Connect with us

Podatki

Jeszcze tylko kilka dni na przekazanie 1% podatku

Opublikowano

on

1% podatku

Podatnikom pozostało jeszcze tylko kilka dni na złożenie deklaracji podatkowej i przekazanie 1% podatku dochodowego dla wybranej Organizacji Pożytku Publicznego. W 2014 roku 12 mln podatników przekazało OPP ponad pół miliarda złotych.

– Pamiętajmy, że 1% podatku przekazać mogą wyłącznie podatnicy PIT. Zrobić to można zarówno z tytułu umowy o pracę, dzieło, zlecenie oraz innych, np. dochodów z giełdy, rozliczanych na druku PIT-38, czy też ze zbycia nieruchomości (PIT-39). Możliwości tej nie posiadają natomiast przedsiębiorcy z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółek kapitałowych (np. spółki z o.o.). Kolejnym warunkiem przekazania 1% jest złożenie deklaracji w ustawowym terminie. Dopełnienie tego obowiązku po 30 kwietnia nie pozwoli na wybór organizacji, która otrzyma 1% podatku – wyjaśnia Piotr Szulczewski, analityk Bankier.pl.

GUS podał, że w 2014 roku 12 mln podatników przekazało aż 509 mln zł OPP w ramach 1%. Średnio jedna Organizacja Pożytku Publicznego otrzymała 68,1 tys. zł, ale połowa z nich uzyskała nie więcej niż 5,2 tys. zł. Z danych GUS wynika, że przeciętny podatnik przekazał OPP ok. 40 zł.

Z danych GUS wynika, że Polacy coraz chętniej przekazują część swojego podatku dochodowego wybranym Organizacjom Pożytku Publicznego. Od 2004 roku liczba OPP wzrosła blisko 4-krotnie z 2,2 tys. do 8,7 tys. Za jeden z powodów tak dużego wzrostu liczby tych organizacji podaje się właśnie możliwość przekazywania im 1%. Dochody z PIT stanowią już 10% ich ogólnych przychodów.

Dokonaj świadomego wyboru

Eksperci apelują o bardziej świadome wybieranie organizacji, którym chcemy przekazać 1%. Nie róbmy tego mechanicznie. W wielu programach podatkowych do rozliczeń rocznych mamy możliwość wybrania tylko kilku OPP, które zazwyczaj sponsorują ich twórców. Ponadto, wybierając OPP, warto zwrócić uwagę na ich sprawozdania finansowe, gdzie napisane jest, ile faktycznie przekazują na realną pomoc, ile wynoszą koszty reklamy a także wynagrodzenia członków zarządu.

– Aby uzyskać kilka milionów złotych w ramach 1%, OPP często inwestuje potężne pieniądze w reklamę. Dlatego zastanówmy się, czy chcemy realnie wspierać branżę marketingową, czy może czasem warto rozejrzeć się po okolicy i przekazać część podatku małej regionalnej OPP prowadzonej przez społeczników – komentuje Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl.

Czytaj Dalej
Wciśnij aby skomentować

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Podatki

Czym jest ewidencja podatkowa?

Opublikowano

on

ewidencja podatkowe

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się istotnemu zagadnieniu, jakim jest ewidencja podatkowa. Ewidencja podatkowa to nieodzowny element zarówno dla przedsiębiorców, jak i osób fizycznych, którzy prowadzą działalność gospodarczą lub uzyskują dochody podlegające opodatkowaniu. Jest to szczególnie istotne w kontekście rozliczeń podatkowych. (więcej…)

Czytaj Dalej

Podatki

Kiedy udać się do doradcy podatkowego?

Opublikowano

on

prowadzenie ksiegowosci

Doradca podatkowy to osoba, która zajmuje się doradztwem w zakresie podatkowym. Czy zawsze warto skorzystać z jego usług? W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie oraz wyjaśnić, w jakich sytuacjach przedsiębiorcy powinni korzystać z pomocy doradcy podatkowego. (więcej…)

Czytaj Dalej

Podatki

Na czym polega doradztwo podatkowe?

Opublikowano

on

podatkowe doradztwo

Pomoc doradcy podatkowego może być nieoceniona  w sytuacji, gdy pojawi się konieczność rozliczenia podatków. Prawidłowy sposób ich wyliczenia pozwoli ułatwić cykliczne oraz jednorazowe rozliczenia. Dlaczego warto współpracować ze specjalistą? (więcej…)

Czytaj Dalej

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.