Ciągle rosnące koszty energii obudziły w ludziach potrzebę szukania oszczędności. Systemy energooszczędnych domów cieszą się dużym poparciem i coraz większa popularnością. Co więcej, decydując się na dom energooszczędny, mamy możliwość uzyskania dofinansowania jego budowy.
W pierwszej chwili, koszt budowy domu energooszczędnego może wydawać się zbyt wysoki. Inwestycja jest jednak na tyle opłacalna, że koszta zwrócą się już po kilku latach. Liczne zalety użytkowania tak ekologicznego obiektu skupiają się na komforcie, bezpieczeństwie i działaniu ekonomicznym.
Energooszczędność
Największą zaletą mieszkania w domu energooszczędnym jest niskie zużycie energii. Uzyskujemy to m.in. dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu pomieszczeń. Okna pokoi najczęściej użytkowanych zostają skierowane na stronę słoneczną, dzięki czemu nagrzewają się one bez konieczności włączania grzejnika. Zapotrzebowanie na energię spada nawet o 50%, dzięki czemu już po kilku latach, koszta związane z budową domu zwrócą się. Dodatkowo, dzięki mniejszemu zużyciu energii, dbamy o środowisko. Wiąże się to z redukcją emisji CO2.
Bezpieczeństwo
Liczne kampanie promujące system energooszczędnego domu i spory rozgłos wokół tej kwestii dają gwarancję solidnej konstrukcji budynku. Tego typu obiekty nie są jeszcze na tyle popularne, żeby na firmach wykonujących zlecenie, nie skupiała się spora uwaga. Budowlańcy nie mogą sobie pozwolić na jakiekolwiek niedociągnięcia przy takim ryzyku zepsucia renomy firmy. Bezpieczeństwo mieszkańców wiąże się również z tym, że nie będą musieli już martwić się rosnącymi cenami rachunków. Co więcej, domy energooszczędne mają wysoka wartość rynkową, jeśli zajdzie taka potrzeba, sprzedaż domu przyniesie ogromny zysk.
6 Dzielnica
Dom energooszczędny nadal jest rzadkością w Polsce. Jedynym obiektem tego typu w województwie dolnośląskim jest 6 Dzielnica. Budynek stanowi jednorodzinne domy energooszczędne w zabudowie szeregowej. Inwestycja obejmuje 10 domów, o powierzchni od 160 do 180 mkw, z tarasami i ogródkami.
Wrocław ma 5 dzielnic, zaczynamy budować szóstą – zalążek budownictwa energooszczędnego. Jako pierwsi wprowadzamy w budownictwie mieszkaniowym najnowocześniejsze rozwiązania ekologiczne, co jest korzystne nie tylko dla środowiska, ale w równym stopniu dla przyszłych mieszkańców 6 Dzielnicy
– informuje Marta Lempart Prezeska firmy zajmującej się realizacją projektu.
Dofinansowania
Dodatkową zachętą do budowy domów energooszczędnych jest działający od 2013 r. program udzielający dofinansowań w kwocie 30 000 zł. Można je uzyskać tylko w przypadku otrzymania kredytu w banku, zgłoszonym do programu dopłat. Sama dopłata jest uzyskiwana dopiero po ukończeniu inwestycji. Aby móc ubiegać się o dofinansowanie, dom musi spełniać standardy NF40. Możliwość uzyskania dofinansowania i oszczędności wynikające z niższego zapotrzebowania energii to czynniki sugerujące, że w przyszłości taki system budownictwa będzie często spotykany. Stanowi to korzyści dla środowiska, ale przede wszystkim, zapewnia nam komfort finansowy.
Wojtek
10 marca 2016 at 12:06
Na pewno to ciekawy sposób na oszczędności, szkoda że nie było w artykule jeszcze jakiejś liczbowej kalkulacji – o ile droższe jest wybudowanie domu z uwzględnieniem takich technologii.