władz GPW potwierdza fakt, że Enea jest jednym z najważniejszych polskich przedsiębiorstw, które ma duży wpływ także na wydarzenia na warszawskim parkiecie.

Indeks WIG20, skupia dwadzieścia najlepszych, najbardziej płynnych spółek na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Jest głównym wskaźnikiem koniunktury, a także głównym indeksem oraz instrumentem bazowym dla kontraktów terminowych i opcji.

– Włączenie Enei do ścisłej elity spółek giełdowych to dla nas powód do wielkiej satysfakcji i potwierdzenie, że idziemy dobrą drogą. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu naszych Pracowników, w ostatnim czasie Grupa stała się nowoczesnym i efektywnym przedsiębiorstwem. Konsekwentnie zwiększamy jej wartość, co widać w liczbach. Na Giełdzie jesteśmy od prawie siedmiu lat, stale rośniemy w siłę i regularnie wykazujemy dobre wyniki finansowe. Nasza praca przynosi konkretne efekty i jest doceniana. W minionym roku 57 proc. analityków zalecało „kupuj”, a 38 proc. „trzymaj” akcje Enei. Decyzja o włączeniu do WIG20 dodatkowo potwierdza, że warto na nas stawiać – mówi Krzysztof Zamasz, prezes Enei.

W efekcie wejścia do WIG20 Enea spodziewa się m.in. dalszego zwiększenia płynności swoich akcji oraz poszerzenia bazy inwestorów o największe fundusze inwestycyjne, które skupiają się tylko na spółkach wchodzących w skład najważniejszego indeksu giełdy.

WIG20 jest obliczany od 1994 r. Jest indeksem typu cenowego, co oznacza, że przy ustalaniu jego wartości bierze się pod uwagę jedynie ceny zawartych w nim transakcji, a nie uwzględnia się dochodów z tytułu dywidend. W indeksie WIG20 nie może uczestniczyć więcej niż pięć spółek z jednego sektora giełdowego.

Tagi:,

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.